Yüzlerce sevimli kaptan oynadı

30 Ağustos Zafer Bayramı üzere Bodrum’un Turgutreis Mahallesi’nde Bodrum Belediyesi tarafından planlı kaptan ve sarhoş gösterisine yüzlerce gönül katıldı.

Iri Taarruz’un yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Bodrum El Oyunları Gençlik Spor Derneği’nin öncülüğünde Bodrum Belediyesi destekleriyle 29 Ağustos akşamı Turgutreis Atatürk Meydanı’nda el oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Meydandaki dolgun halk oyunları gösterisine, Bodrum Şehremini Ahmet Aras ile alay malay yüzlerce Cumhuriyet sevdalısı katıldı. Gösteri, izleyiciler marifetiyle büyük beğeni topladı.

Atatürk Meydanı’na gelerek vatandaşların bayramını kutlayan Komutan Aras, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı topraklar olan Afyon ve Kütahya’ya gittiğini ve Harbiye mezunu olarak haddinden fazla farklı duygularla orada bulunduğunu söyledi. Şehitlere minnettarlık ve minnet medyun olduğumuzu belirten Başbuğ Aras, “Sizlerin ve çocuklarımızın sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti bilcümle var olacak” diye tamam katılımcılara teşekkürlerini sundu.

30 Ağustos 1922’üstelik Dumlupınar’üstelik Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Balaban Taarruz’u tesmiye etmek ve o oylumlu günü coşkuyla kutlulamak için eyyam öncesinden hazırlıklar yapıldı. Ayan yüzlerce birey yoluyla bütün ayrımsız ağızdan İzmir Marşı söylenirken “Hoşnutluk Mustafa Eksiksizlik Ağır Yaşa” sesleri yankılandı. Bodrum Şehremini Ahmet Aras bile katılımcıların arasında dolaşarak marşa haremlik etti.

Resmi kutlamalar başladı

Özgürlük ve bağımsızlığın nişanı, destansı mücadelenin 100. yılı nedeniyle zaman sabah saatlerinde resmi merasim düzenlendi. Bodrum Kaymakamlığı aracılığıyla düzenlenen ve Bodrum Belediye Meydanı’ndan gerçekleşen çelenk bildirme programına, Muğla YANLIŞSIZ Tümen Milletvekili Yavuz Çıpa, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Garnizon Başbuğ Vekili Kişmiri Tayyareci Binbaşı Sevap Ramazan Akkaş, Bodrum Belediye Reisi Ahmet Aras, Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Faruk Gün, Bodrum Yaka Güvenlik Devriye Komutanı Binbaşı Koray Belirgin, gaziler, siyasi parti başkanları, daire amirleri, kolluk kuvvetleri amirleri, sivil topluluk örgütleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk heykeline çelenk sunulmasının arkası sıra çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün valör ve önemini belirten müşavere yapılmasıyla sona eren çelenk sunma izlence, Kaza makamında tebriklerin kabulü ile bitmeme etti.

Askı alayı ve konserler

30 Ağustos akşamı kutlamalar, Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonunda eş zamanlı adına gerçekleşecek konserlerle bitmeme edecek. Saat 20.00’birlikte gerçekleştirilecek olan Askı Alayı Yürüyüşü Bodrum Milta Yat Limanı önünden başlayarak Bodrum Belediye Meydanı’nda akıbet bulacak. Saat 20.30’de Bodrum Şehremaneti Meydanı’ndaki Manga konseri ile Karaova Mahallesi Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Bodrum Şehir Orkestrası Konserine dahi katılımın okkalı olması bekleniyor. – MUĞLA

Share: