MHP’nin Sivas mitingi

MHP Umumi Başkanı Ihtişam Bahçeli, “Gizleyecek tek şeyimiz namevcut. Utanacağımız sıkılacağımız tek aksata ağımız bile namevcut. Zira biz haktan yanayız, halktan yanayız, hakikatten tarafız. Sivas’ın Amasya’nın, Çorum’un, Tokat’ın, Yozgat’ın yanındayız. Jale benzen içmedik kim karnımız ağrısın.” dedi.

Bahçeli, partisince Sivas Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen mitingde, halk ozanı rahmetlik Intihal Veysel’in “Anlatamam derdimi dertsiz insana, veca çekmeyen dert kıymetin bilemez.” sözlerini hatırlatarak, dertlerinin aygın baygın olmadığını söyledi.

Derdi veren Allah’ın şifasını üstelik vereceğini vurgulayan Bahçeli, “Ancak bizim derdimiz, veca ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve buyruk haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin istiklal haysiyetinin müdafaasıdır. Dikkat ediniz, 103 sene önce Türk milletine yakasız gömlek biçenlerin kalıntıları değişik resim ve maskelerle yine karşımızdadır. Mandacılar aynı misil daha harekete geçmişlerdir. Yabancıların esaretine ve buyruk erliğine umu fail devşirmeler yeniden seferber olmuşlardır. Ahit değişse üstelik oyun aynıdır, senaryo aynıdır, alçaklığın şeklinde ve şemasında değişiklik görülmemiştir.” diyerek konuştu.

Bahçeli, zalimler ve işbirlikçilerinin 29 Teşrinievvel 1923’te Cumhuriyet’in ilanına bariyer olamadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Istiklal ve özgürlük davamıza koku doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e büyüklüğünde binbir felaketi göğüsleyen, çilelerin gövdesinden ışıklı ıcığı cıcığı kabil doğan vatan ve kavim sevgisine engel veremediler. Ne yapsalar boştu, zira bağımsızlık Türk milletinin kaderiydi, kavliydi. Geçmişten öğüt almamış olacaklar ki yeniden şanslarını deniyorlar. Birlikte taşeron kendisine bilinen isimleri kullanıyorlar. Temel manasından koparılmış demokrasi, hukuk ve hürriyet kavramlarıyla toplumsal hayat ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor, milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te almak amacıyla aldangıç kuruyorlar. 103 yıl önceki Sivas Kongresi’ni dağıtmak için alengir kuranların mirasçıları kargaşa çıksın diyerek çırpınıyor. Hangi var ki Hafik’in pehlivanlığını unutuyorlar. Gemerek’in ve Koyulhisar’ın ongun sesini hafife alıyorlar. Divriği’nin demir nefesini göremiyorlar. Zara’nın dostluk çemberini, Kangal’ın cesaretini anlamıyorlar. Bahçesi bağıyla Suşehri’ni, ihtilas yatağı Şarkışla’yı, ünüyle ün salmış Gürün’ü, Kelkit Vadisi’yle kenetlenmiş Akıncılar’ı, tarihi derinliğiyle Altınyayla’yı tanımıyorlar. Doğanşar’ın sevdasını, Gölova’nın seslenişini, İmranlı’nın yalman duruşunu, Ulaş’ın kartal bakışını, Yıldızeli’nin kaynaşan sularını yok sayıyorlar.”

Sivas’ın, “nankörlerle hesaplaşmak için dönme saydığını” ifade fail Bahçeli, “biber dolması ve iftirayı iz edinmiş siyasi çürümüşlere haddini bellemek amacıyla sabrettiğini” belirterek, “Demincek sizlere soruyorum, cevabınızı haddinden fazla efdal sesle taşımak istiyorum, 2023 yılına hazır mısınız? Zilleti bu eren millete yerinde görenlerle mücadeleye var mısınız? Türkiye’nin önünü istisna etmek için konvansiyon içre olan 6’lı masaya hesap soracak mısınız? Alay veriyor musunuz?” dedi.

Bahçeli, alandakilerin tamam demesi üzerine, şöyle devam etti:

“Size yakışan budur. Bu evetler zalimlere, zillete düşenlere dokunaklı tıpkısı tokattır. Çok söze lüzum yok, Sivas’ın haykırışı seçkin şeye bedeldir. İradeniz haddinden fazla şükür önümüzü aydınlatıyor, şevkimizi aydınlatıyor. 2023 yılında adayımız muhtemelen, kararımız nettir. 1,5 yıldır çekinti zarfında kıvrananlar varsın masalara beniz sürsünler. Varsın birbirlerine kazık atıp dursunlar. Kimin namzet olacağını sınırlamak amacıyla düşmanlarından icazet arayışına koyulsunlar.”

“Biz hangi yapacağımızı biliyoruz, ne söyleyeceğimizin bilincindeyiz.” diyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Milletimize elbette tıpkısı ati vadettiğimiz apaçık ortadadır. Gizleyecek tek şeyimiz namevcut. Utanacağımız sıkılacağımız tek aksata ağımız dahi namevcut. Zira tığ haktan yanayız, halktan yanayız, hakikatten tarafız. Sivas’ın Amasya’nın, Çorum’un, Tokat’ın, Yozgat’ın yanındayız. Jale süt içmedik ki karnımız ağrısın. Zillete tevessül etmedik ki istikametimiz sapsın. Namerde umum açmadık ki yüzümüz kızarsın. İhanete tamam demedik kim yükümüz ağırlaşsın. Pekâlâ görünüyorsak oyuz. Ne demişsek onun ardındayız.”

(Sürecek)

Share: