Balaban zaferin ateşi 100’üncü yılda Başakşehir’den yükseldi

Başakşehir Belediyesi, 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünde Utku Kampı ve İzcilik Yürüyüşü etkinliği düzenledi. Binlerce keşşaf ve vatandaşın katıldığı etkinlikte keşşaflık faaliyetleri, saraka yürüyüşü, söyleşi ve müzik dinletileri gerçekleştirildi. Başakşehir Ulus Bahçesi’nde yakılan kamp ateşi ile serencam bulan etkinliğe Başakşehir Belediye Reisi Yasin Kartoğlu de katıldı.

Balaban Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı’nin 100’üncü yıl dünümü, tüm yurtta olduğu gibi, Başakşehir’bile üstelik coşkuyla kutlandı. Başakşehir Belediyesi, Balaban Zaferi’n coşkusunu ilçenin ciharıyek yanına yaydı. Etkinlikler kapsamında Başakşehir Budun Bahçesi, Galebe Kampı ve İzcilik Yürüyüşü’ne karı sahipliği yaptı. 2 bin 250 izcinin katıldığı kampa kaza sakinleri bile yoğun bağlam gösterdi. ETKİNLİKLER AHIT BOYU SÜRDÜ

Başakşehir Ulus Bahçesi’ndeki gölün etrafına alem şeklinde kurulan çadırlarda izciler, bölüm boyunca türlü ameliyat gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında Prof. Dr. Mustafa Budak, ‘Milli Birlik ve 30 Ağustos Ruhu’ isimli söyleşisinde Başakşehirlilerle benzeri araya geldi. Söyleşinin ardından Başakşehir Enstrüman Akademisi öğrencileri katılımcılara çalgı ziyafeti sundu. Mehter dinletisi ile yürüyüş pozisyonuna sabık Başakşehirli izciler ve ilçe sakinleri, Başakşehir Millet Bahçesi etrafındaki yürüyüşünün peşi sıra kamp ateşi etrafında buluşarak izci marşları söyledi.

‘NAZIK FETIHLER ŞIŞMAN MİLLETLERE MAHSUSTUR’

Etkinliğe katılan kaymakamlık sakinlerine hitap eden Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu, nazik zaferlerin balaban milletlere anlaşılan olduğunu söyledi. İstiklal ve müstakbel mücadelesinin 100 yıl sonraları ayrımsız kararlılıkla devam ettiğini rapor fail Kartoğlu, ‘Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ilkin görünmek üzere göğsünü düşmana dulda eden ermiş şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle tanınmayan ediyorum. Rabbim; Malazgirt’ten Mohaç’a, İstanbul’un fethinden Çanakkale’ye ve 15 Temmuz’a büyüklüğünde vatanımız, bayrağımız ve ezanımız amacıyla canlarını feda fail, düşmanlara ve hainlere boğaz vermeyen aziz şehitlerimizin mekanlarını behişt eylesin inşallah. 100 sene önce dedelerimizin Anadolu’dahi verdiği istiklal ve müstakbel mücadelesi, bugün birlikte tıpkısı kararlılıkla ve azimle bitmeme ediyor’ diyerek konuştu.

‘TARİHİMİZİ İYİ OKUYUN GENÇLER’

Ağustos ayında kazanılan büyük zaferlere üstelik değinen Kartoğlu, gençlerin tarihi bol okumasını istedi. Kartoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

‘Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi özellikle girmek üzere ağustos ayında sayımsız zafere imza atmıştır ceddimiz. 1473’te Otlukbeli Zaferi, 1514’te Çaldıran Zaferi, 1516’dahi Mercidabık Zaferi, 1521’bile Belgrad’ın fethi,1526’da Mohaç Zaferi,1571’dahi Kıbrıs’ın fethi, 1922’de Sakarya Meydan Muharebesi ve 30 Ağustos Nazik Saldırı’ Tarihimizi dolgunca okuyun çoluk çocuk! Unutmayın. Melik Mehmet Konak İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. ‘Ya sen beni alırsın evet da ben seni’ diye başlattığı kuşatma böylelikle dünyada yıpranmamış ayrımsız asır açtı. Çanakkale’da tarihin akışını değiştiren isimsiz kahramanlar bile Alpaslan’ın, Osman Gazi’nin, Fatih’in, Kanuni’nin yolundan yürüdü.?Share: