Balkır, “Şiddeti olumlayan zihniyete alın kadın-eş beraberinde mücadelemizi sürdüreceğiz”

Balkır, “Şiddeti olumlayan zihniyete karşı karı-koca omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz”

YALOVA – DOĞRU Öğür Yalova İl Kadın Kolları Başkanı Selihan Dicle Battal, “Hüküm uygulayana, şiddete canip olana, sürat üzerinden yöntem yapana, mobbing ve aday hız uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete alın karı-eş beraberinde mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

DOĞRU Öğür Yalova İl Eş Kolları yoluyla “Geçmişten Bugüne Eş Kolları Başkanlarımız ve İl Avrat Kolları Yöneticilerimizle” etkinliği düzenlendi. Şaban Temuge Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleşen programın ardından Kadına yönelik Hovarda Uğraş Günü zımnında basın açıklaması gerçekleştirildi.

İl Kadın Kolları Başkanı Selihan Dicle Balkır, SELIM Öğür’nin 5 buçuk milyon eş üyesi, 600 bine mail fahri organizasyon mensubuyla bir zamanda aktif bir feminizm olduğunu anlatım etti. Kadına şiddetin insanlığa ihanet olduğunu söyleyen Balkır, şöyle konuştu:

“Umumi Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Anayasa’de, TCK’birlikte yaptığımız tadilat ve 6284 az kanun ile kadına yönelik yol ile mücadelede makro mesafeler aldık. İyi nakız ve tevkif şartlarını baştan düzenledik, kadına yönelik şiddetin cezalarını artırdık. Nikahlı eşe karşı işlenen suçu boşanmış eşi üstelik içine matlup şekilde genişlettik. TCK’birlikte yapılan serencam düzenlemelerle erkeğin kadına müteveccih işlediği suçlarda ‘iyi çözme uygulamasını’ kaldırdık ve kadına şiddeti ‘katalog suç’ çerçevesine aldık. Imdi takım giysi giyen, boyun bağı takanlar ölçüm indirimi gerekçesinden faydalanamıyor. Fiziksel yahut bildirişim araçlarıyla yapılan ısrarlı takip eylemlerini suç çerçevesine aldık. Yeniden murat etmeleri halinde takat mağduru kadınlara baro marifetiyle ücretsiz avukat hizmeti sağlayarak seçkin koşulda yanlarında olduğumuzu hissetmelerini sağlıyoruz. 2013 yılında kurulan Gayret İzleme Merkezleri’ni yaygınlaştırarak 81 ilde 1 milyonun üzerinde kişiye ulaştık. Kadın ve çocukların maruz kaldığı ivinti ve taciz eylemlerini geciktirmek üzere manşet kuvvetlerine tek tuşla ulaşabildikleri KADES, Karı Ivedili Bindi Cıvıl Cıvıl Uygulamasını hayata geçirdik. KADES Uygulamasını yaklaşık 4 milyon gönül indirdi, 300 bini fazla birey ise ihbarda bulundu. Kadına Yönelik Şiddetin 7 Çağ 24 Saat izlem edilebilmesi ve kadının deli dolu şekilde korunabilmesi adına Elektronik Bilezik Uygulamasını 2015’te yine YANLIŞSIZ Fırka yerine tığ hayata geçirdik. 2011 Yılı’nda ise İş yerlerinde Ruh Bilimsel Tacizin Önlenmesi (Mobbing) Genelgesi’ni düzenledik ve mobbing cürüm çerçevesine aldık. Şiddeti olumlayan zihniyete cebin müşterek mücadelemizi sürdüreceğiz. Takkadak karı içi değil, başta PKK almak üzere cemi terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı temas soy şiddetli kararlılıkla savaşım edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya bitmeme edeceğiz. 25 Teşrinisani Kadına Yönelik Şiddete Karşı Arsıulusal Mücadele Günü’nde tıpkı misil elan ifade ediyoruz kim, sürat uygulayana, şiddete taraf olana, hüküm üzerinden politika yapana, mobbing ve aday yol uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-ayvaz birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Programa Yalova Saylav Meliha Akyol ve İl Başkanı Muğlim Bağatar dahi katıldı.

Share: