Başbuğ Şenlikoğlu, hareket afetinde görev fail personellerine teşekkürname plaketi verdi

Giresun Belediye Reisi Aytekin Şenlikoğlu, sarsıntı felaketinin ardından bölgeye her an kontrol kurtarma özellikle kalkmak üzere bir nice çalışmaya katılan Giresun Belediyesi ekibini, Kale Toplumsal Tesislerinde konuk etti. Giresun Belediyesi ekibine teşekkür plaketi veren Başbuğ Şenlikoğlu, “Cenabıhak benzeri daha bizlere hakeza acılar yaşatmasın” dedi.

Tüm Türkiye’yi kanun boğan zelzele afetinin arkası sıra kapanan yollara rağmen 19 saatlik bir yolculukla bölgeye geçmiş namına Giresun İtfaiyesi’nin ulaştığını hatırlatan Başbuğ Şenlikoğlu, yaptığı açıklamada, “Detaylı tıpkı yolculuğun peşi sıra bölgeye ulaştık. Bulancak, Espiye ve Tirebolu arama istirdat ekipleri birlikte ekibimize katıldı. ‘Şevket nerede?’ dedikleri bu esasen. Ihtişam burada; Giresun Belediyesi bile devletin bir parçasıdır. Arkadaşlarımızın geceli gündüzlü çekicilik şartlarına rağmen elbet tıpkısı savaşım verdiğini dahi orada gördüm. Şartlar ve ortam tek antlaşma düşünülmedi. Kebir olan can kurtarmaktı. Yalın Kat tıpkısı proses değildi. 16 canı çökme altından çıkardık” dedi.

“Milletimize ve devletimize teşekkürname etmemiz geçişsiz”

Komutan Şenlikoğlu, “Giresun Belediyesi yerine 2 kurtarma aracı, 10 kurtarma ekibi, 78 personel, iş makinelerimiz, saffet işlerimiz, cenaze aracımız ve personellerimiz, park yeri ve bahçe personellerimiz, su ve kanaldan arkadaşlarımızla bölgedeydik. Orada şantiye şeklinde benzeri kayran oluşturduk. Ayrımsız taraftan arkadaşlarımız çalışırken, özge taraftan bile AFAD’ın yönlendirilmesiyle çalışmalarımızı sürdürdük. AFAD toplantısında bize sunulan görev neticesinde arkadaşlarımızın başında kaldık. Nereye baksak 28 plaka gördük. Üç devir boyunca orada kaldık. Hatay bölgesinde şu anda vidanjörlerimiz var. Katışıksızlık İşleri Müdürlüğümüzden ekiplerimiz esasen o bölgede. Arazözlerimiz çalışıyor tekrar. Milletimize ve devletimize teşekkürname etmemiz lazım” diye niteleyerek konuştu.

“Bu felaketin boyutu anlatılırken zorlanıyoruz”

Giresun halkının bölgeye bindi uzatmak için nazik fedakarlık gösterdiğini kaydeden Başkan Şenlikoğlu, “Hars ve fuar alanımızdaki o yardımın zahir aktığını ilk defa orada gördüm. Elbette birçok külfet yaşadık amma budun yağmur oldu, o yardımı yağdırdı. Belediyemize kurumlarımızın tabi kim desteği var. Milletimizin olaya pekâlâ sahip çıktığını orada gördük. Zor zamanda milletimizin şüphesiz sahiplendiğini gördük. Giresun Belediyesi namına 40 civarı arkalama aracını kıyamet bölgemize ulaştırdık. Toplamda Giresun bölgesinden 200’e yakın tır arkalama bölgesine gitti. Şehrimizin dahi bu anlamda böylesi afete ne büyüklüğünde duygulu olduğunu gördük. Tanrı razı olsun. Milletimiz göğsümüzü kabarttı. O enerjik adına insanımızı çıkarırken, Giresun Belediyesi’ni bağışlamak bizleri gururlandırdı. Bu felaketin boyutu anlatılırken zorlanıyoruz. 14 milyon insanı etkiledi. Neredeyse tıpkı Yunanistan kadar tıpkı alandan bahsediyoruz. Bu işte taşın altına elini sokan, deli dolu takip etmek üzere seferber olan herkesi merhametsiz içten kutluyorum” ifadelerini kullandı. – GİRESUN

Share: