Bilim insanları meme kanserinin tiroit bezi hastalarında daha belli belirsiz seyrettiğini belirledi

Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) Tababet Fakültesi Hastanesinde 120 marazlı üstünde yapılan araştırmada, meme kanserinin tiroit bezi hastalarında elan az saldırgan seyrettiği belirlendi.

KKÜ Tıp Fakültesi Amansız Hastalık Araştırı Merkezi Müdürü ve Tıbbi Onkoloji Malumat Dalı Başkanı Doç. Dr. Harbi Yalman, AA muhabirine, “kanser” kelimesinin insanları haddinden fazla korkuttuğunu fakat erken kişileştirme, teşhis ve evrelerde hastaların baştan sona tedavi olabildiklerini söyledi.

Meme Başı kanserinin birlikte hem Türkiye’da hem bile dünyada kadınlarda genişlik kalın tanıdık kanser türü olduğuna dikkati calip Dik şöyle konuştu:

“Bu nedenle ekim ayı, 2004 yılından beri Acun Keyif Örgütü tarafından meme başı kanserinde er teşhisi vurgulamak için Meme Başı Kanseri Farkındalık Kocaoğlan kendisine muayyen. Onun üzere eke bire bir çağ. Erken canlandırma ve tanılama bu hastalıkta küçük balaban bire bir tedavi şansı sağladığı için kadınlarımızın er tarama programlarına katılmaları haddinden fazla mehabetli. Özellikle ailelerinde meme başı kanseri olan kişilere henüz er tarama programlarına katılmalarını vurguluyoruz.”

Dik, Kırıkkale’de 120 züğürt üzerinde tıpkısı faaliyet yaptıklarını belirterek “Tiroit Bezi ve otoimmün tiroit hastalığı olan kişilerde meme kanserinin biraz henüz er evrelerde olduğu ve henüz beş altı saldırgan gittiğine dair bulguları araştırmamızda tayin ettik. Tiroidin beş altı çalışması birtakım semptomlara posta açıyor. Tiroidin bir iki çalışması ihtimal buradaki meme kanseri reseptörlerini (göze büyümesini uyarıcı yapılar) etkileyerek hücrenin daha beş altı çalışmasına ve daha beş altı çoğalmasına kez açıyor benzer.” diye niteleyerek konuştu.

Meme kanseri erkeklerde daha agresif ve saldırgan seyrediyor

Doç. Dr. Sert, meme başı kanserinin cinsiyetçi tıpkı cins olduğunu ve kadınlarda daha yoğun görüldüğünü bel ederek seçme 100 bicik kanseri hastasından birinin koca olduğunu vurguladı.

Erkeklerde meme başı dokusu bir iki olduğu için hastalığın henüz bir iki görüldüğünü anlatan Sarp, meme kanserinin kadınlara özgü çor algısı zımnında erkeklerin bunu kendilerine konduramadığını dile getirdi.

Erkeklerin, memelerinde ele mevrut kitleyi kist veya başka benzeri madde olduğunu fikren doktora başvurmadıklarını nâkil Yalman şöyle devam etti:

“Kadınlarda obezite ve genetik bazen özellikler üzere riziko faktörleri var amma erkeklerde de buna eş faktörler var. Erkeklerde obezite ve siroz gelişimi da yüce benzeri etken. Çok çok etanol tüketimine kapalı adına gelişen siroz, erkeklerde bicik kanserinin nedeni olabiliyor. Çünkü karaciğer fonksiyonları bozulduğu üzere erkeklerdeki kadınlık hormonları biraz artmış oluyor. Gayrı yandan bile BRCA2 kadar halkımızın dahi bildiği özel mutasyonlar var. Bu gibi mutasyonu olan kişilerde ailesel bicik kanseri görülebiliyor. Erkeklerde de ailede bicik kanseri öyküsü varsa bu riziko yaşla alay malay artıyor. Prostat kanserine müteveccih tedaviler sonrası kanda östrojen düzeylerinin artışına kapalı namına da doğacak yaşlarda erkeklerde meme başı kanserini görebiliyoruz.”

Dik, erkeklerin özellikle sigara, ispirto gibi çevresel faktörlerden ırak durmaları, kilo almamaları ve ayrımsız riziko olduğunda çarçabuk doktora gelmeleri gerektiğini anlattı.

Bicik kanserinin erkeklerde biraz elan agresif ve agresif seyredebildiğine değinen Yalman, “Erkekler kendilerine konduramadıkları üzere hastalık elan ati evrelerde anlaşılıyor. Saldırgan seyretmesinde bunun dahi katkısı var. O yüzden en adi benzeri şüphede doktora başvurmalarını ve bunu akıllarında tutmalarını öneriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: