Bu araca özen: Yordam radarı değil tarh radarı

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hesaplı proje sonrasında trafik kaynaklı çekicilik kirliliğinin azaltılması amacıyla Tekirdağ’da Susturucu Elektronik Bakı aracı yollarda göreve başladı. Tempo halindeki ara sıra sürücüler tart radarını hız radarı zannetse birlikte egzoz emisyon ölçümü yaptırmayanlar, seyir halinde tarh radarına takıldığı anda 2 bin 815 lira ukubet ile karşılaşacak.

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve ASELSAN tarafından düzenlenen proje ile trafik kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması üzere çevre teftiş uzlaştırıcı Tekirdağ’daki yollarda denetime başladı. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayanlar, artık durdurularak değil azimet halindeyken yer denetleme aracının kamerasına takıldığı anda 2 bin 815 liralık ceza ile karşılaşacak. Yolun aynı köşesinde görev özne çevre teftiş aracını gören ara sıra sürücüler, hız radarını zannedip yavaşlasa de susturucu emisyon ölçümünü yaptırmadığı takdirde cezadan kurtulamayacak.

Tekirdağ Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Mekân Yönetimi ve Denetimi Yazıhane Müdürü Ahmet Amut yaptığı açıklamada, “Bugün burada bakanlığımız ve ASELSAN ile ortaklaşa yürüttüğü proje çerçevesinde denetleme amacıyla bulunuyoruz Egzoz Elektronik Fal sisteminin Tekirdağ’daki uygulaması üzere buradayız. Bu proje, tamamen yerel ve milli yazılımlar kullanılarak üretilmiştir. Trafikteki araçları gidiş halindeyken plak aşinalık sistemiyle plakalarını tanıyarak bizim bilgelik tabanımızda egzoz çıkarma ölçümü yaptırıp, yaptırmadıkları denetleniyor. Bu şekilde trafikten kaynaklı hava kirliliğini önlenmesiyle ait çalışma yürütüyoruz” dedi. – TEKİRDAĞ

Share: