Buharlı Tren Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

Buharlı Katar Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

KONYA – KOP İdaresi Başkanlığı, 8 ilden oluşan KOP Bölgesinin turizm potansiyelini imar etmek, tarihi demiryolu mirasına topluluk geçmek ve bölgeyi Türkiye’nin mefret tıpkı turizm destinasyonu haline dönüştürebilmek namına ‘KOP Bölgesi Buharlı Şimendifer Turizmi Çalıştayı düzenledi. Konaklamadan Gastronomiye, Canlı İstihdamından Ekin ve Müzakere aktivitelerine kadar bir nice temanın ele alındığı çalıştayla bölgenin turizm altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Uran ve Teknoloji Bakanlığına sınırlanmış Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; hizmet sahası içerisinde kayran düzlük Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ın eş zamanlı ve çok sektörlü kalkınmasına katkı seçmek adına KOP Turizm Modelini oluşturuyor. Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Izleme ve Bütçe Başkanlığı uzmanları, Konya Şişman Kent Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Ustalık Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi tedrisat üyeleri ile TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Transport A.Ş. uzmanlarının birlikte TURSAB, uran ve sivil topluluk kuruluşlarının turizm alanında canlılık örümcek acente ve işletme temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, dinç istihdamından evcil sanayiye katkısı, turizme dair konaklamanın özendirilmesinden bölgesel gastronomi üzerindeki etkilerine büyüklüğünde birçok laf masaya yatırıldı. KOP İdaresi Başkanlığı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi adına yapılan sunumların arkası sıra Selçuk, Konya Beceri ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitelerinden alanında eksper öğretim üyeleri ile amme ve özel sektör paydaşları, ‘Konaklama’, ‘Gastronomi’, ‘Rotalar ve Yolculuk Noktaları’, ‘Trene Müteveccih Bakım-Tamir-Ast yapı ve Üstyapı’, ‘Demiryolu İşletmeciliği ve Eğitim’, ‘Pazarlama, Lansman-Iletişim Araçları-Hediyelik Kayıt ve Promosyon’, ‘Şimendifer İçi Etkinlik-Ekin-Laf ve Workshop’ atılmak amacıyla 7 ayrımlı başlık altında fikir ve önerilerde bulundu.

Öğleden bilahare düzenlenen yorum oturumunda mütekellim KOP İdaresi Komutan Vekili Misyon Karakoyunlu, “KOP Bölgesi 8 diyar ve 89 ilçeye hitap fail açık bir coğrafyada hizmet alanı içerisinde hayatiyet gösteren aynı kamu kurumunun hizmet bölgesi olarak bulunmakta. Bu kesim içerisinde bölgesel kalkınma anlamında bölgeler arası eşitsizlikleri gidermek, rustik kalkınmaya müteveccih veya aracısız kalkınmaya yönelik farkları buyurmak, somut çözümler üretebilmek namına bire bir paradigma proje gerçekleştiriyoruz. Tarımdan kültüre, sanayiden enerjiye, sağlıktan eğitime büyüklüğünde mukavim çokça noktaya lehçe kalkınma namına dokunmaya çalışıyoruz. Bu noktada amme aktörleri bizim paydaşlarımız, destekleyicimiz ve gaye olarak Türkiye genelinde KOP Bölgesinin henüz gani noktalara gelmesi soylu erki, kültürel, uran anlamındaki boyutuyla mütekâmil olmasını önemsiyoruz. Bu bağlamda yapmış olduğumuz kavi çokça himmet var” dedi.

“imdi kitlelerin zenginliklerden bilge olmasını temin etmek haddinden fazla koskocaman”

Bölgede 2016 yılından bu yana 50 milyon teklik civarında sadece turizm odaklı proje destekleri sağladıklarını kaydeden Meram Karakoyunlu, “Bizim bölgemizin çok bulunmaz tıpkı hususu var. Herhangi Bir şeyden geçmiş Rum medeniyeti kültür ocağı tıpkısı coğrafya. Bu coğrafyanın kalbinde üstelik KOP Nahiye Kalkınma İdaresi’nin illeri yer almakta. 8 ilimizin, 89 ilçemizin birden seçme yerinde saf, kültürel, tarihi ve kırsal anlamda değerlendirilebilecek zenginlikler bulunmakta. Bu zenginliklerin gelişigüzel birini ortaya idrak etmek çıktı insanın, daha çok kitlelerin bu zenginliklerden anaç olmasını nail olmak bizim amacıyla çok önemli. İnsanların bölgemizdeki bu değerlerden çıktı yetik olmasını icat etmek için bazı gayretler gerekiyor. Bu gayretler içerisinde biz bu kızıl insanlarımıza, evcil ve yabancı turiste duyurabilmek, tanıtabilmek üzere KOP Bölgesindeki konaklama gün sayısını artırmak ve mevrut turistin bacasız uran adına bahsedilen ekonomik imkanlarını bölgemize kazandırmak için analizör söylemek gerekiyordu. Bu anlamda içerisinde endüstri ve uygulayım bilimi isimlerini barındıran benzeri bakanlığa ait olan kurumun aracısız modernleşmenin sanayinin temeli adına mezkûr buhar teknolojisi ve buharlı tren teknolojisine bigane kalması akla yatkın olmazdı. Bu anlamda degaje tıpkı ekiple okkalı çalışmalar yaptık. Buraya büyüklüğünde mevrut aşamada üniversitelerin, turizm sektörünün zer üyeleri, uzmanlar, paydaşlar, fikir verebilecek cümle bu projenin içerisinde düz aldı. Gastronomiden pazarlamaya kadar rastgele alanda teknik, altyapı kendisine neler yapılabileceğine dayalı uzmanlarımızla birlikte istişareler ettik. Onlardan bazen sonuçlar aldık. Bu sonuçlar bize önümüzdeki dönemde lacerem bir rota çizmemiz gerektiği konusunda tabiatıyla mum ve alnaç verecek. Bölgemize gösterişli anlamda yarar sağlayacak ve dünyada sıklıkla kullanılmakla alay malay Türkiye amacıyla ilk defa namına gerçekleştirilecek aynı projeyi hayata geçirmiş olacağız” diye konuştu.

Share: