Bulgaristan’daki erken seçimler için Türkiye’üstelik dahi rey kullanılacak

Trakya Balkan Türkleri Hars ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Tarih, Bulgaristan’üstelik 2 Ekim’dahi yapılacak seçimler amacıyla Türkiye’de yaşayan tekme vatandaşları görüş kullanmaya nida etti.

Gündüz, AA muhabirine, Bulgaristan’daki intihap maratonunun güzeşte yıldan bu yana devam ettiğini söyledi.

Bulgaristan’daki seçimler için Türkiye’bile yaşayan çifte vatandaşların rey kullanacağını belirten Güneş, “Cemiyet yerine vatandaşları bilgilendirip kanuncu ve demokratik hakları olan görüş kullanmalarını motivasyon ediyoruz. Sandığa gelmelerini ve oy kullanarak haklarını kullanmalarını istiyoruz.” dedi.

Edirne ve Keşan ilçesinde 3 sandık kurulacağını ifade eden Devir, şunları kaydetti:

“Keşan ilçemizde 1, Edirne merkezde 2 sandık olacak. Edirne’deki sandıklardan biri Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğunda başkası ise Göçmen Evleri’nin olduğu muhitteki 75. Yıl İlköğretim Okulunda, Keşan ilçesindeki da Keşan Lisesinde kurulacak.

Vatandaşlarımızdan isteğimiz, arzumuz haklarına sahip çıkmaları ve sandığa gitmeleridir. Dünyanın seçkin tarafındaki Bulgaristan vatandaşlarını görüş kullanmaya davet ediyoruz. Oy kullandığımız sürece hükümetler detaylı sürekli ve muvazeneli tamam. Buda iki talih arasındaki ilişkilerin pekişmesine, sağlamlaşmasına ve insanlarımızın bayındır tıpkı soluk almasına faktör olur.”

Güneş, Bulgaristan’ın güzeşte seneden bu yana dördüncü seçimi akdetmek üzere sandığa gideceğini hatırlattı.

İlk öğün elektronik oylama olacak

Bulgaristan’da balans istediklerini vurgulayan Ruz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’birlikte 100 bine andıran vatandaşımız oy kullanmakta. Derneklerin yaptığı çalışmalarla bu suret ihtimal 120 bini bulabilir. 300 bine mümasil vatandaşımız var, kadın bunu bütün alay malay sandığa yansıtalım. Çünkü bu format iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirecek, daha sağlam ortak tıpkı geleceğe hamle atmamızı sağlayacaktır.

Edirne’de kurulacak sandıklarda bu yıl ilk defa elektronik oylama gerçekleşecek. Bu hususta vatandaşlarımızın asude, ümitli ve yalınç şekilde fikir kullanabileceklerini inandırmak isterim. Pusulaya gereğince henüz çarpık çurpuk fikir kullanacaklardır. Makinayla takkadak dokunarak istediğinizi fark etmek ve iki nöbet icazet kaydıyla oyunuz makbul sayılacaktır. Bu sayede temelsiz rey kalmayacaktır. Sandığa eş oyunuzu atın.”

beraber Trakya’de Bulgaristandaki intihap üzere Edirne’bile 3, Kırklareli’nde 7, Tekirdağ bile 18 kalkmak amacıyla 28 kasa kurulacak.

Erken genel seçme kapsamında sandığa gidilecek.

Bulgaristan’birlikte hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’üstelik aldığı görevi Cumhurbaşkanı Romanyalı Radev’e reddetme etmesiyle ülkede 2 Ekim’da erken genel seçme yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’birlikte 1989’üstelik kızılca zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci nöbet umumi seçimde görüş kullanmaya hazırlanıyor.

4 Nisan, 11 Orak Ayı ve 14 Teşrinisani 2021’birlikte yapılan üç genel seçimin peşi sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması dolayısıyla bu kere er genel seçim için kasa başına gidecek.

Share: