CHP’li Gürer: “Fırınlar şu anda zararına çalışıyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sodyum Klorür, akarsu, hayatiyet, doğal gaz, akaryakıt, kira ve işçilik ile şu anda fırınlar zararına çalışıyor.” dedi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, çiftçiye, matbua, motorin, sulp ve ilaca erişiminde gerekli desteğin verilmediğini öne sürdü.

Bu durumun buğday fiyatlarına birlikte yansıdığını vurgulayan Gürer, buğdayın üretim maliyetinin düşmesiyle un ve ekmeğin daha akıllıca fiyata gelebileceğini söyledi.

Ekmeğin gramajının, mutluluk genelinde 200 ila 250 gram beyninde değiştiğine işaret eden Gürer, bazı illerde ekmekte fiyat artışına gidilmediğini fakat gramajın düşürüldüğünü belirtti.

CHP’li Gürer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sodyum Klorür, su, zindelik, gaz, akaryakıt, icar ve iş ile şu anda fırınlar zararına çalışıyor. Ekmekteki karşılık artışının doğrudan vatandaşın yaşamını daraltacağı görülüyor. 5 yıldır çözümünü söylüyoruz. Planlı tıpkısı tarımla, istihsal alanlarını genişletip, maliyet noktasında çiftçiye bindi verilmeli. Mazotun ÖTV’si, KDV’si kaldırılmalı. Gübreyi beslemek gerekiyor. Istihsal aşamasında maliyeti düşürerek, üretimin elan uygun fiyatla yapılmasını bulmak lazım. Bunun yolu açılmadığı takdirde paketlemek 7,5 liraya çıkar. Önümüzdeki mayısa kadar 250 gram ekmeğin fiyatının 10 liraya büyüklüğünde da yücelme olasılığı var.”

Share: