CHP’li Şevkin: Depremde siyasa üstü davranılması gerekmektedir

CHP Adana Milletvekili, TBMM Sarsıntı Araştırma Komisyonu Üyesi, Yer Bilimi Faziletkâr Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, 1939’daki Erzincan depreminden bugüne kadar yaşanan sarsıntılarda 100 bine mümasil kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Depremde yöntem üstü davranılması gerekmektedir” dedi.

TBMM Zelzele Araştırma Komisyonu Üyesi ve Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Marmara Depremi’nin 23’üncü sene dönümü zımnında değerlendirmelerde bulundu. Yer Bilimi Erdemli Mühendisi Şevkin, 45 saniye süren 1999 Marmara depreminde 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “1939 yılında Erzincan’birlikte meydana mevrut depremde kül 40 bin canımızı yitirmiştik. Henüz bilahare 1944, 1947, 1957, 1967 ve 1999’a kadar olan depremlerde ne yazık kim 100 bine mail vatandaşımızı kaybettik” diye niteleyerek konuştu.

’80 İLÇEMİZ DIREKT FAY ZONLARI ÜZERİNDE’

1999 depreminden bilahare ‘kentsel dönüşüm’ ve ‘yapı denetimi’ diye niteleyerek birtakım düzenlemeler olduğunu fakat bunların üs anlamda hayata geçirilemediğini savunan Şevkin, “Hangi eyvah ki artık rant odaklı yapılanmalar oldu. 1999 depreminden bilahare İzmir’de 117 vatandaşımızı, Elazığ’de 41 vatandaşımızı yitirdiğimiz hareket olgusuyla karşılaştık. Depremde siyaset üstü davranılması gerekmektedir. Bu fenomen siyasal bire bir olay değildir. Deprem ve başka tabii olaylar insan aracılığıyla afete dönüşmektedir zira yerleşme alanlarımızı akilane seçmiyoruz. 20’ye mümasil ilimiz 502 mahalle ve köyümüz ve 80 ilçemiz doğrudan fay zonları üzerinde bulunuyor. Resmi binaların birçoğu de bu fay zonları üstünde hava merkezi haline getirilmiş durumda. Bire Bir zaman önce önlemlerin alınması gerekiyor. İzmir depreminden sonradan kurulan TBMM Hareket Komisyonu’nda tekmil 522 sayfalık benzeri üretim yapıldı. 268 maddelik önermeler sunuldu. Ne eyvah ki bu bile kağıt üzerinde kalıyor, hayata geçmiyor” dedi.Share: