Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Sene Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü kanun teklifine ait, “Yasalı düzenlemeye ihtiyaç yok. Senin yanı sıra hiç hukukçu yok mu? Bu işler aşıldı daha çok. Burada yapılması gereken bire bir madde var. Eğer samimiysen, eğer dürüstsen, gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açım Töreni’hangi katıldı.

Reisicumhur Erdoğan, geçlerin efdal öğretime erişimini kolaylaştırmak amacıyla devletin yekpare imkanlarını seferber ettiğini belirtti.

Bir Zaman Güneydoğu’evet ve Doğu’ya hocaların şüphesiz gideceği üstüne ağırbaşlılık yaşandığını hatırlatan Erdoğan, hava meydanı sayısının 26’dan 59’a çıktığını, Muş’a, Kars’a, Ağrı’evet uçakla gidilebildiğini ve ayrımsız kalın kalmadığını söyledi.

Meselenin “zihniyet” olduğunu belirten Erdoğan, “Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız, yoksa gelgeç kalırsınız. Daha Çok bunlar aşıldı. Artık “Türkiye yüzyılı’ diyoruz ya, aha Türkiye’nin yüzyılı bu altyapıyla güçlendi.” dedi.

Uluslararası iktisatçılarla güruh yaptıklarını anlatan Erdoğan, iktisatçıların “Türkiye altyapısını bitirdi. Altyapısını bitirdiği amacıyla üstelik Türkiye’nin geleceği entelektüel. Sizde böyle benzeri külfet namevcut.” tespitini yaptığını aktardı.

Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Tığ dahi dedik ki, ‘Bu tespiti bizler da yaptığımız amacıyla şu anda başarılıyız ve değme geçen dolaşma daha bile iyiye gidiyoruz, gideceğiz.’ Hele hele inşallah bu sene sonu önümüzdeki yılbaşı kabilinden Karadeniz’den tabii gazı da çıkardığımız anda bunun tadına kanaat olmaz. Bizim zamanında anca taharri gemimiz falanca yoktu. Deminden bizim 2 devam sismik araştırma gemimiz, 5 devam muayene gemimiz var. Bütün araştırma gemilerimiz 12 bin metreye büyüklüğünde sondaj yapabiliyor. Bunlara ulaştık. Ayrıca burada işimiz bittiği devir uluslararası sularda üstelik dünyanın ayrı ayrı ülkelerinde gidip, bu tetebbu çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Anca haddinden fazla büyük rakamlarla bile bunlara ulaşmadık. Akıllıca rakamlarla bunları aldık ve şimdi tıpkısı taraftan sismik tetkikat, bire bir taraftan taharri çalışmaları yapılıyor. Elan mebzul olacak, elan güçlü kendisine bu yola bitmeme edeceğiz. Lazım sismik araştırmalarla lüzumlu sondajla saf gazda birlikte petrolde bile çıktı imkanlarımızı bu sularda bulacağız.”

“Demincek özgürlük, hürriyet var”

Ayrımsız devir kisve yasaklarından ideolojik baskılara, politik kavgalardan altyapı eksikliklerine kadar Türkiye’da sağlam çok ülkü olduğunu vurgulayan Erdoğan, darülfünun girişlerine kurulan inandırma odaları, dereceye girip bağış almaya türe kazandığı halde sahneden ağzı kapatılarak indirilen tendürüst kızların görüntülerinin perde sahneleri kendisine hafızalara kazındığını belirtti.

Bunları unutmadıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim polisimi, kızlarımızın ağzını durdurmak ve okula sokmamak, tekme tokat onları hariç alaşağı etmek kabilinden uygulamalara bağımlı tuttular. Benim kızım mortocu hatipte okudu. Amma ego kızımı ne efsus ki imam hatipten kabul etmek zorunda kaldım. Arkadaşımın müdürü olduğu farklı tıpkı şehirde önder hatibe koymak durumunda kaldım. Bana sordular ağyar. ‘Niye’ dediler? Dedim ‘Maalesef biz bu sıkıntıları yaşadık amma deminden bundan sonra bu sıkıntıları aştık.’ Demin hakeza tıpkısı derdimiz namevcut. Şimdi bundan sonra hocalarımızın beyninde başörtülüler var mı? Var. Öğrencilerimizin zarfında tıpkı şekilde rahat rahat üniversiteye gidebilen kızlarımız var mı? Var. Hep bunlarla beraber bundan sonra güvenlik teşkilatında, silahlı kuvvetlerinde bilgili, müddeiumumi başörtülü namına fariza yapabiliyor mu? Yapabiliyor. Anne özgürlük budur.

Diyorlar ki adalet ve hürriyet… Uygulamayı göster bize? Hangi yaptınız türe ve özgürlükte? Tekme tokat dışarı attınız. Öz milletvekilin, umumi komutan yardımcın inandırma odalarında bizim yavrularımızın başörtülerini çıkartarak o odalara aldılar. Bunları yaşadık, gördük. Burası halkının yüzde 99’u Dindar olan Türkiye. Burada bunları yaptınız. Ama deminden bunlardan bundan sonra sıyrıldık. Demincek hürriyet, özgürlük var. Eğitimde, öğretimde bunu yakaladık.”

Evveli harçlardan ortalık öğrencilerin sonsuz boykotlar yaptığını anımsatan Erdoğan, harçları kaldırdıklarını, öğrencilerin harç diyerek tıpkı sorununun bulunmadığını kaydetti.

“Bulunan yükseköğretim yurtları taleplere cevap veremiyor’ diye bağırıp durdular. İnsaf edin, şu anda bizim 850 bin öğrenci kapasiteli yurtlarımız var ve ihtiyaçlara ferah ferah cevap verir haldeyiz. Kâm namevcut, bu noktaya geldik.” ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Ne diyordu bir tanesi. ‘Ben 1 yılda bu sorunu çözerim’ diyordu. Hayatınız dolma. Akşam Ezanı dalavere, sabahleyin domates dolması. Tığ uygulamadayız pratikte. Şu anda gündeş ev binalarımız bilcümle bunlarla beraber üniversitelerimiz bütünü birbirinden adamakıllı. Şu anda dünyaya yaşıt gösterebileceğimiz altyapısıyla temas şeyiyle üniversitelerimiz var. Ortaöğretimde okullarımız var. Buralara geldik. Attığımız adımlarla Türkiye ve Türk üniversitelerine yakışmayan bu biberli manzaraya tığ serencam verdik.” değerlendirmesini yaptı.

“Başörtüsü meselesini çözüme kavuşturduk”

Başörtüsü meselesini ortaöğretim karışma bilcümle terbiye kurumları ile kamu kuruluşlarında çözüme kavuşturduklarının altını çizen Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısında Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın sunum yapacağını, bu asıl hak ve özgürlüğü anayasal güvence altına kabul etme tekliflerini ele alacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Zira kanuncu düzenlemeye gerekseme namevcut. Yasalı düzenlemeye şu anda gerekseme yokken, artık ‘Kanuni aranjman yapalım’ dedi. Kanuni düzenlemeye gerekseme yok. Senin yanı sıra hiç hukukçu bulunmayan mu? Bu işlemler aşıldı imdi. Burada yapılması gereken ayrımsız molekül var. Eğer samimiysen, eğer dürüstsen, gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu ağız ağıza masadan kaldıralım.” dedi.

Bir taraftan darülfünun harçlarını kaldırdıklarını, daima kışkırtı vesilesi yapılan bu meseleyi kökünden çözdüklerini anımsatan Erdoğan, göreve geldiklerinde burs ve kredinin 45 lira olduğunu, bursun 850 liraya, doktoranın minimum ücrete çıkarıldığını hatırlattı.

Erdoğan, “Biz illet varız? Milletimizin devletine yapmış olduğu bu ödemelerle biz, lazım öğrencilerimizi ister lisansüstü, doktora öğrencilerimizin çok henüz huzurlu şartlarda okumalarını, eğitim öğretimi bitmeme ettirmelerini sağlayalım diyerek varız.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: