Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hazırlanan “e-İnsan” programının tanıtım töreni

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Millî Staj Programı’nın 2023 yılı başvurularını zaman itibarıyla açıyoruz. Ayrıca yaz stajları üzere ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una karşılama fail rakamı, 2023’ten itibaren minimum ecir seviyesine yükseltiyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Hars Merkezi’nde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi marifetiyle hazırlanan “e-İnsan” programının tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, kamunun personel alımları üstüne e-Devlet’e entegre, yenilikçi aynı cümle olan Kariyer Kapısı platformunun güzeşte yıl hizmete sunulduğunu anımsattı.

Başvurudan yerleştirmeye kadar kül süreçlerin dijital ortamda yürüdüğü bu sistemin etkinliğinin anbean arttığını vurgulayan Erdoğan, platforma bugüne kadar 100’ü fazla amme kurumunun entegre olduğunu, 3 milyon müracaat yapıldığını ve açılan 2 bin 130 pozisyonla ait işlemlerin başarıyla yürütüldüğünü belirtti.

Erdoğan, kamudaki görevde itila ve terakki işlemlerinin bile Kariyer Kapısı üzerinden yapılmaya başlandığını söyledi.

Kamu çalışanlarının gelişiminin üzerinde önemle durdukları ayrımsız başlık olduğuna dikkati çekici Erdoğan, hat dışarlık ve az dışı teşkilatlarındaki bütün amme görevlilerinin ant ve mekan bağımlılığı olmadan dijital platformlar üzerinden eğitim bilimi almasını sağlayacak tıpkısı sistemi da hayata geçirdiklerini bildirdi.

Erdoğan, “Açıktan Yetişek Kapısı dediğimiz bu hizmetten, binin üstünde kurumumuza ve 659 evcil yönetimimize mecbur 3,8 milyonu aşkın kamu personelimiz istifade etmiştir. Bünyesinde 30 bini fazla eğitim bilimi materyalinin meydan aldığı bu platformdan, kamu çalışanlarının yarısının hizmet alabilmesini sağladık.” diye konuştu.

“Hizmetlerin ülkemize sağladığı katma derece 20 bilyon teklik”

Yapılan eğitim bilimi ihtiyaç analizinden çıkan sonuçlar ışığında, bu sistemi bir kayırıcı seviyeye yükseltmenin hazırlıklarını yaptıklarını tamlayan Erdoğan, Alarga Terbiye Kapısı ilkin kalkmak üzere faaliyete geçirilen platformların 2 yıldaki ziyaretçi adedinin 400 milyonu geçtiği bilgisini paylaştı.

Bunun nereden nereye gelindiğini göstermesi bakımından heybetli olduğuna belen eden Erdoğan, “Bu hizmetlerin ülkemize sağladığı ilişik derece 20 bilyon liralık, karbon emisyonu salınımına faydası yılda 136 bin titrem kendisine hesaplanmaktadır. Tabii bu anlattıklarımız, mukaddema yaptıkları sınavların kağıtlarını koydukları çuvalların ağzını dahi açmadan kamuya personel yerleştiren, halen yüzde oranlarla uyuşma ortaklarına personel taksimatı işleyen zihniyetin aklının alamayacağı devrimlerdir.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin âdem kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık”

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yıl Millî Staj Programı’mızdaki stajyer öğrenci sayısını 150 bine çıkartıyoruz. Staj sürelerinin de öğrenci ve çalım arasındaki kopça rızaya sadık adına 3 aya kadar uzatılabilmesini sağlıyoruz. Özel sektörden beklentimiz, 150 bin öğrenciye eş şartlarda staj imkanı vererek toplamda bu sayıyı 300 bine ulaştırmamıza bindi vermeleridir. Halk ele vereceğiz, dayanışma içerisinde olacağız ve sıçramamızı çabucak gerçekleştireceğiz.

Bu vesileyle gençlerimize bire bir üstelik muştu isnat etmek istiyorum. Millî Staj Programı’nın 2023 yılı başvurularını zaman itibarıyla açıyoruz. Ayrıca yaz stajları amacıyla ödediğimiz minimal ücretin yüzde 30’una tekabül fail rakamı, 2023’ten itibaren asgari sevap seviyesine yükseltiyoruz. İlave namına, staj sonrası öğrencilerimizin nısıf zamanlı çalışmaya bitmeme edebilmelerini temin için geliştirdiğimiz Kabiliyet Hile Modelini üstelik yaygınlaştırıyoruz. Hem amme hem hür teşebbüs tarafının tafsilatlı zamandır beklediğini bildiğimiz Türkiye’nin herif kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık. Tıpkısı ahir aşama adına kamu ve özel sektörün gelecekte gerekseme duyacağı teknik ve etkinlikteki kayırıcı kaynağının belirlenmesi üzere 2023-2027 Ciddi İnsan Kaynağı planlamasının çalışmalarına başladık. Amacımız, Türkiye’nin 2053’e büyüklüğünde gerekseme duyacağı koca kaynağını yetiştirmemizin önünü anahtar şümullü bire bir planlamayı umum tarafların katılımıyla gerçekleştirmektir.”

“İnsanlarımızın sisteme hayat ettiği değme teknik ve hikmet, siper altındadır”

Türkiye’nin ürettiği gelişigüzel modelin Balkanlar’dan Itidalli Asya’ya büyüklüğünde degaje tıpkı coğrafyadaki dostlarının dahi önünü aydınlattığı bilinciyle bu çalışmaları yürüttüklerini dile getiren Erdoğan, rastgele faaliyeti “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız.” öğüdüne makul şekilde hayata geçirdiklerini söyledi.

e-İnsan projesinin bütün bu araçların ve henüz fazlasının bir tane bina altında sunulduğu bütünleşik bir dijital bakım noktası olduğunu ifade fail Erdoğan, “Sunulan hizmetler ve makbul teknolojik altyapı itibarıyla bu proje, dünyanın yer ümranlı aktif sayısal platformu özelliğini haizdir. e-İnsan’a bütünleşmiş edilen, burası çokça kocaman, Blockchain teknolojisi sebebiyle verilen seçkin bakım, insanlarımızın sisteme kişi ettiği herhangi bir maharet ve vukuf, himaye altındadır.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin yer mefret yetenek havuzunu burada oluşturarak arsıulusal denklik da ulaşmak suretiyle kayırıcı kaynağını dünya çapında rakiplik edebilecek seviyeye çıkartmak istediklerini dile getiren Erdoğan, gençleri, kurumları ve doğru sektörü e-İnsan üzerinden sunulan tamam hizmetleri etkili şekilde kullanmaya davet etti.

“Davranmayacak olanlara meydanı bırakmamakta kararlıyız”

Türkiye 100 yılını nesir ederken bildirme iri desteği alacakları kaynaklardan birinin bile burada verilecek hizmetler olacağını kaydeden Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy’un “Ulan Palyatif Uyan” şiirinden kâh mısraları okudu.

“Biz, mukaddema acun koşarken ülkemizin önüne yatanlardan haddinden fazla çekmiş tıpkısı milletiz. Onun amacıyla bugün davranmayacak olanlara meydanı bırakmamakta kararlıyız.” diyen Erdoğan, hocalara ve gençlere güvendiğini söyledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Notlar

Programın açılışında mütekellim Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Iyi Atay, gerek ofisin kuruluşunda gerekse kamu Türkiye’nin kullanımına sundukları araçların kurgulanması sürecinde, dünyanın gelişmiş ekonomilerinin yakın bir zaman yaşadıkları deneyimlerden ibret çıkarmayı ihmal etmediklerini söyledi.

Geçen yüzyılın ilk yarısında, bazı ülkelerin vatandaşlarını subjektif kriterlere bakarak sınıflandırmasının ve ona göre okazyon sunmasının akilane sonuçlar doğurmadığını daha yüzyıl tamamlanmadan ayırt etmelerine tanık olduklarını dile getiren Atay, “Oysaki bizim inancımızda beher âdem mukaddestir ve dünyaya ayrımsız yetenekle gelmiştir. Bu inançtan hareketle esas olanın yeteneği ortaya çıkaracak terbiye, staj ve gelişim kabil imkanları, fırsat eşitliği çerçevesinde kamu vatandaşlarımıza arz etmek olduğunun bilincinde olduk. Hakikat 21. yüzyılın akseptans gören yaklaşımı da insanları kategorize gitmek değil, onların yeteneklerini ortaya çıkaracak eğitim bilimi fırsatları sunmaktır.” dedi.

Ödüller

Programda, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Atay, günün anısına Reisicumhur Erdoğan’a ödül arz etti.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hayata geçirilen ve 160 binin üstünde öğrencinin staj imkanına ulaşmasını sağlayan Millî Staj Programı kapsamında ödüle müstahak tanıdık hava ve kişilere dahi Cumhur Reisi Erdoğan aracılığıyla ödülleri sunma edildi.

Stajyer memnuniyetinin en efdal olduğu hava olarak belirlenen Dışişleri Bakanlığının ödülünü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Staj Programı kapsamında yer haddinden fazla staj imkanı sunan Tarım ve Orman Bakanlığının ödülünü Icra Vekili Yardımcısı Veysel Tiryaki, bildirme haddinden fazla staj imkanı sunan yerel yönetim olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ödülünü Kocaeli Büyükşehir Şehremini Tahir Büyükakın, yeryüzü çokça staj imkanı sunan hür teşebbüs kuruluşu İstanbul Grand Airport’un (İGA) ödülünü Umumi Heyet Üyesi Mehmet Kalyoncu aldı.

Program kapsamında aksiyon verenler eliyle yeryüzü haddinden fazla staj teklifi alan Orta Doğu Ustalık Üniversitesinden İrem Gürel’e, 29 başlıkta yapılan değerlemelere göre umumi sürücü belgesi puanı bildirme erdemli stajyer Geçim Yengi Öztürk’e, Alarga Terbiye Kapısı platformundan genişlik çokça eğitim kayran amme çalışanı Kastamonu Toplumsal Düzenlilik İl Müdürlüğü personeli Ahmet Emiroğlu’na ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan eliyle verildi.

Erdoğan, Yetenek Seçkin Yerde Bölgesel Kariyer Fuarları kapsamında öğrencilerin sunma memnun olduğu lehçe kariyer fuarı kendisine belirlenen Doğu Küçük Asya Kariyer Fuarı’na sülale sahipliği fail Atatürk Üniversitesi Rektörü Ömer Çomaklı’ya, işverenlerin arz memnun olduğu lehçe kariyer fuarı olan Cenup Kariyer Fuarı’na karı sahipliği özne Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü İlker Hüseyin Çarıkçı’ya, 2022 bölgesel kariyer fuarlarına genişlik faal iştirak gösteren işveren olan ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün’e, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin proje ve araçlarıyla öğrencilerinin kariyer gelişimini bildirme etkin şekilde destekleyen Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak’a birlikte ödüllerini verdi.

Açıktan Eğitim Kapısı üzerinden yetişek faaliyetlerini en etkin şekilde tay tay arabası nezaret olan Firez ve Turizm Bakanlığının ödülü birlikte Vekil Mehmet Nuri Ersoy’a, Reisicumhur Erdoğan yoluyla verildi.

Cumhurbaşkanlığı Ulusal Staj Programı’ndan yararlanan 160 bin stajyeri temsilen dahi bire bir canlı eliyle dahi Reisicumhur Erdoğan’a ödül takdim edildi.

e-İnsan’ın kapsamı

e-İnsan uygulaması, tendürüst insan kaynağının yaşamları süresince ihtiyaç duyacakları kariyerlerine ilişik bütün hizmetlerin vesile eşitliği temelinde biricik tıpkısı sayısal hep üzerinden sunulması için geliştirildi.

e-İnsan; Kariyer Kapısı, Millî Staj Programı, Açıktan Yetişek Kapısı, Kabiliyet Kapısı, YTNK TV kadar araçların yanı sıra kamuda aksiyon hayatına dayalı hizmetleri havi tümleşik benzeri sayısal hizmet noktası adına öne çıkıyor.

(Bitti)

Share: