Doç. Dr. Delimsirek: Vertigo otama edilebilen aynı sorundur

Vertigonun esasen çor değil, birçok farklı hastalıkta kendini gösteren tıpkı araz olduğunu anlatım fail Kulak Burun Derbent Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Mecnunca, “İnsanlar, vertigonun vakayiname olduğunu, hanay süresince bitmeme edeceğini düşünüyor. Halbuki yapılan hususi testlerle saptanabilen vertigo, genellikle eğreti ve otama edilebilirdir” dedi.

Vertigonun göden bulantısı, kusmanın haremlik ettiği bire bir ser dönmesi hissi olduğunu tamlayan Yeditepe Üniversitesi Hastalıkları Kulak Kibir Geçit Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Delicesine, alelumum kulak hastalıklarının vertigoya sebep olduğunu ancak ara sıra karın, beyincik, murdarilik kabilinden merkezi sinir sistemiyle ilişik hastalıklardan da kaynaklanabildiğini söyledi.

Vertigonun bazı bazı hemen temel dönmesiyle kendini gösterdiğine değinen Doç. Dr. Şahin, “Kâh kişilerde buna kulak çınlaması, basınç hissi, sema kaybı üzere belirtiler da eşlik edebiliyor. Bu nedenle şikayeti olanların pekâlâ kulak burun boğaz evet üstelik nöroloji uzmanına gitmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

“TEDAVİ ALTTAKI YATAN NEDENE BAKARAK DEĞİŞİYOR”

İnsanların alelumum vertigodan korktuğunu ve vertigoyu vakayiname çor kendisine düşündüklerini vurgulayan Doç. Dr. Mecnunca, vertigonun akla yatkın tanıyla otama edilebildiğini ve genellikle eğreti olduğunu söyledi. Fakat akla yatkın tanılama koyulmayıp makul tedavi uygulanmadığında vertigonun kronikleşebileceğini birlikte vurgulayan Doç. Dr. Delice, “Yapılan araştırı sırasındaki bazı bulgularla hastaya ‘sende vertigo var’ diyerek teşhis konulmaz. Hastada yaptığımız bazı hususi abra ve sem testleriyle vertigoyu ortaya çıkaran sebebi, hastalığı bulmaya çalışırız. Otama de bu doğrultuda uygulanır. Bu nedenle ‘vertigonun tedavisi yok’ kabil cümleler doğru değildir. Vertigoyu ortaya çıkaran çor galiba olduğunda otama birlikte ona göre değişir” dedi.

SEÇME SER DÖNMESİ VERTİGO DEĞİLDİR

Hastaların çoğunun de kavisli bildiği kabil seçme sarrafiye dönmesinin vertigo olmadığının altını çizen Doç. Dr. Atmaca şöyle konuştu: “Vertigo kâh hastalarda çok bedaheten ve çabuk gelişir; bire bir müddet devam paha, peşi sıra tamamen bedii.  Ancak yıllar süresince gine esasen kıymet. Bazılarında bile hafif seyredip tedricen ilerler. Ancak rastgele baş dönmesi vertigo değildir. Vertigoda; etraf ya üstelik kendi dönüyormuş üzere bir önsezi oluşur. Kimi hastalar, gözü kararıp dengesini kaybettiğinde dahi ‘başım dönüyor’ der. Ancak bu, bizim amacıyla tıbbi yerine vertigo değildir. Örneğin bağan gerginlik yerinde işinin;  oturduğu ya bile yattığı yerden kalktığında gözünün kararıp kulağının çınladığı durumlarda oluşan denge kaybı üstelik vertigo değildir. Dolayısıyla akilane tanı haddinden fazla önemlidir.”

“TEMAS YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİYOR”

Vertigonun farklı gözyaşı gruplarında, farklı hastalıklarla görüldüğünü dahi rapor eden Doç. Dr. Delice, “Çocuklarda, mutedil yaşta, ya da buğulu bireylerde tanıdık vertigonun hastalıkları farklıdır. Çocuklarda er yaşlarda nadirken ergenlerde az buçuk daha çok görülür. Ilımlı yaştaki koca evet dahi kadınlarda migrene bağlı vertigo olabiliyor. Hem yavru hem yetişkinlerde kulak iltihaplarına yahut başlık hastalıklarına bağlı vertigo da kesif görülür. Vertigo tümür kaynaklı da kabil ve ati yaşlarda denge organının dejenerasyonuna sınırlı kendisine birlikte görülebilir.” Şeklinde konuştu.

“BAŞDÖNMESİYLE BULANTI VE GASEYAN VARSA DİKKAT”

Şikayetlerin kesin önemsenip hekime başvurulması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Delicesine son kendisine şu uyarılarda bulundu:

“Elan evvel hayatında on paralık mebde dönmesi yaşamamış; bire bir ahit bir şeb aniden başlayan saksı dönmesi, birlikte bulantı, gaseyan kabilinden şikayetleri olan hastaların çabucak evgin servislere başvurması zaruri. Çünkü bu durumu yaratıcı illet akıl, beyincik bölgesindeki kanamalar cins. Eğer rahatsız; ayrımsız süredir tekrarlayıcı şekilde hassaten bodur kesiksiz da olsa mir dönmesi yaşıyorsa yeniden kulak kibir derbent muayenesi ve nörolojik taharri üzere hekime başvurmalı. Bulantı ve kusmanın eşlik ettiği ser dönmeleri, hastaların hayat kalitelerini etkileyen, hareket yapmalarını, açar kullanmaları engelleyen, antrparantez kimi vakit düşmelerine üstelik neden ihtimalî yoğun aynı durumdur. Bu nedenle ihmal edilmemeli.”Share: