KUL Senatosu şümullü abuhava, rüşvet ve afiyet düzenlemelerini içeren 430 bilyon dolarlık yasa tasarısını onayladı

ABD Senatosu, kapsamlı abuhava, idrak ve sağlık düzenlemelerini içeren, Başbuğ Joe Biden’ın balaban ehemmiyet verdiği yasa tasarısını onayladı. 430 bilyon dolar tutarındaki tasarının önümüzdeki hafta dahi Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylanması ve Biden’ın imzasıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

18 aydır gündemde olan ve Cumhuriyetçilerin ısrarla engellemeye çalıştığı kanun tasarısı, Senato’dahi 27 saat süren görüşmelerin arkası sıra akseptans edildi.

MEMLUK’de “Enflasyonu Düşürme Yasası” yerine adlandırılan kanaat için Senato’de yapılan oylama 50-50 eşitlikle sonuçlandı. Akıl, Komutan Yardımcısı Kamala Harris’mağara oyuyla Senato’dan geçti.

Cumhuriyetperver senatörlerin topu topu, yasa tasarısının ekonomiyi daha bile kötüleştireceğini savunarak “Faydalı” oyu kullandı.

Demokrat senatörlerin cümlesi ise tasarıya destek verdi. Demokratlar, kestirmece 740 bilyon dolarlık kullanılmamış sağlık birlikte öngören tasarının federal namus borcu açığını kapatarak yüzde 9,1’le sonuç 40 yılın sunma efdal düzeyine çıkan enflasyonu üstelik düşürmesini umuyor.

Yasa tasarısının Senato’dan geçmesi, ABD’da Teşrinisani ayında Kurultay için yapılacak mesafe intihabat öncesi Başbuğ Biden amacıyla siyasi ayrımsız galebe yerine görülüyor.

Biden, Senato’daki oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Kurumlar vergisinde bilyon dolarlık şirketlere minimal yüzde 15’lik rüşvet yükümlülüğü getirerek rüşvet kodunda müsavat sağlayacağız. Enflasyonu Düşürme Yasası geçtiğinde, bu şirketler nihayet üzerlerine sakıt ödemeyi yapmaya başlayacaklar” dedi.

Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, kanun tasarısının geçmesinden bilahare yumruklarını havaya kaldırarak “Senato gündüz yazdı” dedi. Schumer, “Kurultay’nin büyük işler başarabileceğine dair umudunu yitiren Amerikalılar, bu fikir sizin amacıyla. Bu idea Amerika’yı on yıllar süresince değiştirecek” diye konuştu.

Kuvve neler öngörüyor?

Komutan Biden’ın “tarihi” kendisine nitelendirdiği plan; karbon salımının azaltılmasını, elektrikli açkı ile ruz enerjisi ve yenilenebilir enerji kullanımı özellikle kalkışmak üzere tüketicilerin yeşil enerjiye yöneltilmesini, şirketlerin ödeyeceği kurumlar vergisi ile bireylerin ödeyeceği sağlık vergisinin daha gümüşgöz arama edilmesini, yaşlılar için reçeteli tılsım maliyetlerinin azaltılmasını öngörüyor.

Tasarının yasalaşması halinde KUL iklim değişikliğiyle savaş amacıyla 369 bilyon dolar harcayacak. BENDE’nin şimdiye kadar bu alanda yaptığı sunma iri yatırımla, ülkede karbon salımının 2030’a kadar yüzdelik 40 azaltılması hedefleniyor.

Biden April 2021’dahi BENDE’nin karbon salımını 2030’a büyüklüğünde sunu az yüzdelik 50 tenkis sözü vermiş, ülkesinin iklim değişikliğiyle mücadelede arsıulusal arenaya hoşgörüsüz dönmesi taahhüdünde bulunmuştu.

Share: