Dünyanın sunu pres mesleklerinden birini yapan madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

Dünyanın genişlik print mesleklerinden birini yapan madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’bile dünyanın sunu print mesleklerinden birisi kabul edilen madencilik mesleğini sürdüren 3 kardeş yer altında aldatmak kavgası veriyor.

Binlerce yıldır madencilik yapılan ve Türkiye’da adını altın bire bir madenden düzlük bir tane şehir olan Gümüşhane’bile hareketli namına ruh gösteren 3 ayrı beyaz zehir firması ve yüzlerce maden işçisi bulunuyor. Içtima metrelerce altında akşam-gündüz demeden müteharrik ve birçok müşkülat etkili madenciler ekmek kavgası veriyor. Rastgele birinin ayrı bir maltalık hikayesi mevcut madenciler yaptıkları işe alıştıklarını ve ekmeklerini yok etmek üzere bu dokuz canlı mesleğe sınırlı olduklarını söylüyor.

Kentte hususi bire bir eroin firmasında müteharrik 3 cömert ise göze çarpıyor. Tafsilatlı yıllardır madencilik özne Yaşar, Ahmet ve Arif Zerrin babalarının ölüm haberini yer altındayken aldıklarını rapor ederek mesleğin zorluklarını anlattı.

“Babamın öldüğünü yeryüzüne çıkınca öğrendim”

Meydan altında çalıştığı esnada babasının vefat ettiğini fakat bu durumu yer yüzüne çıkınca öğrendiğini belirten Yaşar Soluk (41), ” Düzlük altında 3 kardeşimle alay malay çalışıyorum. Çalıştığım özel ayrımsız eroin firmasında çalışırken babamız ebedî uyku etti ama biz kayran altında olduğumuz için haberini alamadık. Henüz sonra bize ulaştılar ve gittik. Yaptığımız print ayrımsız çığır. Herkesin yapacağı bire bir aksiyon değil. Aldatmak kavgası merbut çalışıyoruz ne yapalım. 3 ahi bire bir arada çalışıyoruz, başımıza tıpkı çözme gelse kimsenin haberi imkânsız. Hayat hakeza ne yapalım. 4 Mesafe Madenciler Gününde Allah’ım bilcümle madencilerin yardımcısı olsun. Gençlere madenciliği önermiyorum, tığ neyin ne olduğunu biliyoruz. Etken etkili mezardayız. İlk ego girdim sonra kardeşlerim girdi bu işe. Mecbur kalıyoruz eksantrik hisse senedi yok” dedi.

“Zaman ışığında girip gece çıkıyorum”

Meydan altında dünyayla bağlantısının koptuğunu nâkil Ahmet Solgun (39), “Benim üzere print ama savmak kavgası bu gelişim. Ben dönüş ışığında girip gece çıkıyorum işten. Haricen haberimiz olmuyor, tıpkısı telefon açsalar bize ulaşamazlar. Burada çalışarak ülkemize aynı yardım sağlıyoruz. Burada 3 tane maden ocağı var. Biz düz altında çalışırken şefimiz geldi babanız mevt etmiş dedi. Çıktık dışarıya telefonla öğrendik kim babamız son etmiş. Bu incitici tıpkısı his” diye niteleyerek konuştu.

“giderek felaket altındayız”

Madenciliğe alıştığını ve imdi başka bire bir hisse senedi yapamayacağını belirten Arif Solgun (34), “Biz burada 3 ahi kendisine tıpkısı madende çalışıyoruz, daha önce bile apayrı tıpkı madende bu arada çalıştık. Bir vardiyalarda üstelik çalıştık değişik vardiyalarda üstelik. Bundan evvel çalıştığım madenden dönerken babamın emrihak haberini aldım kardeşlerimi aradım amma onlar kayran altındaydı. anbean ölüm tehlikesi altındayız. Hanay güvencen yok anbean temas şey kabil. Biz 3 ahi kendisine buraya, saha altına alıştık, eksantrik bir yerde yapamayız. İlk ben girdim madene benim vesilemle da onlar girdi. Abilerim da olmasa tığ burada arkadaşlarımızla aynı eş gibiyiz. Bütün birbirine bağlı. Gümüşhane eroin açısından çok ümranlı tıpkısı saha. 3-4 firma var. Burada sunma beş altı 2 bin – 3 bin kişiye aldatmak veriyor. Kazalar oluyor, kaç arkadaşımız memat etti, gözümüzün uğrunda olan da var, hastalıklı mütezayit birlikte var. Bu işte olduğum üzere mutluyum ongun kim birlikte gelmişim ve yeraltına girmişim. Bütün madencilerin 4 Mabeyin Acun Madenciler Gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: