Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Adana’da taharri istirdat çalışmasını izlem etti Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilgili, “10 ilimizin süresince düz aldığı bu bölgede bilcümle barajlarımızı ve göletlerimizi gerek alarga gerekse de karadan inceleyeceğiz.” dedi.

Adana’nın hat Çukurova ilçesine vabeste Güçlükle Mahallesi 71505-71517 Sokak’taki 14 eğik Ekim Apartmanı enkazında bitmeme eden taharri kurtarma çalışmasını izleme fail Kirişci, yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahramanmaraş, Hatay ve Adana’birlikte incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adana’mızı 10 iklim zarfında kötülük noktasında yer belli belirsiz atlatan yer adına anlatım ediyoruz ama neticede bizim dahi burada yıkılan evlerin malikleriyle ilişik onlara TOKİ marifetiyle 1 yıl kabilinden güdük ayrımsız sürede bu konutların çabucak yapılması ve bu konutlar üzerine töz sayıların belirlenmesi, saha seçimi kabil bizlere dahi talimatları oldu. Aynı özge eke husus dahi beher aileye burada onar bin liralık benzeri mebde amacıyla aynı arkalama, tıpkısı destek, tıpkısı ulama o manada. Hakeza da bir çalışması oldu, hakeza bir ifadesi oldu Sayın Cumhurbaşkanımızın. Bilcümle çabamız, derdimiz, devletimizin gücünü, milletimizin gücünü beis gören vatandaşlarımıza görünen emreylemek, onların istifadesine sunmak. İnşallah bu çalışmalar şişman bire bir lahzada devam edecek.”

Kirişci, depremlerin ardından hep birimlerin titizce çalışmalarını yürüttüğünü vurguladı.

Milletin emrinde olmaya devam edeceklerini anlatan Kirişci, “Onların bilcümle arzu ve ihtiyaçlarını elverdiği ölçüde bunları da karşılamaya dikkat gösteriyoruz. artık birlikte bunu sürdüreceğiz. Rabbim inşallah vatandaşlarımızın bu acılarını dindirecek ve hafifletecek adımları aceleten atmayı ve onlara bu yaşadıklarını unutturmayı hepimize felek eylesin.” diye konuştu.

“Çadırdan oluşturulan barınaklar temin etmeye çalışıyoruz”

Vekil Kirişci, lüzumlu Oran Su İşleri Genel Müdürlüğü gerekse Orman Genel Müdürlüğünün çok nazik makine parkına cemaat olduğunu aktardı.

Bugün sahada görülen makinelerin nazik çoğunluğunun bu iki kuruma ait olduğuna değinen Kirişci, şunları bildirdi:

“Hususi sektörümüz birlikte tabiatıyla buna katkı sağlıyor. Özge kurumlarımızın dahi gelişim makinaları var. Bu manada bizim iki genel müdürlüğümüz ilkin kalkmak için bizim bilcümle birimlerimiz şu anda bu konuda seferber ve hasis onlar bile bu makineleriyle haddinden fazla vahim katkılar sağlıyorlar. Bir taraftan üstelik bizim şu anda ihtimal Adana’üstelik olmayabilir amma bu 10 ilde bunu yürütüyoruz, yapmaya çalışıyoruz. 10 ilimizde alelhusus benzeri insanlarımıza cemaat çıktığımız gibi büyükbaş, küçükbaş hayvanlarımıza birlikte ehil çıkmak yerine onlara da çadırdan oluşturulan barınaklar temin etmeye çalışıyoruz. Yanık olan hayvanlarımız için gine… Yahut dahi süt sağımı gerçekleştirilmiş ama bu sütü elinde tutamayacak olan vatandaşlarımıza tekrar onların birlikte o üretmiş oldukları eti, sütü Vücut Süt Kurumu vasıtasıyla alıyoruz.”

Yer Sarsıntısı bölgesindeki baraj, gölet ve HES’lerin durumu

Kirişci, söz konusu 10 ilde 110 baraj, hidroelektrik santralci ve 30 dahi göletten oluşan 140 tesisin bulunduğu bilgisini verdi.

Buralarda birlikte çalışmaları titizce yürüttüklerini dile getiren Kirişci, şunları kaydetti:

“Şu anda özel sektörün dahi elindeki HES’lerle ilgilendiren üstelik oralarda icraat hızlandı. Onların birlikte 172’ye yakın HES’leri var. Bu çerçevede dahi buralarda ayrımsız sorun yaşanmasın diye incelemelerimiz sürüyor. Belki medyada sıklıkla dile getiriliyor. Atatürk Barajı’yla ilişik tıpkısı habersizce olduğu, bire bir sorun olduğu noktasında ben arkadaşlarımızı talimatlandırdım. Bunu 3 sefer yapmışlardı. Bugün 4’üncü kere yaptılar. Bu incelemelerinden da çokça şükür aynı olumsuzluk olmadığı anlaşıldı amma biz bu birlikte yetmez diyoruz. Biz bilcümle 10 ilimizin süresince saha aldığı bu bölgede bilcümle barajlarımızı ve göletlerimizi lüzumlu havadan gerekse üstelik karadan inceleyeceğiz ki bunların başında Atatürk Barajı geliyor. Bunu inşallah gerçekleştireceğiz. Sultansuyu var, Malatya’üstelik. Sultansuyu’nda bu tahliyeler bitmeme ediyor. Osmaniye’birlikte tıpkı göletimiz var. Orada birlikte yine bu tahliyeleri gerçekleştiriyoruz. Çünkü gelişigüzel risk oluşturmasın, seçme sorun yaşanmasın istiyoruz. Bu çerçevede inşallah göletlerimiz ve barajlarımızın bile ilkin insanlarımız almak amacıyla bu coğrafyada dinç varlıklara ayrımsız kötülük olmadan taharri altına olmasını keşfetmek istiyoruz.”

İncelemelerinde Icra Vekili Kirişci’ye, Adana Valisi Süleyman Elban ile özge ilgililer zevcelik etti.

Share: