Elveda süper sevir piyasası

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Dijital asır ile başlayan ve zaman dev uygulayım bilimi şirketleri ve toptan ekonominin geçmiş adımlarını oluşturan 1982 yılını süper sevir kendisine adlandıran The Wall Street Journal’dan Andy Kessler, yazısında parçalanmamış bu sürece realist tıpkı çerağ tutuyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, ölen boğa piyasasının yerini fikirlerin değil hakikat varlıkların para ettiği tıpkı kocaoğlan piyasası alıyor.

40 yıllık kele piyasası

Çağcıl sayısal çağın başlamasıyla gelişigüzel yükselmeye başlayan piyasaların esas tarihini 1982 yılı yerine belirlersek, tamlık 40 yıl geçmiş bu hafta başlayan bu dönemin çoklu genişleyen ve faziletkâr kazançlar sunan bire bir boğa piyasası olduğunu söyleyebiliriz.

Bu süreçte şişman düşüşlerin yaşandığı açıklık dönemler olsa dahi, tıpkı hep olarak ele alındığında, bu 40 yıllık sürecin repo oranlarının sayı farkı düşük seyrettiği ve meydan bolluğu yaşandığı detaylı tıpkı çağ olduğunu ferah ferah görebiliriz. 1987 çöküşü, dot-com balonu, 11 Ilkgüz saldırıları sonrası, 2008 mali krizi ve Kovid, az daha yüzde 20’den balaban düşüşlerle bu ince dönemin duruluk dönemleri yerine kendilerini hissettiren intikal süreçleri adına nitelendirilebilir.

40 yılda 47 kat nema

Bu sürece kele piyasası dememizin yüce tıpkı göstergesi elan bulunuyor: Dow Jones Endeksi, bu tafsilatlı dönemde almanak sayı farkı yüzdelik 9,6’lık muvazeneli tıpkısı artışla 776,91 dolardan 36.800 dolara büyüklüğünde yükselmeyi başarıyor. Bu dikkate alınması gereken benzeri malumat yerine kabul ediliyor.

12 Ağustos 1982’bile Dow Jones endüstri endeksi ortalaması, 1964 yılı Ev ayında olduğu yerde, yani 776,91 dolarla dibi görmüştü. Bu süreçte beş kat 1000 doların konusunda güdük mütemadi sıçramalar yapsa birlikte, 4 Sülale 2022 tarihinde enflasyonun bu 40 sene süren ‘süper kele’ piyasasını devirmesine büyüklüğünde güzeşte sürede, endeksin tekmil 47 tekmil arttığını görebiliyoruz. Doruk noktası olan 36.800 dolar seviyesine benzeri elan ne zaman ulaşabileceğimiz ise, enflasyonun aksi tavrını düşünürsek, balaban bir anlaşılmayan olarak karşımızda duruyor.

Dow Jones Endeksi, 4 Ev 2022 tarihinde enflasyonun ‘süper sevir’ piyasasını devirmesine kadar sabık sürede kül 47 itmam arttı.

İşaretler nelerdi?

Tamam 1982 yılında, burnundan dumanlar yayan tıpkısı sevir piyasasının geliyor olduğuna dair benzeri karine var mıydı? 1982 yılında federal fon oranı ayrımsız esbak yılki yüzde 19’luk zirve noktasından yüzdelik 10’a sakıt ve 2008 yılı Açıklık ayındaki 0 değerine ulaşana kadar detaylı ve dengeli aynı düşüşe başlamıştı. Bu izzet Mart ayında hala 0’dı. Şu an ise değil. 1982 yılında fiyat/algı çarpanı ise 7,7’ydi.

Sunu şişman karine ise 1982 yılında çoğu yatırımcının evet piyasalara cebin umursamayan olduğu evet da yıllarca elde edilen azılı getirilerden sonraları iş sahibi olmaya ahit etmesiydi. Bu noktada tıpkısı hatırlatma yapmakta kâr var: Kocaoğlan piyasaları düzenli değildir. Pay senetleri genellikle kocaoğlan piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonradan düşer. Boğa tuzaklarını de hesaba beslemek gerekiyor. Aylarca yükselen hisse senetleri, hız yatırımcılarını cezbediyor ancak ardından canevi burkan düşüler geliyordu.

Ayı piyasaları tınlamalı değildir. Hisse senetleri genellikle kocaoğlan piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonra düşer.

Apotr faktörler

1982 yılını doğum yılı yerine belirlediğimiz sevir piyasasının bir çıngı yardım aldığını de afişe etmek gerekiyor. Tahvillerden daha erdemli faiz aramaya başlayan yatırımcıların yardımına ESIR Başkanı Reagan yetişiyor ve özellikle sermaye kazançları üzerinden alınan vergileri kaldırarak resülmal oluşumunun hızlanmasını sağlıyordu. Daha düşük faiz oranları kullanılmamış fikirleri keşfetmenin elan bağan kibar olması anlamına geliyordu.

IBM ve sayısal çağın başlangıcı

IBM’mağara 16 kilobaytlık belleğini tüm adına bire bir yıl evvel piyasaya sürmesi doğru değildi. 1982 yılında yaklaşık 3 bin dolara, çok benzeri işe yaramayan parçalanmamış kuvvetli bire bir elektronik beyin alabiliyordunuz. Fakat 1981 yılı Teşrinievvel ayında VisiCalc elektronik levha programı IBM PC için 100 dolar karşılığında elde edilebilir arkaç geldi. Bundan Sonra bilgisayarlar üretkenliğin sıradan tehi fişekleri olmuştu. Kurucu Dan Bricklin, “VisiCalc, haftalık 20 saatlik işleri konusunda alıp bunları 15 dakikada sonuçlandırdı” demişti.

Dijital uygulayım bilimi devrimi, Silikon Vadisi ve hisse senedi piyasaları

Ara Bulucu kurumların sayıları arttı. Aralarında daha çokbilmiş olanları, kuşkulu müşterilere ne olursa olsun tıpkısı şeyler satın almasını salık verdi ve bunda kalburüstü da oldular. Anne derece, say yerini değiştiren ve elan azıyla daha fazlasını yapan dijital teknolojiydi. Borsa, kurumsal teklifleri ve kazançları artıran Silikon Vadisi’ni finanse etti ve peşi sıra özlük payına düşeni olağandan aldı. Bu artağan döngü, interneti kitlelere ulaştırdı ve bulut enformatik, taharri motorları, iPhone, Uber üzere markaların yanında aynı periyot teslimat olgusunu ortaya çıkardı. Bu sürecin sonu bugün mübrem olarak saklı yazı servetları yarattı.

Sonsuz küsurat çip talebi

Çipler tasarlayan tor aynı mühendis yerine sevir piyasasının doğumundan kısa bir süre sünra yarı iletken üreticisi şirketleri tutkun olmak amacıyla Paine Webber marifetiyle işe alındım. Uran bir roller coaster gibiydi, kıtlıkların peşi sıra bolluklar geliyordu, bibi de öyle. Saçlarımın beyazlamasını ve karha olmayı göze alamadığım için Silikon Vadisi’nin tahaccüm pınarını aramaya koyuldum. Az Çok basitti: Çipler için bit başına, başına ve işlevi başına daima azalan maliyetlerin esnekliği talebi artırıyordu. Bu sihirkâr çekirdekler henüz bozuk lazer yazıcılar, sunucular ve sonunda üstelik düşüncesiz telefonlarla kitleleri beslediğinden, borsa boğası de domuzuna beslenerek büyüdü.

40 yılda parçalanmamış 47 kat! Dile çarpık çurpuk! Ayrımsız güruh adam bu süreçte çok paralar kazandı. Siz esasen dahi dikkatli olun. Alelhusus teknoloji söz konusu olduğunda, sakın hemen bire bir insan satın alıp ona merbut kalmayın.

Bulut, e-tecim ve sosyal medya şirketlerinin doğuşu

Sayısal takım ve mini bilgisayarlar 1987 yılında zirveye ulaştı. IBM, detaylı aynı vasatlık dönemine girdi. Apple, iPhone’u üretene büyüklüğünde az daha geberik aynı şirketti. Intel gür tıpkısı başarım sergiledi ancak bunun formülünü sonrasında kaybetti. bu arada, keder, e-tecim ve toplumsal iletişim araçları şirketleri alacak makineleri ve trilyon dolarlık bebekler haline geldi.

Şişkinlik alelumum paranın fikirlerden artış mahiyet varlıklara çekildiği bire bir dönemi yaşadığımızı gösteriyor.

Yıpranmamış çağ: Mülk fikirlerden gerçeklik varlıklara yöneliyor

Evet ya deminden? Beğenirsiniz evet de beğenmezsiniz ancak bakir ayrımsız asırı yaşıyoruz. Sermaye herhangi bir antlaşma olduğu kadar genişlik faziletli getirisini yoklamak üzere dünyanın ciharıyek beraberinde branş geziyor. Enflasyon genellikle paranın fikirlerden tekessür köken varlıklara çekildiği tıpkı dönemi yaşadığımızı gösteriyor. Erke? Yurt? Emtia? Sabit gelirin gine kurumlu hale geldiği tıpkısı sürece akıllıca evriliyoruz. bu arada kurumsal kazançlar, gereç, işçilik, aranjör genel masraflar gibi girdi maliyetleri fevk doğru çıkıyor ve ayılar için kırmızı ete dönüşerek düşmeye başlıyor.

Bir ahir boğa piyasası, tıpkısı sonraki üretkenliği sağlayan şeyden elde edilen rüşvet artışıyla destelenecek, yeniden düşen Ürem oranlarıyla değil.

Yeni boğanın katalizörü sakıt faiz oranları kaçınan

Bittabi eskimemiş bir sevir piyasası anbean başlayabilir fakat nema oranları yeterince yükselene büyüklüğünde bunu aklınızdan çıkarın zira eskimemiş sevir piyasası nema oranlarının yeniden düşmesinin yönlendirdiği bir etraf olamaz. Bunun yerine, bire bir sonraki boğa piyasası, ayrımsız ahir üretkenliği sağlayıcı şeyden elde edilen idrak artışıyla destelenecek.

Akıbet döngünün kazananlarını unutun ve yenilerini bulun: Bakir nesil sentetik zeka, insta-aşılar, jeotermal erke, jen terapisi, nükleer birleşme evet üstelik elan iri olasılıkla somurtkan, pahalı benzeri şekilde başlayan, güre ve şüpheciler yoluyla reddedilen ve sonraları yıllar süresince amansız şekilde ucuzlayarak topluluk üzere şımarıklık mucit yıpranmamış benzeri molekül bulun.

Hepimiz aha mecmu birlikte bu yüzden, resülmal oluşturan bağan algı oranları ve verimliliğin artmasına müsaade veren düzenlemelerle temas devir bildirme tarafını beslemeliyiz. Süper kele öldü, yaşa kullanılmamış kele.

Borsalardaki ralli, boğa piyasasının habercisi

 

Sevir piyasasını getirebilecek 3 alamet

 

FED sevir piyasasının bir tane anahtarı değil

 

Sevir piyasası analistleri tahminlerinin altında eziliyor

 

JPMorgan’dan sevir piyasası tahmini

 

Borsalar düştükçe kele piyasası fırsatları artıyor

 

Share: