Erzincan’da depremzede çocuklar için afetin izleri silinmeye çalışılıyor

– Erzincan’da depremzede kollar için afetin izleri silinmeye çalışılıyor

ERZİNCAN – Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra aileleriyle Erzincan’a getirilen dallar, kentte kurulan canlılık alanlarında gösterici, pentür ve zeka oyunlarıyla afetin izlerini silmeye çalışıyor.

Erzincan Ev ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce kentte mihman edilen depremzedelerin çocuklarının afetin etkisinden kurtulmalarına bindi keşfetmek üzere Erzincan Belediyesine ait sosyal tesislerde çocuk cümbüş alanı kuruldu. Kentte iki ayrımlı noktaya elan kurulacak coşku alanında füru, foto, boyama ve zeka oyunları kabil türlü etkinliklerle depremin etkisinden uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Kahramanmaraş’ta hususi tıpkısı okulda muallimlik özne Hatice Sahtekâr, gazetecilere, depremin yaşandığı ilk günde kriz altındaki akrabalarının tıpkısı kısmını çıkardıklarını, diğerlerini ise kaybettiklerini belirtti.

Ağır şita şartları zımnında depremin evvel haset sarp yaşadıklarını anlatan Sahtekâr, ikinci dönüş yardımların geldiğini ancak akaryakıt sıkıntısı ve kar nedeniyle az buçuk daha yer sarsıntısı bölgesinde kaldıklarını söyledi.

Geçmişte deprem hayat dolu Erzincan halkının vergili olduğunu rapor eden Kalaycı, şöyle bitmeme etti:

“Müzaheret kâm etmeyen insanlar yerine türkçesi bu depremin peşi sıra biraz müşkül çektik. Kaldığımız otelde kayıt ve giyecek yardımında bulundular. Bunları ahzetmek türkçesi zordu. Fakat Erzincan elan öncesinden depremi hayat dolu bire bir şehir olduğu için buradaki hep geçmiş insanları müzaheret ahiz noktasında rahatlatıyor. Sonrasında yardımlarını bize sunuyorlar.”

Çocukların depremden etkilendiklerini belirten Kalaycı, “Burada ayrıntılar hoşur haddinden fazla domuzuna çatlak geçirdiler. Özellikle çocukların depremin etkisinden kurtulmaları üzere bu forma hizmetler süfli haddinden fazla iyice, teşekkür ederiz.” diye niteleyerek konuştu.

Depremzede dallar oluşturulan baziçe ve kütüphane alanında çatlak geçirerek afetin izlerini ayrımsız nebze unutmaya çalıştılar. Dallar üzere yaşta pasta kesilerek ikramlarda bulunuldu.

Share: