Erzurum ve Kars’tan zelzele bölgesine 14 yardım tırı elan gönderildi

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Erzurum ve Kars’tan 14 tır yardım malzemesi daha afet bölgesine gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi marifetiyle hareket bölgelerine varmak amacıyla başlatılan müzaheret kampanyası devam ediyor.

Şehremaneti çalışanları, hisse senedi insanları ve hayırseverlerin sayesinde toplanan ve gerekseme malzemelerinden oluşan üçüncü arkalama konvoyu yola çıktı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı uğrunda hazırlanan 3 tır, yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Ahmet Tığ, gazetecilere, vatandaşların çağ içerisinde içtima ve gönderme merkezimize getirdikleri akarsu, gıda ve sair malzemelerinin naklini yaptıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi namına 10 tırı hareket bölgesine gönderdiklerini nâkil Tığ, “Yardımlarımız artarak devam edecek. Sabahleyin saatlerinde bile 300 kişiden oluşan gönüllü ekibimizi deprem bölgesine göndereceğiz. İş makinelerimiz ve geri hizmet yardımlarımızı da deprem bölgesine ulaştıracağız.” dedi.

Aziziye Belediyesi tarafından AFAD Başkanlığı öncülüğünde hesaplı arkalama kapsamında ise zelzele bölgesindeki gerekseme doğrultusunda malzemeler hazırlandı.

Uray vasıtasıyla oluşturulan müzaheret noktalarında paketlenen malzemeler, 4 tıra yüklenerek Şanlıurfa’ya gönderildi.

Aziziye Şehremini Muhammed Cevdet Orhan, ülke olarak kendilerini derin üzüntüye irsal fail depremin ardından yardım seferberliği başlattıklarını bildirdi.

Sarsıntı bölgesine cemaziyelevvel aksiyon makinası, taharri ve kurtarma çalışmaları üzere eğitimli personel gönderdiklerini hatırlatan Orhan, “Şu temel büyüklüğünde 4 tır müzaheret malzemesini zelzele bölgesine gönderme için yönlendirdik. Belediyemizde toplanan müzaheret malzemelerini yüklemeye devam ettiğimiz bir o kadar daha tır var. AFAD’ın atıf ve idaresiyle yardım konvoyları Şanlıurfa’ya gidecek ve oradan yer sarsıntısı bölgesine dağıtılacak.” ifadelerini kullandı.

Orhan, dadaşların uzattığı yardım elinin depremzedelere çıkar yol, şifa, kırıcı ve tutacakları eğin olmasını diledi.

Tortum ilçesinden destek

Tortum Kaymakamlığı Içtimai Teavün ve Tesanüt Vakfı ile Tortum Belediyesi eliyle bile “Haydi Tortum Zaman Temas ve El Birliği Günü” kampanyası düzenlendi.

Vatandaşların belediyeye ilgilendiren depoya getirdiği yaşam ve azık maddeleri, burada paketlendi.

Yoğun kar yağışı altında güllabi, polis güçleri, hava görevlileri ve vatandaşlar yoluyla yüklenen tır, dualarla Kahramanmaraş’a gönderildi.

Kaymakam Fatih Alay, Tortum’un duyarlılığını aynı posta daha gösterdiğini söyledi.

Kampanyanın geçmiş olduğunu bildiren Saraka, “Bu serencam olamaz. Çap kavim birlikteliğiyle el ele vererek bu pres günleri aşacağız. İnşallah yardımlarımız yeryüzü güdük sürede kıyamet bölgesine ulaşacak.” dedi.

Belediye Reisi Yaşamış Yiğider ise duyarlılıktan dünya vatandaşlara teşekkürname ederek, “Kampanyaya lahzada cevap vererek yardıma koşan vatandaşlarımızın yardımlarını kıyamet bölgesine gönderdik.” ifadelerini kullandı.

Kars

Kars’ta bile AFAD İl Koordinasyon Merkezi’nde toplanan malzemeler, 6 tıra yüklenerek depremzedelere gönderildi.

Köy, kaza ve kent merkezinden gelen değişik yardımlar, AFAD’dahi gönüllüler aracılığıyla paketleniyor. Hazırlıklar tamamlandıktan sonraları arkalama malzemeleri, tırlara yüklenerek zelzele bölgelerine gönderiliyor.

Share: