Film kahramanlarının figürlerini tarihi ve natürel ortamlarda fotoğraflıyor

Kırklareli’nde çocukluğunda iptila duyduğu aksiyon filmlerinin kahramanlarının oyuncaklarını biriktiren Tan akarsu Belletici, 200 parçadan oluşan koleksiyonu ile tarihi mekanlarda çektiği fotoğrafları toplumsal medyada paylaşıyor.

Lüleburgaz ilçesinde tıpkı giysi mağazasında as danışmanı yerine çalışan 34 yaşındaki Çalıştırıcı, 15 yıldır iş filmlerinin kahramanlarının oyuncaklarını biriktiriyor.

Evinin ayrımsız odasını oyuncaklarla donatan Koç, boş zamanlarında üstelik tarihi mekanları kaynak yaparak figürlerin fotoğraflarını çekiyor.

Çektiği fotoğraflar ile oyuncaklarına avlu veren Çalıştırıcı, bu fotoğrafları de toplumsal medyada paylaşıyor. Belletici, bu sayede ayrımlı bir çarpışma ile takipçilerinin beğenisini topluyor.

“Foto makinemi ve figürleri yanımda taşıyorum”

Belletici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, basit yaşta başlayan hareket filmlerinin kahramanlarının oyuncaklarına ilgisinin temas geçen dönem arttığını söyledi.

Figür koleksiyonu yapıp bunları fotoğraflamasının ise antrparantez hoşuna gittiğini anlatan Antrenör, figürlerle oluşturduğu kompozisyonların kendini çok mutlu hissettirdiğini rapor etti.

İmkan buldukça koleksiyonuna eskimemiş figürler eklemeye çalıştığını belirten Antrenör, şöyle konuştu:

“Sürekli foto makinemi ve figürleri yanımda taşıyorum. Küçük aynı akarsu birikintisinde balaban aynı göl kadar efekt yapmayı evet da hasis tıpkısı çalıyı şişman benzeri ormanmış kadar çekmeye çalışıyorum. Özlük kurduğum sahneyi fotoğrafa yansıtmaya çalışıyorum. Orman mekanı istediğimde el kenarında ayrımsız yerde çekebiliyorum. Tarihi bire bir mekan istediğimde ise camileri yeğleme ediyorum. Caminin kenarlarına koyuyorum figürü. Aynı taşın kenarında ufak bire bir pozlama yapıyorum, o şekilde fotoğrafa döküyorum.”

Antrenör, daha çok tarihi mekanları tercih ettiğini, 15 yıldır biriktirdiği figürleri yaklaşık 5 yıldır fotoğrafladığını dile getirdi.

Oyuncakların fotoğrafını çekerken görenlerin şaşkınlıkla kendisini izlediğini, sonucu gördüklerinde ise müspet tepkilerini ilettiklerini nâkil Antrenör, “34 yaşında tıpkısı koca oyuncaklarla oynuyor gibi gözüküyor. Böyle bakışlara tayf oluyorum. Torunlar yanıma geliyor, onlarla konuşuyoruz. İlk ilkin yadırgayanlar oluyor amma onlara çektiğim fotoğrafları gösterince biraz farklı gözle bakıyorlar. Toplumsal hayattaki etki ve stresten beni alıyor, değişik boyuta, huzura erdiriyor diyebilirim. Bundan sağlık alıyorum. Yevmiye dertlerimi, sıkıntılarımı unutuyorum. Bu şekilde hobimi hem bitmeme ettirmiş oluyorum hem de kendimi az buçuk huzura erdiriyorum.” ifadesini kullandı.

Share: