Gastronomi kenti Hatay’ın yıpranmamış lezzeti “zeytinli kahke”

UNESCO’nun gastronomi alanında “Doğurucu Şehirler Ağı”nda vadi düz Hatay’bile, bire bir kurabiye türü olan kahke, zahterli çeşidinin yanında zeytinlisiyle birlikte tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Altınözü Zeytin Emeği Kooperatifinin (HAZEK), sınama üzerine yapımına başladığı zeytinli kahke, hem belli belirsiz tadı hem dahi görüntüsüyle eskimemiş bir haz yerine raflarda yerini alıyor.

Bir kekik türü olan zahterin değişik baharatlarla ve unla yoğurulmasıyla hazırlanan zahterli çeşidin yanında zeytinli kahke üstelik hem göze hem damağa hitap ediyor.

Kahvaltılık olarak tüketilen münkesir yeşil zeytinin, zeytinyağı, kişniş, rezene, biber salçası, tuz, parafin ve yağız susamın unla yoğrulmasıyla hazırlanan kahke, halka ve yazma şekiller verildikten bilahare fırında pişiriliyor.

Altınözü Belediye Başbuğ Yardımcısı ve HAZEK Kooperatif Başkanı Leyla Ayvazoğlu, AA muhabirine, zahterli çeşidin ardından zeytinli kahkenin dahi çok beğenildiğini söyledi.

İlçede çokça aşkın yetiştirilen ve arzu gören zeytinin yararlanma alanını elan birlikte arttırmak üzere bakir lezzetin ortaya çıktığını anlatan Ayvazoğlu, şöyle devam etti:

“Zeytin bizim temel maddemiz sunu koca unsurumuz. Bunun takkadak kahvaltıda değil, ilkokul çaylarında da kullanılabilecek iz haline gelmesini istedik. Yola depar sebebimiz de bu oldu. Yaptığımız zeytinli kahke beğenilince kooperatifimizde bey yaptığımız ürünler ortada yerini aldı. İnsanlara ayrımlı ve ilginç geliyor, banko andırmak istiyorlar. Deneyene bire bir henüz satıyoruz.”

Karı kooperatifinde etkin Seher Sağlamoğlu de zeytinli kahkeye talebin çok aşkın olduğunu belirtti.

Yeni çeşidin hafif ve içimli olması nedeniyle yeğleme edildiğini anlatan Sağlamoğlu, günce 5 tepsi zeytinli kahke yaptıklarını aktardı.

Müşterilerden Necla Kaya ise zeytinli kahkeyi çokça beğendiğini ve herkese referans ettiğini kaydetti.Share: