Gümüşhane karabuğdayın başkenti olma yolunda ilerliyor

Türkiye’nin önce glütensiz un kaynağı karabuğday işleme fabrikasına sahip olan Gümüşhane’da hasat mevsimi başladı.

Kelkit ilçesine vabeste Öbektaş Beldesi ve çevresinde kontratlı tarımla ekimi yapılan tahminî bin dönümlük alanda biçerdöverle hasat önceden bu yılki rekolte çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Hem glütensiz olması hem çölyak hastalarının aradığı işaret olmasının hem üstelik çiçekli olması zımnında bal üretimine da katkı sağlayıcı karabuğday bitkisi tek atığı olmadan 3 sene önce Beldede kurulan ve Türkiye’üstelik önceki olan tesiste un, bulgur ve yastık kendisine ekonomiye kazandırılıyor.

Birkaç sene öncesine büyüklüğünde ithal edilen glütensiz karabuğday ununun üretildiği Gümüşhane’deki fabrikaya Türkiye’nin bir nice şehrinden sözleşmeli tarım eliyle ekilip hasat edildikten sonra mamule girmek için getiriliyor.

“3 yıl geçmiş Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti olarak zar etmiştik”

Öbektaş Beldesi, Esentepe Mahallesinde Tam Tarım A.Ş. marifetiyle kurulan tesiste içeriğinde B vitamini, magnezyum ve lif bulunmasının yanında faziletli düzeyde protein, antioksidan kâin ve glüten içermediğinden çölyak hastaları ve glütensiz beslenenler için bildirme mebzul alternatiflerden olan karabuğdayı Türkiye’bile ayrımsız önce kendisine çiftçiden alıp işleyip, paketlenmiş haliyle pazara sunduklarını kaydeden Tamam Ekincilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Uçucu Gürsoy, “18 Mayıs tarihinde ekimini yaptığımız 2022 karabuğday hasadımıza başlamış durumdayız. Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti namına car etmiştik bundan 3 yıl ilk. Zaman Gümüşhane’de tahminî bin dönümün üstünde benzeri karabuğday ekimimiz var. Besmele dedik 2 gündür hasadımızı yapıyoruz. Bu sene rekolte ayrıksı senelerden daha ferah. Elan tecrübeli tıpkı şekilde ekimlerimizi ve bilcümle çalışmalarımızı buna bakarak yaptık” dedi.

“Bu yıl Gümüşhane’den kısaca 75 ton, Türkiye genelinden bin 500 titrem karabuğday bekliyoruz”

Gümüşhane’nin yanısıra Türkiye’nin türlü yerlerinde sözleşmeli ekimleri eden çiftçilerin üstelik hasada başladığını belirten Gürsoy, ” Bilecik, Eskişehir, Ankara, Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa bu hafta meşbu karabuğday hasadına başladı. İnşallah bu sene fena hâlde aynı ürün aldık. Bire Bir hafta sonra birlikte aldığımız ürünleri fabrikamızda işlemeye başlayacağız, tüketicilerimize 2022 yılının dinç üretim ürünlerini göndereceğiz. Önümüzdeki süreçte Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti düzenlemek üzere uğraşıyoruz. Gümüşhane’da 5 bin dönüm alanda ekim yapmayı planlıyoruz. Bunun için bile bu seneki rekolte hem çiftçinin bu işe akilane anlamda bakmasını hem dahi bundan kazandığı paranın ne olduğunu görmesi açısından çokça önemliydi. Bu yıl Gümüşhane’den tahminî 75 ton, Türkiye genelinden bin 500 ton karabuğday bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Budun ekelim diyerek sıraya giriyor artık”

Bölgede biçerdöveriyle hasat yapan Kırşehirli Musa Pekince, kendisinin birlikte karabuğday ekmeye değişmeyen verdiğini dile getirerek, “Tahminî 4 yıldır burada karabuğday hasadı yapıyorum. İnşallah yıldan yıla güzelleşecek. Bu sene verimde amiyane artma var. Yıldan yıla genişletiyor, bu sene çokça iyice vadi ekmişler. Verimi fena hâlde. İnşallah bu işte iri muvaffakiyet sağlanacak. Gümüşhane bu konuda uçman mülk cins, kâm var. Şu asıl büyüklüğünde 600 dönüm oldu. Imdi vatandaş üstelik kıvançlı. Kavim ekelim diyerek sıraya giriyor daha çok. Ben de buradan giderken tohum götürmeyi ve bir 50 dönüm kadar ekmeyi düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu. – GÜMÜŞHANEShare: