Gurbetçilerin bagajları şehir lezzetleriyle yoğun

AVRUPA’nın mütenevvi ülkelerinde dallı güllü ve yaz tatillerini temel vatanda geçiren gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere dönerken, araçlarının bagajlarını memleketin lezzetleriyle doldurup, götürüyor.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde cıvıl cıvıl ve yaz tatillerini esas vatanda geçiren gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere dönüşleri sürüyor. Trakya Gümrük ve Dış Tecim Mıntıka Müdürlüğü verilerin bakarak Bulgaristan’a açılan Kapıkule başta doğmak için Hamzabeyli ile Dereköy Eksen Kapısı ile Yunanistan’a açılan İpsala ve Pazarkule Eksen Kapısı’ndan haziran ayından bu yana 530 bin araçla 2 milyon 165 bin gurbetçi anne vatana geldi. Bugüne büyüklüğünde dönen gurbetçi sayısı ise 1 milyon 380 bine ulaştı. 15 Eylül’e büyüklüğünde dönüşlerin sürmesi zımnında ara sıra temel kapılarında gurbetçi araçları yoğunluk oluşturuyor.

Yakınlarıyla anne vatanda tatillerini tamamlayıp özlenti gideren gurbetçiler, yurt özlemi ile memleketin lezzetlerini üstelik araba bagajlarını, ahali emeği ile salçadan, sarımsağa, turşudan, kuruyemiş ve meyveye büyüklüğünde lokal lezzetlerle ile dolduruyor.

MEMLEKETİMİZDEN GÖTÜREBİLDİĞİMİZİ GÖTÜRÜYORUZ’

Almanya’ya dönen İlknur Koçyiğit, Ankara’dan sarımsaktan bulgura büyüklüğünde bir nice im aldığını söyledi. Koçyiğit, “Ebebulguru, bal, nohut. Biz Ankaralıyız. Memleketimizden götürebildiğimizi götürmeye çalışıyoruz. Orada yaşamaya çalışıyoruz. Benim babam üstelik TIR şoförü, o üstelik getiriyor. Sarımsak de var. Tuz var. Tuz madenlerinden çıktı, zat tuzumuz. Bal getirdik, burada ebebulguru, nohut var” dedi. Memleketi Sakarya’dan yaşadığı Avusturya’ya kesilmek için Kapıkule Temel Kapısı’na gelen Muhammet Şanlı Özkorucu, Türkiye’de 4 hafta dinlence yaptığını belirterek, “Haddinden Fazla güzel geçti. Herhangi Bir husus çok güzeldi. Denize gittik, gezdik. Pamukkale’ye, Ankara’ya gittik. Meşbu meşbu gezdik. gelişmemiş alışverişimizi yaptık. Çıkarmak, gelişmemiş yiyecek, kuruyemişler. Bayrağımızı, vatanımızı değme antlaşma özleriz. Yer çokça özleyeceğimiz saha birlikte tabii kim köyümüz, memleketimizdir” dedi.

Almanya’ya yaklaşmak amacıyla İzmir’den yola sâdır Ünal Yılmaz, “Yolda gördüklerimizden, canımızın çektiklerinden aldık. Genç sebze, domates, biber, patlıcan, az buçuk de meyve aldık. 4 hafta kalabildik ne eyvah ki. Daha fazla kalabilmek isterdik ama olmadı. İnşallah seneye yine. Arada Sırada 2 defa gelmeye çalışıyoruz, arada sırada gelemiyoruz. Pandemi zımnında 1 sene hiç gelmedik” dedi.

‘BAGAJDA KURUYEMİŞLER, HEDİYELİK EŞYALAR VAR’

Düzce’den Almanya’ya dönen Büyük Kıyık ise Bulgaristan’daki sınır kapısından elan görgüsüz geçebilmek üzere Türkiye’den haddinden fazla fazla ahzüita yapmadığını söyledi. Kıyık, “Kuruyemişler, hediyelik eşyalar, benzeri şeyler var aha. O büyüklüğünde çok benzeri madde bulunmayan. Çok benzeri şey alamadım çünkü belki Bulgar’bile sorun benzer. Onun amacıyla almadık. Beklemektense sunma iyisi müracaat etmek elan bereketli. Sivaslıyım. Bolu’da, Düzce’de kaldım. Orada de sabah kahvaltı yaptık, ondan sonra buraya geldik. Bura birlikte şansa fazla canlı değil. Dönebilsem, mankafa dönsem amma dönemiyorum” dedi.Share: