İç Anadolu’dan sarsıntı bölgelerine yardımlar sürüyor

Sivas, Yozgat, Niğde, Kayseri ve Kırşehir’den Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere yardım malzemesi gönderilmeye devam ediliyor.

Sivas Belediyesi bünyesindeki Özbelsan Aldatmak Fabrikası yer sarsıntısı bölgesine tüketilmek amacıyla günde 14 bin savmak üretiyor.

Sivas Bili ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi bile AFAD koordinasyonuyla iyilikçi birey ve kurumların katkısıyla gerçekleştirme edilen besin, kıyafet, battaniye, yatak, fırın, soba, mahrukat kabil malzemeleri deprem bölgelerine ulaştırdı.

Malatya’ya revan Sivas Umum Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aşçılık bölümü yırtıkça belletici ve kursiyerleri ise Türk Kızılay koordinesinde depremzedeler üzere yemek pişiriyor.

El Eğitim Bilimi Merkezinde üretilen savmak ve sıska pastalar üstelik İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü vasıtasıyla bölgeye gönderiyor. Merkezin tekstil alanı hoca ve kursiyerleri ise polar kumaştan ayrıntılar üzere diktikleri giysi takımları ile atkı, ezik, içlik, çöz çamaşırlarından oluşan giysi malzemelerini deprem bölgelerine ulaştırdı.

Şarkışla Umum Terbiye Merkezi bünyesinde terzilik fen kursu gören 20 avrat, depremzede çocuklar için pijama, içlik ve bertik dikmeye başladı.

Ulaş İlçe Müftülüğünün kült görevlileri, hayırseverlerle işbirliği yaparak topladıkları müzaheret malzemelerini, Kaza Içtimai Teavün ve El Birliği Vakfına konfirmasyon etti.

Yakacak yardımı kampanyasının bitmeme ettiği Akıncılar ilçesinde üstelik toplanan 2 kamyon odun ve 144 soba Malatya’ya gönderildi.

Yozgat

Yozgat’ta Valilik ve Şehremaneti, yer sarsıntısı bölgesinden kente gelenleri misafirhanelere ve KYK yurtlarına yerleştiriyor.

Depremzedeler için müzaheret kampanyasını sürdüren Yozgat Belediyesi, kente gelen depremzedelerin azık başta oluşmak için birlik ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aydıncık Belediyesi, deprem bölgesine 11 tır yakacak yardımında bulunurken Akdağmadeni Belediyesince de 9 tır müzaheret, 1 sosyal bakım aracı ve 24 destek ekibi gönderildi.

Sorgun Halk Terbiye Merkezi Müdürlüğünce yırtıkça öğreticiler, kursiyer ve gönüllülerce üretilen giyecekler ile Yozgat Çükündür Ekiciler Kooperatifince bağışlanan 24 titrem efsanevi yemi bölgelere atıf edildi.

Niğde

Niğde’üstelik Valilik ve Uray koordinesinde, kamu kurumları, STK’ler, varlık ve dernekler ile vatandaşların desteğiyle 989 personel, 113 açkı, 199 hisse senedi makinesi, 1440 akak, 1240 battaniye, 1440 çarşaf seti, 267 deri, 269 müzaheret tırı ve 3 otobüs deprem bölgelerine gönderildi.

Öte yandan Bor Belediyesi da zelzele bölgesinden kente akmak isteyenler için otobüs seferleri düzenliyor.

Ulukışla Belediyesi ise başlattığı kampanyada toplanan sobaları bölgeye gönderecek.

Kayseri

Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, sarsıntı bölgelerine 26 polis gönderdikleri, ayrıca Elbistan’daki keçe şehir ve hastanelerde fariza yapmaları üzere birlikte ekibi ilçeye ulaştırdıklarını bildirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri da depremzedelerin kaldığı binalar ve hastanelerde lağım döşemi hattındaki tıkanıklığı tahsis etmek için çalışıyor.

KASKİ antrparantez 74 şahsiyet ekibiyle Kahramanmaraş’ta vinç, pay sandık kamyon, pikap, tır, minibüs, kombine uzlaştırıcı, subasar herkes (pompa, motosiklet ve güdücü), kar motoru, 2 kepçe, 7 kamyon, 10 4X4 pikap, 2 vidanjör ile çalışmalara bindi veriyor.

Erciyes Ski Merkezi dahi bölgeye deneyimli ve maharet 10 personel, oba, elektrik üreteci, umum aletleri, battaniye ve kask gönderdi.

Ski eğitmenleri AFAD’ın açtığı hesaplara bağışta bulundu, Erciyes’teki tesis ve otel işletmecileri dahi kar montu, başmak, eldiven, battaniye, yorgan, yastık üzere malzemeleri depremzedelere ulaştırdı.

Kırşehir

Valiliğin kampanyası kapsamında STK’ler ve vatandaşların dahi katkılarıyla Aşıkpaşa Spor Salonu’nda toplanan akarsu, savsaklamak, sıska besin, elbise, soba, ısıtıcı ve kışlık malzemeler, 33 tırla sarsıntı bölgesine gönderildi.

Kırşehir Belediyesi dahi Neşet Ertaş Ekin Laf Merkezi’nde toplanan ark besin, ısıtıcı ve kıyafetlerden, yer sarsıntısı bölgelerinden kente gelenlerin gerekseme duymaları halinde yararlanabileceğini duyurdu.

Mıcır, Kaman ve Akçakent ilçelerinde belediyelerin topladığı 2 tır ve 1 kamyon yardım malzemesi ile çadırlar birlikte bölgelere gönderildi.

Kırşehir’deki STK’lerce toplanan kıyafet, akarsu, gıda ürünleri kamyonlarla yola çıkarıldı.

Share: