İzmir yerli haberleri: Dikili’de Hars, Literatür ve Sanat Rüzgarları Esti

Dikili Belediyesi, 10 zaman boyunca düzenlediği etkinliklerle 7’den 70’e bilcümle ilçe sakinlerini yazın, ekin ve sanatla buluşturdu.

“Pusula Dikili’birlikte Adamakıllı” sloganıyla kent tarihinde tıpkı mebde imza atan Dikili Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) teşrikimesai ile 22-28 Ağustos 2022 tarihleri beyninde  “1. Dikili Pusula Günleri”ni düzenledi.

Dikili 75. Yıl Park’ında gerçekleşen 1. Dikili Kitap Günleri’nin açılış konuşmalarını, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Dikili Şehremini Adaletli Kırgöz ve YAYKOOP Umumi Heyet Başkanı Elif Akkaya yaptı.

CHP Fırka Meclisi Üyesi ve İstanbul Mebus Yunus Emre, CHP Tümen Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, CHP İzmir Saylav Aşk Erdan Kılıç, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, CHP 25-26. Aktarılma Mebus Zeynep Altıok, CHP Fırka Meclisi Üyesi Yaşar Seyman devlet gündemine ilgili görüşlerini, Kitap Günleri süresince paylaştılar.

Etkinlikler kapsamında Emre Kongar, İhsan Eliaçık, Sedef Hastalığı Kabaş, Mine Söğüt, Barış İnce, Korku Öztürk, Şükrü Erbaş kabilinden ülkenin maruf gazeteci, yazar ve şairleri, konuşma ve imza etkinliklerinde okurlarıyla ayrımsız araya geldi. Benzeri hafta süresince binlerce betik seçeneği sunan 62 yayınevinin stantları Dikili ve site dışından gelen vatandaşlardan okkalı bandaj gördü.

DİKİLİ’DE 30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜNDE FESTİVAL COŞKUSU

Hars laf etkinliklerine meydanlık vermeyen Dikili Belediyesi, 30-31 Ağustos ve 1 Ilkgüz 2022 tarihlerinde 36. Dikili Firez, Demokratlık ve Himmet Festivali’ni düzenledi.  Binlerce vatandaşın katıldığı 100. Yıl Galibiyet Korteji ile 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın da kutlandığı festivalin ilk gününde açım konuşmalarını, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kalabalık Mebus Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer ve Dikili Belediye Reisi Adaletli Kırgöz yaptı.

Festival kapsamında ülke gündeminin değerlendirildiği panellere konferansçı yerine CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mürtefi Öztunç, CHP Efdal Sıkı Düzen Oturmuş Başkanı ve Artvin Milletvekili Murat Bayraktutan, CHP Efdal Sıkı Yerleşmiş Üyesi ve İzmir Saylav Ateş Parçası Polat, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Erek Emir, CHP İzmir Saylav Kasıt Nazır, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, akademisyenler Prof. Dr. Ilham Davutoğlu Şenol Prof. Dr. Hazar Övgün, siyaset bilimci Dr. Büyük Erkek Taşcıer katıldı.

Festivalde Türkiye’nin yer doğru enstrüman gruplarından Eskimemiş Irlamak ve popüler müziğin ünlü isimlerinden Bahir Uluğ sahne aldı, Yıldırak ve Behzat Uygur Tiyatrosu’nun “Benzen Kardeşler” oyunu sahnelendi. Edip- Direktör Nebil Özgentük’ün ” Cumhuriyet’e Uzanan Nöbet” ve “Kadınlarımız, Sulh ve El Erki” mevzulu dokümanter sunumları gerçekleşti.

3 aktarılma süren curcuna boyunca  Bağlılık Yolu’nda Aerobik Raks-Pilates-Yoga  etkinlikleri düzenlendi. Karı Hakları Parkı’nda Dikili Belediyesi Fayans-Seramik, Islak Çadır, Yağcıbedir Halı Nesiç Sergisi, Nurhayat Türkmen Foto Sergisi, Dikili Belediyesi Bala Foto Kursu Sergisi, Dikili Işık Kulübü’nün Kompozit Işık Sergisi stantlardaki yerlerini aldı. Füru, Cenk Tercan Tiyatrosu’nun palyaço, kara tahta göl ayağı, palavra şişirme, yüz pentür, kukla ve tiyatral canlandırma etkinliklerinde ahenkli fasıla geçirdi.

BAŞKAN KIRGÖZ: “DİKİLİ, 10 DÖNÜŞ SÜRESINCE EDEBİYATI, FIREZ  VE SANATI YOĞUN DOLU YAŞADI”

Dikili Belediye Reisi Adil Kırgöz, “Site tarihinde bire bir ilke daha imza atarak ‘1. Dikili Mektup Günleri’ni gerçekleştirdik. Dikili’mizin sokaklarında literatür konuşuldu, şiirler okundu. Güneşin arz iyice battığı düzlük Dikili’mizde denizden sağ meltemin getirdiği iyot kokusu, tezkere kokusuyla birleşerek kamu kenti sardı. Ülkemizin kızıl  edebiyatçılarını, yazarlarını, şairlerini, aydınlarını, siyasetçilerini imza etkinlikleri ve söyleşilerde halkımızla buluşturduk. 62 yayınevinin binlerce betik seçeneği sunduğu  stantlarımız kentimizde işlek üste belde il ve ilçelerden mevrut  haddinden fazla sayıda vatandaşımızın demet odağı oldu” dedi.

“BALABAN ZAFER’İN 100. YILINI FESTİVALİMİZ İLE TAÇLANDIRDIK”

‘1. Dikili Betik Günleri’nin arkası sıra 36. Dikili Kültür, El Erki ve Mücahede Festivali’ne bile eş sahipliği yaptıklarını tamlayan Komutan Kırgöz, şunları söyledi:

“Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Nazik Yengi’in 100. yıl dönümünde 30 Ağustos Bayramı’mızı halkımızın katılımıyla 100. Sene Utku Korteji’i ile taçlandırdık. 3 periyot süren festivalimizde ülkemizin değerli politika insanlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını halkımızla buluşturduk. 1 Ilkgüz Acun Sulh Günü’nü dahi bu vesileyle kutlamış olduk. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum. Şimal Ege’nin ışıltılı yıldızı Dikili’mizi ekin ve tekellüm kenti ika amacında kararlı adımlarla ilerliyoruz.”

Share: