Jandarmanın duygusal yoldaşı “Ezber” yıllardır uyuşturucunun izini sürüyor

AYDIN ARİK – Eroin kontrol köpeği “Ezber”, 8 yıldır hassas burnuyla operasyonlarda jandarmanın büyük başarılara imza atmasına yardımcı oldu.

Hatay İl Güllabi Komutanlığında 2014 yılında Uzman Çavuş Mehmet Kuztaş’ın eğitmenliğinde göreve başlayan 9 yaşındaki Ezber, yıllardır eleştiri bölgelerde ve operasyonlarda başarı gösteriyor.

Günlük bakımları ve eğitimleri büyük bire bir titizce yapılan kırılan burunlu köpek, katıldığı operasyonlarda uyuşturucuya argıt vermiyor.

Bingöl İl Bitirmiş Komutanlığı Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Idarehane Müdürlüğüne eğitmeni Kuztaş ile 2020 yılında görevlendirilen Ezber, yıllardır Kuztaş’ın en yakın çalışma arkadaşı.

Kırsalda ve bir nice alandaki eroin operasyonlarında görev alan Ezber, kamufle uyuşturucuların bulunmasına katkı sağlayarak jandarma ekiplerinin yeryüzü nazik destekçisi oldu.

Belçika Malinois cinsi köpek olan Ezber, ilerleyen yaşına rağmen gösterdiği performansla başarısını sürdürüyor.

Esrar kontrol köpeği eğiticisi ve kullanıcısı Açıkgöz Uzman Çavuş Kuztaş, AA muhabirine, Ezber’in Jandarma At ve Kapik Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığındaki kursları bitirmesinin arkası sıra göreve başladığını söyledi.

JAKEM tarafından köpekle ilişkin zaruri denetimlerin değme yıl yapıldığını kaydeden Kuztaş, Ezber’in yaşına karşın görevlerde duyarlı ve çalışkan olduğunu belirtti.

Ezber’in, JAKEM Komutanlığının uygun görmesi yerinde görevine devam edeceğini nâkil Kuztaş, ev, açar taharri ve toprak görevlerinde KOM Bölüm Müdürlüğü ile koordineli benzeri şekilde görevlere katıldıklarını bildirdi.

“Ezber, İl Açıkgöz Komutanlığında görevlerde branşına akla yatkın aynı şekilde başarılı şekilde bitmeme etmektedir. Uyuşturucuyla mücadelede sunu şişman destekçimiz köpeklerimizdir.” ifadelerini kullanan Kuztaş, Ezber’in görev yılının bitmesinin ardından iaşesinin birlikleri aracılığıyla karşılanacağını kaydetti.Share: