Bingöl’den Bocce Acun Şampiyonası’na 3 avrat sporcu

Bingöl Cumhuriyet Altını Kız Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Rukiye Varol, 9-18 Ağustos 2022 tarihleri ortada Konya’de düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda bocce rafta tek kadınlar disiplininde değerli madalya kazanmıştı. Varol’un yetiştirdiği Medine Kaya ve Şevval Akçanlı ise Acun Bocce Şampiyonası gençler kategorisinde İtalya’nın Roma kentinde Türkiye’yi baziçe edecek.

Konya’da planlı 5. İslami El Birliği Oyunları’nda bocce rafta biricik kadınlar disiplininde altın madalya kazanan Bingöl Cumhuriyet Kız Rum İmam Hatip Lisesi Vücut Eğitim Bilimi Öğretmeni Rukiye Varol, Mersin’birlikte düzenlenecek olan Bocce Dünya Şampiyonası Erkân kategorisinde Türkiye’yi oyun edecek. Öğrencilerine de sporu sevdiren ve 2 öğrencisini milli takıma kazandıran Varol kendisi kabil çoluk çocuk kategorisinde İtalya’nın Roma şehrinde düzenlenecek olan Bocce Dünya Gençler Şampiyonası’nda Türkiye’yi oyun edecek olan öğrencileri ile çalıştığı okulun spor salonunda herhangi bir zaman egzersiz yapıyor.

Rukiye Varol: “Bize çok destek verdiler”

“Lise yıllarından bu yana Bocce branşı ile ilgileniyorum” diyen Rukiye Varol, Cumhuriyet Altını kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde beden terbiyesi öğretmeni olduğunu söyledi. Varol, “Yıllardır birlikte bocce branşında milli sporcular kazandırdık. Konya’de yapılan akıbet İslami Tesanüt Oyunları’nda ülkemi başarıyla olta ederek böke oldum ve bunun devamında kişi yetiştirdiğim sporcularım daha 1.5 yıl olmasına rağmen Acun Şampiyonası’na katılmaya doğruluk kazandı. İtalya’nın Roma kentinde yapılacak olan Acun Şampiyonası Çoluk Çocuk kategorisinde ülkemizi olta edecekler. Benzeri zamanda ego birlikte kibar kategorisinde Mersin’de yapılacak olan Bocce Acun Şampiyonası’nda ülkemi külah edeceğim. Bu branşta çalışmalarımıza devam ediyoruz. Haftanın 5 günü aralıksız eli sıkı şekilde antrenmanlar yapıyoruz. Bingöl’den da bu anlamda bize haddinden fazla bindi verdiler. Tığ sunu iyi şekilde Bingöl’ü, Türkiye’yi dubara edeceğimize inanıyoruz. Öğrencilerimden basamak geleceğini büyük tıpkı umutla bekliyorum. Benzeri zamanda kendi hedefimde benim tekrar Dünya Şampiyonasına şampiyon almak. İnşallah başaracağımıza inanıyoruz. Kız öğrencileri yetiştirip böyle başarılar vermek, kız öğrenciler için kızlar üzere kadınlar amacıyla bence yapılamayacak bir husus değil. Öğrencilerinizi bu anlamda spora banko katılmalarını bekliyoruz, istiyoruz. Kakın kim Dünya Şampiyonası’na da gidebiliyorsa kadınlar etmek kim Bingöl’den dahi çok domuzuna başarılar çıkabiliyor. Kâfi kim çakmak ve bunun üzere işlemek gerekiyor” dedi.

Şevval Akçanlı: “Kendime bakarak tıpkı spor dalı arıyordum, Rukiye sarıklı benim önüme bocceyi çıkardı”

İtalya’nın Roma şehrinde 19-25 Ilkgüz tarihlerinde yapılacak olan Acun Bocce Raffa Şampiyonası’na gençler kategorisinde katılacak olan Bayram Ayı Akçanlı, bocce sporu ile öğretmeni sebebiyle tanıştığını tabir etti. Akçanlı, “Antrenmanları burada yapıyorum. Bocceye 1 yıl ilk başladım. Rukiye hocanın tavsiyeleriyle başladım. Ego sporu normalde çokça severim ama kendime göre bir spor dalı arıyordum o birlikte benim önüme bocceyi çıkardı, mebzul ki da çıkardı. Adi haddinden fazla isteyerek yaptım, bırakmayı da düşünmüyorum. Hayatımı böyle ilerletmeyi düşünüyorum. İlk senem birlikte Türkiye Şampiyonası’na gittim, Türkiye Şampiyonası’nda üçüncülük elde ettik ve milli takıma adalet kazandık. Daha bilahare haftanın gelişigüzel haset fiilen milli takıma hazırlandık, orada de haddinden fazla şükür gidip birinci olduk. Sonunda Dünya Bocce Rafa Şampiyonası’na gençler kategorisinde İtalya’nın Roma şehrinde 19-25 Eylül’dahi yapılacak olan Raffa Şampiyonası’na doğruluk kazandık. Çok mutluyum, gururluyum, ülkemi bu şekilde katakulli edeceğim. İnşallah orada birlikte Acun şampiyonluğunu alıp ülkeme anca döneceğim” diyerek konuştu.

“Ailem istemiyordu”

Bocce sporuna ilk başladığında sıkıntılar çektiğini tamlayan Akçanlı açıklamalarında şöyle devam etti:

“Amiyane kadınlar amacıyla spor az buçuk elan önleri vabeste, özellikle gün doğusu tarafında olanlar üzere. Ben da bu zorluklardan çektim, ailem istemiyordu ilkin amma şu an bu başarıları elde edince onlar da benim arkamda durmaya başladı. O yüzden vazgeçmeyin, ne dalda palazlaşmak istiyorsanız o sporla devam edin, kesinlikle karşılığını alacaksınız.”

İtalya’nın Roma şehrinde 19-25 Ilkgüz tarihlerinde yapılacak olan Acun Bocce Şampiyonası’n çoluk çocuk kategorisinde Şevval Akçanlı ile alay malay katılacak olan tıpkı ayrıksı milli sporcu Medine Kayaç ise Roma’dan başarı elde ederek kaçmak istedikleri söyledi. Kaya, “Tıpkısı yılda Türkiye üçüncüsü olduk. Milli Mızıka seçmelerine doğruluk kazandık ve orada dahi Türkiye şampiyonu olduk. Ülkemizi temsil etmeye Roma’ya gitmeye doğruluk kazandık. Ülkemi arz gani bildirme bol şekilde orada piyes edeceğime inanıyorum ve bunun içre değme dolaşma çalışmalara devam ediyorum” şeklinde konuştu.

Kayaç, bocce sporuna ilk başladığı devir çokça bilinen tıpkı spor olmadığı için ailesinin namına çokça bindi vermediğini fakat sonraları başarılar kazanmaya başlaması ile alay malay ailesinin üstelik desteğini görmeye başladığını sözlerine ekledi. – BİNGÖLShare: