Karaismailoğlu: “Fiber merkez uzunluğu 1,5 milyon kilometreye ulaşacak”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ferda Yusufeli Barajı’nda 69 kilometre hep kez içerisinde 56 kilometre tünel ve 2 bin 500 metre uzunluğunda viyadüklerin açılışını yapacaklarını belirterek, “Ardından Balkı Kabza Yolu’nun ve cumartesi günü bile Konya Eğiste Hadimi Viyadüğünün açılışını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Icra Vekili Karaismailoğlu, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının ve ilişkin kuruluşların 2023 yılı bütçesine ait yaptığı sunumda, Türkiye’nin, havalimanları hep gelgeç trafiği sıralamasında dünyada altıncı, Avrupa ülkeleri içerisinde ikinci sıraya yükseldiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Yozgat Hava Meydanı ve Bayburt Gümüşhane Havalimanı projelerinin çalışmalarına tezce bitmeme ettiklerini vurgulayarak, “Çukurova Havalimanını Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçiriyoruz, yapımı acilen devam ediyor. Şubatta açmayı planlıyoruz. Kayseri ve Malatya’ya yıpranmamış terminal binaları kazandırıyoruz. İstanbul hava meydanı bu yıl 10 ayda ağırladığı bütün 54 milyon sâri, 351 bin uçuşu ve bakım kalitesiyle dünyanın yeryüzü gani havalimanları ortada 1 numaraya yükseldi.” diye niteleyerek konuştu.

Karayollarında ise bölünmüş öğün uzunluğunu 28 bin 816 kilometrenin üstüne çıkardıkları bilgisini veren Karaismailoğlu, 3 bin 665 kilometre bölünmüş kez inşaatının devam ettiğini söyledi.

Ülke genelinde 2003 öncesi 50 kilometre hep karayolu tüneli bulunduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, yarın bakımından akarsu tutmaya başlayacakları Yusufeli Barajı çevresinde hoppadak 56 kilometrelik tünel yaptıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, “Erte Yusufeli Barajı’nda 69 kilometre hep defa içerisinde 56 kilometre tünel ve 2 bin 500 metre uzunluğunda viyadüklerin açılışını yapacağız. Arkası Sıra Dert Balçak Yolu’nun ve cumartesi haset üstelik Konya Eğiste Hadimi Viyadüğünün açılışını gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Toplam tünel uzunluğunu 663 kilometreye çıkardıklarını belirten Karaismailoğlu, 458 kilometre uzunluğundaki 127 karayolu tünel çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

” Avrasya Tüneli’nden 67,7 milyon açkı geçti”

Nazır Karaismailoğlu, Marmara Bölgesi’nde oluşturulan otoban ringinin balaban bire bir parçası olan 400 kilometre uzunluğundaki Yıldız Marmara Otoyolu ile transit ve denge trafiğini İstanbul- Kocaeli Sakarya kent merkezinden uzaklaştırmış olduklarının altını çizdi.

Avrasya Tüneli’nden bugüne kadar 67,7 milyon komütatör geçtiğini vurgulayan Karaismailoğlu, günlük 130 bin aracın geçtiği Zor Şehriyâr Akıllıca Köprüsü ve günce 60 bin aracın geçtiği Avrasya Tüneli olmasaydı, İstanbul trafiğinin “ağız ağıza kilitli, kıpırdamaz halde” olacağı değerlendirmesini yaptı.

Karaismailoğlu, İstanbul- İzmir Otoyolu yapılmasaydı, sakat yolun kapasitesini doldurması sebebiyle, gezi hızının saatte 40 kilometrenin altına düşeceğini ve seyahat süresinin 8,5 saatten 14 saate çıkacağını aktardı.

Günde averaj 55 bin aracın geçtiği Osmangazi Köprüsü yapılmasaydı, saatler süren arabalı vapur yolculuğunun üstelik yüzdelik 80’inin gerçekleştirilemeyeceğinin altını çizen Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yol güvenliği ve kesintisiz erişim üzere gerçekleştirdiğimiz icraat de çevirgeç filomuzu sonsuz yeniliyor, vatandaşlarımızın 7 çağ 24 saat emin ulaşımını nail olmak üzere özveren benzeri düzentileme gerçekleştiriyoruz. Kısa bir zaman bilahare özerk araçlarla yollarda seyretmeye başlayacağız. Tığ birlikte erişim planlamamızı ortaya sâdır ve gelişen teknolojik gelişmelere göre şekillendiriyoruz. U-ETDS Projesi ile ülkemizde karayolu transfer faaliyetinde bulunan firmaların yaptıkları faaliyetlerin entelekt adına elektronik aynı şekilde strateji edilebilmesi ve pusat altına alınabilmesi sağlanmıştır.”

“Yatırımların bütün istihdama etkisi yıllık ortalama 995 bin dirilik”

Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları ortada yapılan 183,7 milyar dolarlık yatırımlara ilgilendiren dahi “2003- 2021 döneminde bu yatırımların GSYH’ye toplam 548,5 bilyon dolar ve üretime 1 trilyon 139 milyar dolarlık etkisi oldu. Bu yatırımların mecmu istihdama etkisi de almanak sayı farkı 995 bin can olarak gerçekleşti. Yatırımlarımız yardımıyla ülkemizin hem beşeri hem bile maddesel kaynaklarının bereketli kullanılması sonucu yılda 28 milyar dolar artırım elde edilmektedir. Emin erişim altyapılarıyla insanoğlu kazaların azalması yardımıyla yılda averaj 13 bin 100 maltalık kurtardık.” bilgilerini paylaştı.

Iblağ ve enfrastrüktür yatırımlarının, Türkiye gibi çabuk gelişen, büyüyen aynı ekonominin temelini oluşturduğunu dile getiren Karaismailoğlu, açılışını yaptıkları değme projeyle gurur duyduklarını, 10 yıllar sonrasını planladıklarını ve halka bilcümle henüz iyisini ve faydalısını sunmak üzere çalıştıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Millî Yeşil Antant Eylem planı çerçevesinde, sürdürülebilir ve aptal transport, yeşil denizcilik ve yeşil liman uygulamaları ile demir hat taşımacılığının elan dahi geliştirilmesini hedeflediklerini tabir etti.

“Türkiye Yüzyılı”nın bina taşını oluşturan eriştirme sektörünün, geri hizmet, dijitalleşme ve mobilite odağında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde “Hararetli, Balaban Türkiye” hedefine ulaşacağını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Ülkemizin adını dünyanın yer şişman 10 ekonomisi arasına kaydettirmek için karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu ve enformasyon sektörlerimizde Master Planlarımız çerçevesinde gelişmemiş (2023), ılımlı (2035) ve detaylı (2053) vadede belirlediğimiz çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2053 tasavvur yılına geldiğimizde, taşınan abra miktarı artmasına karşın, karayolunun yıllık yük taşımacılığı payı yüzdelik 72’den yüzde 57’ye düşecek, akil ve otonom teknolojilerle donatılmış, çabuk, tehlikesiz el altyapısı ile kaza oranları henüz birlikte azaltılacak, karayollarında fosil yakıt hesabına elektrikli ve alternatif erke kullanımı elan da artacaktır. 2053 yılına büyüklüğünde otoban uzunluğunu 8 bin 325 kilometreye, mukassem posta uzunluğunu 38 bin 60 kilometreye ulaştıracağız.”

“210 milyon olan geçici sayısı 2053’te 344 milyona yükselecek”

Karaismailoğlu, Eriştirme ve Geri Hizmet Esas Planı çalışmaları kapsamında, hatların tamamını elektrikli ve sinyalli ayla getirecek, demiryolunda enerji verimliliğini artıracak, acul katar ağını elverişsiz geneline yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Geri Hizmet merkezlerin demiryolu entegrasyonlarını hayata geçireceklerini tamlayan Karaismailoğlu, sürdürülebilir, serbestleşen, hesaplı namına karlı, demiryolu sektörünün gelişeceğini ve sektördeki mütebeddil mega trendlerle tınlamalı ve kesim dinamiklerini asıl düzlük demiryolu altyapısı oluşturulacağını dile getirdi.

Adaletli Karaismailoğlu, havayolu sektöründe ise hayata geçirdikleri projelerle havalimanı ağını devlet geneline yaygınlaştırdıklarını vurgulayarak, “Fasıl dahi liyakatli KÖİ uygulamalarına devam edeceğiz. 210 milyon olan bulaşan sayısı 2053 garaz yılında 344 milyona yükselecektir.” dedi.

Denizyolu Sektöründe ise dünyada büyüyen ve gelişen, Türkiye üzerinden geçen soylu erki ulaşım koridorlarını geliştirecek Yol İstanbul gibi denizyolu ve liman atılımları gerçekleştirileceğini belirten Karaismailoğlu, Türk gemi sanayisi rekabet gücünün ve ayraç değerinin artıracak adımlar atılmaya devam edileceğini kaydetti.

Karaismailoğlu, 2053 yılına kadar türlü liman teşmil projelerinin yanı sıra liman tesisi sayısı 217’den 255’e çıkarılacağını duyurdu.

“Fiber gestalt uzunluğu 1,5 milyon kilometreye ulaşacak”

Enformasyon sektöründe etkili rekabetin ve tüketici refahının geliştirilmesi sağlanarak, devlet genelinde enli Fiber ve Genişbant altyapısının kullanımı hedeflendiğini vurgulayan Karaismailoğlu, yenilikçi tanıtma teknolojilerinde domestik ve milli istihsal destekleneceğini ve siber güvenliğin geliştirilmesinin önceliklendirileceğini bildirdi.

Karaismailoğlu, 2053’te 5G teknolojisiyle yüzde 100 şahsiyet kapsaması sağlanacağını ve 6G altyapısı hazırlanmış olacağını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Fiber dalan uzunluğu umum talih sathında yaygınlaşmış olacak. Fiber suret uzunluğu 1,5 milyon kilometreye ulaşacaktır. Siber asayiş alanında acun genelinde aynı işaret haline gelinecek, genişleyen peyk filosu ve arsıulusal iş birlikleriyle Türkiye, toptan ölçekte hizmet verebilen dünyanın yer şişman 10 peyk operatöründen birine dönüştürülecektir. Yekpare bu hedeflerimiz için oluşturduğumuz envestisman planı doğrultusunda Türkiye’nin geleceği üzere 198 bilyon dolarlık yatırım planladık. Bu yatırımlar sayesinde milli gelire 1 trilyon dolar, üretime 1 trilyon 935 bilyon dolar, istihdama 27 milyon can ulama sağlayacağız.”

Share: