Kırıkkale haberi | Nazır Varank, Kırıkkale’de “2023’e Akıllıca Site Buluşmaları” programında konuştu: (1)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin yerel otomobili TOGG’la ilişik “Türkiye’dahi yaşanan gelişmelerin bundan 20 sene evvel değil da zaman olmasının bir tane sebebi var, basiret ve kaime sahibi bir iktidar ve onun azimli lideri.” dedi.

Bakan Varank, “2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, AK Parti’nin millete hizmet aşkıyla baştan sona sahada olduğunu söyledi.

Hizmetkar politika anlayışıyla çalıştıklarını vurgulayan Varank, Cumhurbaşkanı’nın posta arkadaşları kendisine değme gün ilden ile koştuklarını, açılışlar yaptıklarını belirtti.

Vatandaşların beklentilerini bloke etmek üzere dur demeden, durak ezbere kül kadrolarla ev aile, kapı husus dolaştıklarını anlatan Varank, “Tığ vatandaşlarımıza ulaşamadığımızda maatteessüf eller ulaşıyor. İftiranın herhangi bir türlüsünü atarak, yalan söyleyerek, dezenformasyon yaparak vatandaşlarımızın aklını çelmeye çalışıyorlar. Bu noktada biz, şimdiye büyüklüğünde yaptığımız faaliyetlerde olduğu kabilinden 2023 Kent Buluşmaları’nı de ziyadesiyle önemsiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Acun manşetlerinde bizim ürünlerimizin olmasıyla gelgel duyuyoruz”

Dünyanın son dönemde iri ayrımsız türbülanstan geçtiğini nâkil Varank, şunları kaydetti:

“Pandemi sonrası başlayan soylu erki yavaşlama, Rusya- Ukrayna Savaşı, ardı sıra mevrut erke kriziyle esasta dünya ekonomisinin serencamı şişman ayrımsız sıkıntıya girmiş durumda. Mütekâmil ülkeler özellikle girmek üzere dünyanın neredeyse hacısı hocası enflasyonla karşı karşıya ve nazik teessürat yaşıyor. Türkiye adına biz üstelik bu konjonktürden etkileniyoruz. Şişkinlik noktasında biz üstelik sıkıntılar yaşıyoruz. Bunu elhak biz iktidar adına hiçbir ahit inkar etmedik ancak bizim burada kâh hususları haddinden fazla dolgunca şekilde tabir etmemiz lazım. Bu mutluluk hamam mal politikalarından maatteessüf çokça çekti. İş insanlarımız, üreticilerimiz hassaten sanayicilerimiz envestisman yapmak hesabına, dış alım vasıtasıyla yollarına sürmek mecburiyetinde kaldılar. Hani tıpkı bayram var evet, ‘Bir siyasetçi gelecek seçimi amma ayrımsız devlet adamı gelecek kuşakları düşünür.’ diye niteleyerek, aha bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız ati kuşakları fikren aynı değişmeyen verdi. Türkiye tutum modelini benimsedi ve ‘Biz bundan ahir misil haritamızı Türkiye tutum modeli üstüne inşa edeceğiz.’ dedi. Nedir bu Türkiye tutum modeli? Ekonomimizi yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla geliştirip büyültmek demek.”

İthal demek adına Türkiye’nin özlük ürünlerini üretmesi gerektiğini vurgulayan Varank, şöyle devam etti:

“2004 yılında benzeri Defans Sanayi İcra Komitesi toplantısı gerçekleştirildi. O aktarılma Başbakan olan Cumhurbaşkanımız, yurt dışından yapılacak bütün teminlerin tağyir edilmesi talimatını verdi. ‘Eğer biz ayrımsız ürüne gerekseme duyuyorsak bunu hangi olursa olsun, ne bedeli ödeyeceksek ödeyelim tığ zat ülkemizde yapalım. Sıkı dışından ithal etmeyelim.’ dedi. O dönme savunma endüstri anlamında ihtimal kapalı süreçler ortaya çıktı. Bizim firmalarımız bazı sıkıntılar yaşadı. Tedarikte birtakım güçlükler yaşadık amma bugün geldiğimiz noktada bundan sonra o sıkıntıların tamamını unutmuş durumdayız. O dönme alınan kararlar neticesinde bugün daha çok Atak helikopterlerini konuşabiliyoruz, Anka’yı konuşabiliyoruz, Bayraktar’ı konuşabiliyoruz, Milgem’i konuşabiliyoruz. Bakın, eskiden Amerika’nın kullanılmış gemilerini almaya etkin Türkiye daha geçtiğimiz hafta bir milli korvet gemisini Ukrayna’ya sattı. Denize tenzil törenini gerçekleştirdi. Hepimiz defans sanayimizle çok gururlanıyoruz. Acun manşetlerinde bizim ürünlerimizin olmasıyla gelgel duyuyoruz. Zaman aslında yaşadığımız süreçler da esbak defans sanayinde yaşadığımız süreçlerden farklı değil.”

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla Türkiye’üstelik iyice şeyler yaşandığına dikkati çeken Varank, gelecek dönemde henüz güzellerinin olacağını dile getirdi.

Sanayiciler kullanılmamış yatırım için toprak temenni ediyor

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son dönemde alelhusus yatırım iştahının cemi Türkiye’da basamak safhada olduğunu de aktadı.

Şu zaman Türkiye’da 341 birleştirme sanayi bölgesi olduğunu tamlayan Varank, şunları dile getirdi:

“Bunlar şu anda Türkiye’ye tam değil. Temas gittiğim şehirde sanayici beni çeviriyor, ‘Sayın Bakanım, yatırım yapmam geçişsiz arazim yok. Bize lütfen yer ayarlayın.’ diyor. ‘Biz kapasitemizi artıracağız, araziye ihtiyacımız var.’ diyor. Bu manada tığ dahi Diyarbakır’dan Edirne’ye, Samsun’dan Adana’evet büyüklüğünde kullanılmamış uran alanları yapmak için vadi seçimi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Kırıkkale’nin de yatırım iştahından nasibini aldığını anlatan Varank, Gök Yakut Tuz’un Türkiye’nin yeryüzü balaban klor alkali tesisini yaptığını, ROKETSAN’ın ve sair savunma sanayi anlamında değişik firmaların pir yatırımlarını başlattıklarını ifade etti.

Vicdanı ve insafı olan herkesin Türkiye’nin 20 yıl önceki haliyle bugünü kıyasladığında haddinden fazla balaban farklar olduğu gerçeğini gördüğünü belirten Varank, hükümet adına söz verdikleri hangi varsa namına getirdiklerini aktardı.

“2023’ten sonraları üstelik bu başarıları katlayarak devam ettireceğiz”

Türkiye’nin Otomobili projesi ile ilgilendiren dahi konuşan Varank, şunları söyledi:

“İnşallah 29 Ekim’da dizi üretimden araçların tenzil törenini Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Gemlik’te gerçekleştireceğiz. Şimdi bununla çalım duymayan tek ayrımsız vatandaşımız türlü mi? Türkiye’nin kendi arabasını üretmesinden huzursuz olanlar gibi mi? bazen muhalefetten ayrımlı sesler geliyor ama ben şuna inanıyorum, onlar birlikte içlerinden diyorlar ki ‘Vallahi helal olsun. Böyle güzel bire bir arabayı yapıyorlar.’ Bunu sesli dile getirmeseler de içlerinden hakkımızı konfirmasyon ettiklerine inanıyorum. Evet şu soruyu sormamız lazım, bu işlemler illet bir vakitler olamıyordu da demincek oluyor? İşte Türkiye’nin tıpkısı Kıvrılma otomobili macerası var. Türk mühendisleri, teknisyenleri şişman tıpkı gayretle aynı araba yapmışlar bu ülkede. Hem birlikte motoruna kadar yerel üretmişler. Amma o zamanki siyasi nüfuz bu projeyi zehirlemiş ve bu proje ilerleyememiş. Tezyifkâr kaybedilmiş tıpkı avantür olarak tarihteki yerini almış. Ama demincek lacerem bu amal oluyor? Bunun cevabı çok net. Türkiye’dahi yaşanan gelişmelerin bundan 20 sene ilk değil de bugün olmasının yegâne sebebi var, anlayış ve buyruk sahibi bir kudret ve onun kararlı lideri. İşte bunlar benzeri araya geldiğinde siz bulgu alabiliyorsunuz. Onun için 20 yılda büyük başarılara imza atabildik. İnşallah 2023’ten sonraları birlikte bu başarıları katlayarak devam ettireceğiz.”

Kırıkkale’ye son 20 yılda 20 bilyon liraya yakın envestisman yapıldığını tamlayan Varank, ilin dokuz ilçesine eğitimden sağlığa, ulaştırmadan altyapıya yatırım götürüldüğünü sözlerine ekledi.

(Sürecek)

Share: