Kütahya’da selden etkilenen köylerde vatandaşların zararı karşılanacak

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde bora dolayısıyla akarsu baskınlarının yaşandığı köylerde hasar tespiti yapıldı.

Ilbay Yüce Polat, gösterişli yağışta oluşan hâkim ve derenin taşması sonucu ara sıra evleri akarsu basan, mezru alanlarda hasar oluşan ve benzeri aracın su altında kaldığı Kırık köyüne geldi.

AFAD, DSİ, İl Hususi İdaresi ile Tarım ve Orman Müdürlüğünün çalışmalarını inceleyici Polat, yetkililerden bilgi aldı.

Selden dünya enfrastrüktür, tarım ve hayvancılık alanlarında kötülük gören vatandaşlarla dahi bire bir araya mevrut Ilbay Çelik, “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Vali Büyük Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, çetin yağmur ve öz yatağındaki düzensizlikten yaşanan yeğin nedeniyle maddesel hasar oluştuğunu söyledi.

Olay sonrası planlı çalışmalar üzerine hikmet veren Çelik, “Çabuk tıpkısı şekilde arkadaşlarımız hasar tespiti yaptı. 10-15 dönem ortamında oluşan bu zararları karşılamış oluruz. Rabbim henüz iri afetlerden belalardan korusun.” dedi.

Bu konuda herkese bastırık düştüğünü dile getiren Çelik, “Asırlarca derelerin intikal alanları olan alanlardan vatandaşlarımız ırak durmalı. Buralar iskân alanları değil. Öz yatağına tecavüzlerden çok uzak durmalıyız. Burada çok hızlı tespitler yapıp derelerin ıslahını sağlayacağız. Gelişigüzel yaşadığımız şeyden öğüt almalıyız. Doğaya uygun dirim alanları ihdas konusunda irademizi güçlendirmeliyiz.” diye niteleyerek konuştu.

AFAD İl Facia Eylem Planı kapsamında aceleci tıpkısı şekilde uygulamaya geçeceklerini kaydeden Vali Çelik, “Umarım bodur sürede bu düzensizliklerden oluşacak risklerden şehrimizi köylerimizi kurtarırız.” ifadesini kullandı.Share: