Malatyalı Kayısı Üreticisi: “Tmo Köylünün Elinde Dünyalık Bittikten Sonradan mı Kıymet Açıklayacak?”

CHP’li milletvekillerin Malatya’da dinlediği kayısı üreticisi, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kayısı fiyatını açıklamamasına tepki gösterdi. Yetiştirici, “Köylüyü bizzat TMO çarptı. Sayın Cumhurbaşkanım TMO hangi devir fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde mülk bittikten sonra mı fiyat açıklayacak? Hakeza bire bir cümle var mı dünyada?” dedi.

CHP Muğla Mebus Mürsel Alban, Adıyaman Mebus Abdurrahman Tutdere ve Tunceli Saylav Çelik Şaroğlu, Malatya Şire Pazarı’nı mülakat etti, çiftçinin sorunlarını dinledi. Milletvekillerinin kayısıyla ait durumu sorduğu bire bir müstahsil, şöyle dedi:

“TMO MEVSIM BİTTİKTEN SONRA FİYAT AÇIKLADI, KÖYLÜYÜ BİZZAT TMO ÇARPTI”

“Kayısının sahibi namevcut, geçen yıl TMO değer açıklamadı, esnaf 25 liradan köylünün malını aldı. TMO köylünün malı bittikten bilahare denk açıkladı; 50 teklik. Bu memleketin sahibi kim? Bu TMO’nun işi hangi? Zaman bittikten sonraları denk açıkladı. Köylüyü bizzat TMO çarptı. Tığ böyle ayrımsız ülkede yaşıyoruz. Ben derdimi ki anlatayım?”

Milletvekillerinin, “Tığ senin derdini dinlemeye sesini duyurmaya geldik” demesi konusunda müstahsil, “O devir sen diyeceksin ki; Sayın Cumhurbaşkanım TMO ne ant fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde dünyalık bittikten bilahare mı bedel açıklayacak? Hakeza tıpkı bütün var mı dünyada? Berrak cesamet tarafından çarpılıyoruz. Bugün adam üç katına çıkarmış mazotu, düşüncesiz şehre gelemiyor. Deminden vatandaşa sor; ‘halimiz iyi’, yahu ben şeş aydır elan bugün geldim.

“PETROLE GİDİYORUM SANKİ CANAVAR BENİ YUTUYORMUŞ GİBİ…”

Ben köylüyüm, 300 dönüm yerim var, ayrımsız apaz hars ekemiyorum. Ne, kurtarmıyor. Ben çocuğuma benzeri çikolata almış değilim. Petrole gidiyorum sanki canavar beni yutuyormuş kabilinden…Bu ülkede hakeza yaşanır mı? Biz düzen istiyoruz, hakça, adaletçe dirim istiyoruz. Hırsızların alacak vermediği, abus gurebadan vergi alındığı bire bir devlet istemiyoruz. Hepimizin kıblesi bir eksantrik aynı yerde yaşamam. Ülkem Türkiye. Benim çocuğum okuyucu, tıpı bitirir, Keyif Bakanı fariza vermez.”Share: