Martir Ahmet Çavuş ve arkadaşları, 100’üncü şehadet yılında unutulmadı

Şehit Ahmet Çavuş ve arkadaşları, 100’üncü şahitlik yılında unutulmadı

60 Sene evvel şehit kızı yoluyla mevcut mezarları başında Kur’an-ı Bonkör okundu, dualar edildi

Akçakayalı martir Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş:

“Avdan Dağı’ndaki Yunan askerleri heyetiyle atışları ile dedem ve 8 arkadaşını martir etmişler”

Akçapınar köy sakinlerinden 90 yaşındaki Ahmet Ego:

“Isınmak amacıyla mevzide keskin yakınca Yunan askeri vasıtasıyla külliyen atışına tutulmuşlar”

BİLECİK – Halas Savaşı’ndan Palikarya askerleri marifetiyle 8 zırh arkadaşıyla martir edilen ve kızı aracılığıyla 60 sene önce mezarı bulunan Ahmet Çavuş, şehadetinin 100’inci yılında unutulmadı.

Ahmet Çavuş’un mezarı, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde ‘Dokuz Mezarlar’ mevkiinde 1980’li yıllarda kızı vasıtasıyla bulunmuştu. İlçeye kapalı Akçapınar köyünde ormanlık alanda mevcut mevkide Osmaneli Kaymakamlığı, Osmaneli Belediyesi, Akçapınar Köy Muhtarlığı ve Sakarya’nın Pamukova ilçesi Akçakaya köyünde durma fail şehit Ahmet Çavuş’un torunu Süleyman Taş ve ailesi marifetiyle tekmil şehitlerin hesabına Kur’an-ı Eli Açık okundu, dualar edildi.

“Buradaki askerlerin şehit olduğunu bizim büyüklerimiz anlatırdı

Akçapınar Köy’ü sakinlerinden 90 yaşındaki Mürsel Kuş ve Ahmet Ben, bu bölgeye illet ‘Dokuz Mezarlar’ mevkii denildiğini anlattılar. İkiliden Mürsel Kuş, “Burası Akçapınar ve Artağanlık köyleri ortada kâin tıpkı şehitlik. O zamanki askerler özlük imkanlarıyla olmak üzere kayran yapmışlar. Avdan dağındaki Yunan antagonist askerleri bu mevzilerde saklanan Türk askerlerini bütünüyle atışı ile martir etmişler. Biz büyüklerimizden böyle duyduk” dedi.

“Isınmak üzere dokunaklı yakınca Palikarya askeri aracılığıyla top atışıyla martir düşmüşler”

Ahmet Ego, bu bölgenin Halas Savaşı’ndan doğacak karakol olduğunu anlatarak, “Burada yatan şehitlerimiz aynı manga timiymiş. Askerlerimiz burada beklerken babamlardan duyduğumuza bakarak eğitim bilimi yapmaya çıkmışlar yağmur yağınca zemliğe (mevziiye) giriyorlar orada yara yakıyorlar. Şiddetli yakınca dumanı gören Yunan askeri karşıki dağlardan dumana akla yatkın şiar alıp askerlerimize top atıyorlar. Sekiz askerimiz burada şehit oluyor bire bir askerimizde dertli şekilde Sakarya’nın Geyve İlçesinde kâin hastaneye giderken yolda martir reşit, bizim bildiğimiz burada yatanlardan şehit askerlerden birinin Akçakaya Köyü’nden Mustafa Çavuş olduğunu biliyoruz, gayrı şehitlerimizin ki olduğunu bilmiyoruz” dedi.

“Mustafa çavuşumuz 100 sene geçmiş vatanını savunurken arkadaşlarıyla alay malay şehit olmuşlar”

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal dahi önsezi dolu anlar yaşadığını anlatarak, “26 Ağustos günü 9 askerimiz Akçapınar köyünden çıkıyor karşıki dağlarda kâin Palikarya askerleri ile savaşmak için geliyor buralara. Açılan heyetiyle atışı sonrasında bile 9 askerimizin şehit olduğunu öğrendik. Amma asıl biraz sonraları burada yatan şehitlerimizden Mustafa Çavuş’un torunu olan Süleyman Taş’tan elan ince yerine öğreneceğiz. Burada yatan Mustafa çavuşumuz 100 yıl önce vatanını savunurken arkadaşlarıyla alay malay şehit olmuşlar Burada yatan şehitlerimizin ve tamlık şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

“Burada yatan şehitlerimiz hikayesini rahmetli dedemden çok el dinlemişimdir”

Osmaneli Şehremini Münür Mecnunca ise, “Vatanımız amacıyla, bayrağımız amacıyla ve devletimiz amacıyla bu vatana canlarını seve seve feda fail parçalanmamış şehitlerimizin ruhları keyifli olsun. Burada yatan şehitlerimiz hikayesini rahmetli dedemden çokça öğün dinlemişimdir. Buralarda çıktı şehitlerimiz vardır. Zira buralarda o zamanlar Yunan askerleri ile bizim askerlerimiz vatanını beklemek için savaşmışlar. Haddinden Fazla uzun bire bir müddet önceleri buraya biraz yol gelmiştim. O zamanlar belediye başkanı de değildim. Bugünden sonraları kaymakamımız ve izzet büyüklerimiz ile alay malay el ele vererek buraya çıktı önem vereceğiz. Şehitlerimize reva tıpkı vadi yapıp ihtimal burada bundan bilahare programlar dahi düzenleyebiliriz” dedi.

“Dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Yunan askeri dedem ve arkadaşlarını martir etmişler”

Akçakayalı Martir Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş, annesinden dinlediği kadarıyla dedesinin 5 arkadaşıyla birlikten köyden askere gittiğini anlatarak, “1922 yılında asker oluyor ve tezelden savaşa katılıyorlar. Afyon Dumlupınar’a gidip birliğe katılıyorlar. Dumlupınar’üstelik dürüstlük Vakur dedemi ve arkadaşlarını öz memleketlerini korumaları amacıyla ‘Orada yavaşın’ diyerek memleketine, buraya gönderiyor. Burada Yunanlılarla savaşırken aşağıda mevcut mevzilere girip savaşıyorlar, fakat havanın yağışlı olması münasebetiyle üşüdükleri için dağ yakıyorlar. Dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Yunan askeri dedemlerin bulunduğu yere top atmaları sonuncunda dedem ve arkadaşları şehit olmuşlar. Uzun araştırmalarımız sonuncunda ilk defa 1983 veya 1987 yıllarında burayı bulup şehitliği düzenledik. Bugün Akçapınar karye muhtarımız, Akçapınar karye halkımız ve Pamukovalı hemşerilerimiz ile buraya gelerek dedelerimiz atalarımız ve birlik şehitlerimiz üzere Kur’an-ı Semih okuduk, dualar ettik. Bu vatanımızın ayrılamaz bütünlüğünü engel olmak için canlarını seve, seve veren ilkin Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları kamu şehitlerimizin ruhları pürneşe olsun” dedi.Share: