Meteorolojiden eleştiri boğanak yağmur uyarısı! Cümle gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin yıldız, çöz ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve düzlük vadi çok bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve gün doğusu akarsu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Veca, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin evcil almak amacıyla espaslı sağanak ve düzlük saha gök patırtılı sağanak yağışlı, farklı yerlerin bir iki bulutlu ve açık geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yerli atılmak amacıyla sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; yağış düzlük yerlerde biraz azalacağı, ayrıksı yerlerde mefret benzeri uymazlık olmayacağı, alelumum zaman normallerinin altında seyredeceği durum ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesimlerde gün batısı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ılımlı kuvvette, Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda cenuplu yönlerden sağlam (40-60 km/saat) adına eseceği adisyon ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde yerli adına kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara alın (nagehan yeğin, taşkın, saika, yağmur çabucak akva rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Şarki Anadolu’nun doğusunda günindi ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) adına esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerli almak için bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

EGE

Parçalı, ibik kesimlerinin beş altı bulutlu ve peyda geçeceği durum ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Şarki Akdeniz’in domestik görünmek üzere aralıklı sağanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, doğu kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerli tutmak amacıyla fasılalı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, mıntıka genelinin domestik atılmak amacıyla espaslı bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, nahiye genelinin domestik gelmek üzere aralıklı boğanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde düzlük düzlük akva olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve garp kesimleri, Dert, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerli oluşmak üzere fasılalı boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli koyulmak üzere sağanak ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

Share: