Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz’dan, Sel Sonrası Büyükşehir’e “İhmal” İsyanı

Mudanya’de faal olan kuvvetli yağışın bozukluk olduğu baskın ve akarsu taşkınlarının ardından izah fail Mudanya Şehremini Hayri Türkyılmaz, yaşanan felaketin Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı ihmalinden ve öz yataklarındaki yapılaşmaya müsaade vermesinden kaynaklandığını savundu. Türkyılmaz, “Denizleri doldurup, dereleri yapılaşmaya açanlar, bildirme az 5 metre olması müstelzim alana 1 metrelik kanal yapanlar, hesabını verecek. evet görevlerini yapacaklar evet dahi yaptıkları yanlışların hesabını verecekler” dedi.

Mudanya Şehremini Hayri Türkyılmaz, ilçe genelinde deli dolu olan yağışlar sonucunda meydana gelen baskın ve su taşkınlarının arkası sıra bugün matbuat toplantısı düzenledi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Belediye Komutan Yardımcısı Hatun Kişi Yılmayan Kartaltepe, vahit müdürleri, meclis üyelerinin ile CHP Mudanya İlçe Başkanı Ömer Işıklı ve ilçe yönetiminin birlikte bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Hayri Türkyılmaz, Mudanya Belediyesi ekiplerinin şeb süresince mücahede yaptığını, kaza genelinde yaşanan dominant felaketinin sebebinin Büyükşehir Belediyesi’nin enfrastrüktür ihmali olduğunu söyledi.

Komutan Hayri Türkyılmaz, 2015 yılından bu yana Mudanya’nın eskimemiş gelişmekte olan mahallelerinden Halitpaşa ile Kumyaka ve Tirilye’birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 1 metre da enfrastrüktür çalışması yapmadığını dile getirdi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TENEZZÜL EDİP KARŞILIK DAHİ VERMEMİŞTİR”

Selin vurduğu Halitpaşa yakınlarındaki Karanlıkdere’üstelik yapılaşmaya 2011 yılına kadar yapılan mamure planlarıyla göz yumulduğunu, felaketin adım adım yaklaştığını kaydeden Başbuğ Türkyılmaz, şöyle bitmeme etti:

“İlçemizde 15 dolaşma ilk yaşanan akarsu taşkınlarının ardından BUSKİ, görevi olan altyapıyla ilişik kapanan derelerin da temizlemesini yapmadı, bu yağmurda üstelik böyle aynı felaketin yaşanması kaçınılmaz oldu. Ekiplerimizin yağmurun şiddetini artırmasıyla gelişigüzel 10 dakika içerisinde müdahalesiyle Çakaldere’üstelik suya nöbet verilmiş ve akarsu taşkınından vatandaşlarımız kurtarılmış oldu. Amma Karanlıkdere’da o kadar şanslı değildik. Vatandaşlarımız ve belediyemiz aracılığıyla defaatle BUSKİ’ye alfabe yazıldığı halde tek tıpkı kadem atılmamış, Büyükşehir Belediyesi tenezzül yazar yanit dahi vermemiştir. Dereleri kapatırsanız, denizleri doldurursanız, bu tabiat ayrımsız ahit intikamını alır. Kalkıp bugün, Mudanya Belediyesi’ni kendilerine ilgilendiren olan zir yapı sorunlarından kontekst suçlar haline gelmişler. Sorumluları, görevlerini yapmaya, yalanlarla insanları kandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum.”

YIKIM KARARI ÇIKTI, İMAR BARIŞI İLE YASALLAŞTI

Göreve geldiği günden beri ayrımsız karış toprağı imara açmadığını vurgulayan Türkyılmaz, şunları söyledi:

“Ranta  dayalı yapılaşmaya daha çok sonuç vermenin zamanı geldi. Karanlıkdere’yi daraltanlar, bildirme beş altı 5 metre olması gerekirken 1 metrelik biçim yapanlar, hesabını verecek. Mudanya Belediyesi namına, Mudanyalı hemşehrilerim namına yasalar çerçevesinde bu görevi yapmayanlar için cürüm duyurusunda bulunacağız. Kumyaka Mahallesi ve Girit sokağında tıpkısı çıkmaz sağlıklaştırma çalışması yapmıştık. İyi kim bu çalışmaları yapmışız. Eski haliyle kalık olsaydı can kaybının yaşanması işten üstelik değildi. Halitpaşa mahallemizde en üst 2011 yılında imar planı değişikliği yapılmış. Bu planları yapanlar, elde ettikleri rantların hesabını verecekler. ya görevlerini yapacaklar ya de yargıda hesap vermekten katiyen kaçınamayacaklar.

Kat hatim, efdal kaçak binalar işlenmiş, yıkım kararı çıkardığımız halde ümran barışıyla yasalı arkaç mevrut. Bir yandan şehremaneti başkanlarını yasalara adapte olmak zorunda bırakırken birileri dahi kasayı yükleme için kentlerin geleceğiyle ait elem kararlar vermiş.”Share: