Mudanyalı vatandaş: “Dere yataklarına bostan yaptılar”

Mudanyalı yurttaş: “Öz yataklarına bahçe yaptılar”

Bursa ve çevresinde evvel meydana gelen baskın felaketinin genişlik çokça etkilediği Mudanya’da yaralar sarılıyor

BURSA – Bursa ve çevresinde geri meydana gelen sel felaketinin arz çok etkilediği Mudanya’da yaralar sarılıyor. Mudanya Halitpaşa Mahallesi’nde durma fail bire bir vatandaş Çirkin Dere’nin içine kent sakinleri marifetiyle yerey doldurularak bahçe yapıldığını kanıt etti.

Bursa’da güzeşte meydana gelen hâkim felaketinden bildirme çok etkilenen Mudanya ilçesinde Bursa Büyükşehir Şehremaneti BUSKİ ekipleri ve Mudanya Belediyesi, AFAD yaraların sarılması amacıyla canla başla çalışmalarını sürdürüyor. Yeğin sularının yeryüzü çokça vurduğu Mudanya Halitpaşa Mahalle sakinleri Ibret Dereye şehir sakinleri aracılığıyla domates, fasulye ekilmek amacıyla bahçe yapıldığı sav edildi.

Halitpaşa’da dükkanı hâkim suları ve çamurla dolan Makbule Erdoğan, “Yukarıdaki sitenin orada bire bir çınar var fakat onun yanı sıra degaje bir kayran var. Orada seçme yıl domates, fasulye ekeceğiz diyerek derenin içine bahçe yaptılar. Yıllardan beri, o bahçeyi kaldırtamıyoruz. Gelen ekiplerle uğraş ettiler. Yakında 5-6 aktarılma mail yazdım yetkililere, geldiler amma şehir sakinleri ortalığı yıktılar. Çınar ağacını kaldırın dedim, zira sabık kim selde şeş oyuldu kökleri dışarıda kaldı devrilecek diyerek söyledim. Onun yanındaki bahçe bastırık çıkartıyor. O bahçe derenin akmasını engelliyor. Az ilk Büyükşehir Belediyesi yetkilileri geldi, bibi orada bahçeyi kaldırtmıyorlar. Hala orada domates ekmeyi düşünüyorlar. Bizim dükkanımızda engel çokça aşkın, temizlemeye çalışıyoruz. Geçen yol başımıza geldi ama bu büyüklüğünde değildi” diye konuştu.

Vatandaşlar ekiplere yardım ediyor; “Dereler tashih olmuyor”

Halitpaşa Mahallesi’nde kıpırdak Mustafa Gürel ise “Mudanya’nın Yabansı Deresi reform olmuyor. Bire Bir derenin 8-10 yılda bire bir reform olması gerekiyor. Bu reform olmadığı amacıyla öz taştı. Halitpaşa etrafına bu selin zararı oldu. Önceki mahallelerde bu büyüklüğünde bulunmayan. Bilcümle maslahat bu derenin düzeltme olmaması ve taşmasından ibaret. Tığ burada çok domuzuna ayrımsız hayat yaşıyoruz. Bizim evimiz faziletli bir numara tekmil olduğu için metanet duvarlarını yüksek yaptık. Bizim evimizde hasar bulunmayan ama tığ elimizden geldiğince ekiplere bindi veriyoruz.Share: