Mustafa Adıgüzel: Bu, Erdoğan’ın Açıkladığı Son Fındık Fiyatı Olacak

CHP Cıvıl Cıvıl Saylav Mustafa Adıgüzel, “Bilcümle uyarılarımıza rağmen, muhtemel rakamın haddinden fazla altında, 52 TL’lik bir fındık fiyatı açıklandı. Bu, Erdoğan’ın açıkladığı, açıklayacağı son fındık fiyatı olacak. Imdi bu sene üzere yapmamız müstelzim; üreticinin yer azından bu karşılık yahut elan üstünden fındığı satabilmesini şüphesiz sağlayabiliriz, bunun için önlemler almalıyız” dedi.

Mustafa Adıgüzel, bugün Kargaşa’daki bire bir fındık bahçesinde yaptığı açıklamada, AKP hükümetinin fındık politikasını eleştirdi. Adıgüzel, şöyle konuştu:

“Cümle uyarılarımıza rağmen, beklenen rakamın çokça altında, 52 TL’lik tıpkı fındık fiyatı açıklandı. Bu, Erdoğan’ın açıkladığı, açıklayacağı serencam fındık fiyatı olacak. Daha Çok bu yıl için yapmamız müstelzim; üreticinin sunma azından bu bedel yahut daha üstünden fındığı satabilmesini kuşkusuz sağlayabiliriz, bunun için önlemler almalıyız. Fındık serbest piyasada TMO fiyatının altına düşmesin diyerek, 50 TL’nin altında serbest meydan oluşmasın diye niteleyerek ceht göstermeliyiz. Bunda dahi temel görev TMO’ya düşmektedir. ‘Ama’sız, ‘fakat’sız, ‘lakin’siz üreticinin tekmil fındığını almalı ve üreticiye andıran mesafelerde ehliyetli alım ofisi kurmalıdır. Bu, olmazsa olmazımızdır. Zira küsurat akaryakıt fiyatları ile erişim maliyetleri çokça yüksektir. Bir ilçeden benzeri ilçeye fındık yırtılmak, kilogram başına alçak zayi demektir. Bu üstelik üreticiyi, harmandan fındık düz hususi sektöre merbut bırakacaktır.

“AMME KURUMUNUN HEM DE BU BÜYÜKLÜĞÜNDE TARTIŞILAN BİR SEKTÖRDE SAYDAM OLMAMASI GÜVENSİZLİK YARATMAKTADIR”

Antrparantez haddinden fazla geç termin vermektedir. Ilkgüz sonuna, ilk teşrin başına verilen randevular üreticiyi mağdur etmektedir. Daha aceleci termin üzere elan aşkın gelgel ofisi ve görevlendirme yapılmalıdır. Bu nedenle TMO’ya sesleniyorum:

1- Çekicilik ofisleri arttırılmalı, üreticiye ilişik nakliye ve iştirakçi yükü getirilmemelidir. TMO, ofis kuramadığı yerlerde Fiskobirlik ile teşrikimesai yapabilir, Fiskobirlik bire bir değer üzerinden yetkilendirilebilir.

2- TMO, ‘ezik, bezik, sofra, yaş’ deyip üreticiyi zora koşmamalı, fındığı mütenevvi bahaneler ile et kafalı çevirmemelidir.

3- Yetiştirici, bilinen randıman oyunları ile mağdur edilmemelidir.

4- Ödemeler sunma gücük süre içerisinde yapılmalıdır.

Aslında TMO’nun fındık alımı üzerine muhtemelen bire bir ölçün geliştirememiş olması dahi sorgulanmalıdır. 2006’dan beri amme yerine fındık alımı özne TMO, tamlık 16 yıldır fındık alımı, stoklanması ve denk regülasyonu üstüne belli ayrımsız standardı oluşturamamıştır. Haset kurtaran sezonluk analizör ile bitmeme etmektedir.

Hala henüz aldığı fındığı depolayacak, kendine ilişkin tam alanı yoktur. Kiralama yoluna gitmektedir. Bu alanda çalıştırdığı kişilerin bu konuda uzmanlaşmış olması ve tecrübelenmiş olması gereklidir.

Nereden ne büyüklüğünde fındık aldığı, kime hangi kadar birçok liradan fındık sattığı kadar rakamlar muammadır. Bir kamu kurumunun hem üstelik bu kadar tartışılan tıpkısı sektörde transparan olmaması bile güvensizlik yaratmaktadır. Piyasaya ehliyetli süreletme ve atılganlık oluşmaz ise Erdoğan’ın açıkladığı 52 TL ile serbest ortalık ortada doğacak akilane farkın altındaki azade etraf fiyatları, iktidarın üstüne iri benzeri patlamaya açıktır. Küsurat maliyetler, işçi yevmiyesinde ilan edilen 216 TL’nin haddinden fazla üstünde rakamlar filhakika üreticiyi germiştir. Bu konuda mecmu bölgenin ve bizim, hükümeti ve TMO’yu dikkatle strateji ettiğimizin bile bilinmesini isterim.”Share: