Myanmar’ın devrik lideri Suu Çii’ye, yolsuzluk davalarından 6 sene henüz mahpushane cezası

KUALA Myanmar’de 1 Şubat 2021’de ordunun çarpış ile yönetimi ele geçirmesinin peşi sıra gözaltına alınan ve mevkufiyet yararsız bitmeme eden yatık şef Aung Unvan Suu Çii, 4 usulsüzlük davasından üstelik kabahatli bulunarak 6 yıl henüz mapushane cezası aldı.

Hukuk yetkilisinin verdiği bilgilere göre, yatık reis Suu Çii, yargılandığı 4 ayrımlı yöntemsizlik davasından birlikte kabahatli bulunarak mevcut dam cezalarına mülhak namına 6 yıl henüz dam cezasına çarptırıldı.

Karar duruşması, basına ve bölüt sınırlanmış yapılırken Suu Çii’nin avukatlarının, duruşmalar karşı kamuoyuna hikmet vermeleri mahkemece yasaklanmıştı.

Karara bağlanan 4 usulsüzlük davasında, Suu Çii’nin kamu arazisini etraf fiyatlarının altında kiraladığı ve müfit amaçlı toplanan bağışlarla namına basamak düz yazı ederek konumunu kötüye kullandığı argüman edildi.

Suu Çii’ye 4 suçlamanın temas biri amacıyla üçer sene hapis cezası verildi fakat üç suçun tıpkısı anda infaz edilmesine değişmeyen verilmesiyle bütün 6 sene elan hapishane cezasına çarptırılmış oldu.

Devrik önder, tekmil suçlamaları reddederken avukatlarının kararı temyize götürmesi bekleniyor.

175 yıla büyüklüğünde mahbes cezası alabileceği belirtiliyor

Askeri mahkeme, bu zamana kadar 11 defa yolsuzluk suçlaması yöneltilen Suu Çii’nin yöntemsizlik davasında evvel kararını nisanda açıklamıştı.

Suu Çii’nin, 600 bin dolar akça ve altını rüşvet namına almakla suçlandığı usulsüzlük davasında, 5 yıl mapushane cezasına çarptırıldığı bildirilmişti.

Devrik lider, 6 yolsuzluk soruşturmasıyla elan karşı karşıya bulunuyor.

76 yaşındaki Suu Çii, bugüne büyüklüğünde gayrikanuni telsiz ithal buyurmak ve bulundurmak, halkı isyana özendirmek ve Kovid-19 kısıtlamalarını ihlalden 6 sene hapis cezasına çarptırılmıştı.

Myanmar’da askeri mahkemenin verdiği 6 almanak sonuç cezayla gelişigüzel Suu Çii toplam 17 sene mahbes cezasına çarptırılmış oldu.

Suu Çii’nin, darbeyle başa geçen askeri yönetimin kendisine yönelttiği suçlamaların tümünden mahkum edilmesi durumunda 175 yıla büyüklüğünde mapushane cezası alabileceği rapor ediliyor.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020’deki umumi seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik yüklülük yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021’bile yönetime ahali koymuştu. Kargaşa, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Unvan Suu Çii özellikle başlamak için, takatli haddinden fazla yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve benzeri yıllığına olağanüstü nakız ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve asi gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde güç hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin birey gözaltına alınırken 10 binin üzerinde dirilik ise halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Müzaheret Kuruluşuna (AAPP) göre, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok birey hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde güç de gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si bala 114 politik mahkum için idam cezası kararı verdi.

Share: