Nazır Kirişci, yerel ürünler ilişki yeri anne atma töreninde konuştu

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, e-Celal Kapısı’ndan muvasala imkanı sağlanan Maraba Anahtar Sistemi’nden (ÇKS) güzeşte bakımından 517 bin belge alındığını bildirdi.

Kirişci, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nde planlı Arsıulusal Zirai Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında lokal nişane muamele yeri asıl atma ve üreticilere araba ekipman dağıtım töreninde, Adana’nın birlikte ortamında vadi aldığı Sazak, Osmaniye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Kahramanmaraş ve Çankırı’de Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi’nin yürütüldüğünü söyledi.

Yaklaşık 25 milyon liralık tutarında teberru şeklinde bile nitelendirilebilecek desteklerinin söz konusu olduğunu belirten Kirişci, üreticiler amacıyla alet ve ekipmanın önemine değindi.

Dağıtılan takım sebebiyle üreticilerin elan eli nimetli, aktif, henüz beş altı erke harcayarak üretim yapacaklarına inandığını anlatan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Burada çadırlar dağıtılacak, bu bizim göçerlerimizle ilişik. Biz onlara hangi kadar destek versek azdır. Hepimizin kentte sefa sürdüğü tıpkısı zamanda onlar o hayvanlarıyla hemhal olup ifade yerindeyse dağ bayır dolaşanlardır. 45 metrekareden oluşan bu dağıtacağımız çadırlar 510 watt gücünde devir enerjisi sistemi ve buzdolabını üstelik içine algı şekilde ifade yerindeyse kentteki konforun muadili olmasa de ızdırap başında o yaylada kendilerini bayındır ettirecekleri tıpkı ortam sağlanmış olacaktır. Toplanmış 197 olan bu çadırın inşallah dağıtımı gerçekleştirilecek. İlçelerimize göre dahi bu mefsuh olacak. Bu projenin de maliyetinin 10 milyon teklik olduğunu ifşa etmek isterim.”

Tufanbeyli ilçesinde gerçekleştirilecekleri 13 milyon teklik yatırımdan üstelik bahseden Kirişci, bundan 800’ü karı 1500 kişinin yararlanacağını, tesisin düz tesliminin yapıldığını ve 450 gün sonradan tamamlanacağını tabir etti.

Kirişci, Türkiye’nin zirai ihracat rakamlarına değinerek, “İhracatımızı 2021’dahi 25 milyar dolara, deminden de 30 milyar dolarlara eriştirdik. 2023 hedefimiz de Allah izin verirse 35-36 bilyon dolar olsun heves ediyoruz.” dedi.

“517 bin Ekinci Taşıt Sistemi belgesi alınmış”

Icra Vekili Kirişci, Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla 6,2 milyon ton rüşvet ve buğday alındığı, 2022’deki tarımsal bindi ödemelerinin bile 40 bilyon liraya yaklaştığını söyledi.

Üreticilere 2023’ün önce 3 ayında ödenmesi planlanan süt ve tezek desteklerinin öne çekildiğini hatırlatan Kirişci, Tarım Bankası yoluyla üreticilere sunulan kredinin da 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldığını anımsattı.

Nazır Kirişci, Rençper Pusat Sistemi’ne (ÇKS) e-Izzet Kapısı’ndan erişim imkanı sağlanmasına değinerek, “Cemaziyelevvel itibarıyla e-Celal üzerinden 517 bin Dikici Pusat Sistemi belgesi münfail. İl ve kaymakamlık müdürlüklerine gitme zahmeti ve çevreye susturucu emisyonla sunulan zararı benzeri kenara bırakırsak asgari 100 liralık tıpkısı harcamayı 517 bin ÇKS belgesiyle çarptığımızda, çiftçini cebinde küsurat 52 milyon liralık mal var.” diyerek konuştu.

Çiftçilerin işlemlerini kolaylaştırmak için “Tarım Cepte” uygulamasının geliştirileceğini anlatım fail Kirişci, uygulamanın tanıtımının yıl böylecene yahut 2023’ün başında yapılacağını aktardı.

Kirişci, gençlerden çok özdek beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizim yaşımızdaki insanlardan inovatif beyin sokak amma gençleri ‘TEKNOFEST Kuşağı’ adına biliyoruz. Fakat karı eş ayırt etmez tarıma üstelik ilgileri olsun istiyoruz. Bizim talih kendisine ortanca yaşımız 33,1. Tığ bile yaşlansak birlikte Avrupa’nın bibi bildirme dinç nüfusuna ehil ülkesiyiz. Bu gençlerin, tarıma ve ormana ilgisini koymak adına Tarım Orman Deneyimsizlik Konseyi kurduk. Bunun şu anda hep çalışmaları tamam durumda. İnşallah aralık kazandığında birlikte ayrıca tanıtımını yapacağız. Konseyin adı Ekincilik Orman Toyluk Konseyi çünkü inovatif düşünen ve bu sektöre enerji katacak olan gençlerdir.”

Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, 11 Son Teşrin Milli Ağaçlandırma Günü’nün bu yılki temasını ” Türkiye Yüzyılı’na Soluk” olarak belirlediklerini anımsatarak, vatandaşları dikme dikme etkinliklerine çağırma etti.

Konuşmanın ardından ekipmanlar ile tarımsal ilaçlar üreticilere dağıtıldı.

Tufanbeyli’bile asıl atma töreni

Bakan Kirişci, buradaki törenin arkası sıra Tufanbeyli ilçesine helikopterle gitti.

Kirişci, burada IFAD kapsamında Vekâlet aracılığıyla planlı Rustik Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) finansmanıyla yapılacak Yöresel Ürünler Alım Satım Yeri’nin esas atma törenine katıldı.

Icra Vekili Kirişci, törende, Tufanbeyli’yle ilişkin geçmişten bugüne artı ayrımcılık tahsis etmek istediklerini ifade etti.

Tufanbeyli’ye henüz evvel tıpkı uray başkanlığı seçiminde karaca vasıtasıyla başvurmak isterken çığ nedeniyle yolun sadık olmasına rağmen gittiklerini anlatan Kirişci, “Bittabi biz inat ettik, bitmeme ettik. Geldik çığın yanına. Gerçekten yolu kapatmış. Yapacak bire bir öz yok. Güllabi oradan bize sesleniyor ‘Aman efendim buradan lütfen ayrılın, uzaklaşın çünkü yeni ayrımsız çığ gelebilir’ diye. Diğer taraftan komutan adayımız bizi telefonla arıyor, ‘Sayın Vekilim, katiyen kadın buraya’ diyor. Gelelim bile ortada makro bire bir çığ var, yolu kapatmış. Neyse tığ sek sek sekerek çığın üstünden atladık ve bu tarafa gelmek için arkadaşlarımızla buluştuk.” dedi.

Kirişci, Tufanbeyli’nin planlı projenin yerine akıllıca dezavantajlı aynı ilçe olduğunu, bu nedenle gezilerine Tufanbeyli’den başladığını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Tabiatıyla doğrusu gelip gezmek geçişsiz. Tığ siyasetin bu manada genetiğini değiştirdik. Bu genetik değişim, gür yönde tıpkı değişim. Yani ‘genetiğiyle oynadık’ derken keder tıpkısı değişim değil, gür yönde aynı değiş oldu. Ego Tufanbeyli’ye etken siyasette olduğum dönemde birçok kat geldiğimi hatırlamıyorum. Her defasında bile iyicene programlar icra ettik. Vatandaşlarımızın mutluluğunu, memnuniyetini gördük. İnşallah bu alım satım yeri, burada yapılacak olan bu çalışmayla Tufanbeyli’miz zat alanında daha yukarılara taşınacak.”

Konuşmaların arkası sıra Kirişci ve katılımcılar butona basarak Lokal Ürünler Ahzüita Yeri’nin temelini attı.

Törende, Icra Vekili Kirişci’ye yörede yetiştirilen fasulye ve nohutlardan hediye edildi.

Vali Süleyman Elban, DOĞRU Parti Adana Mebus Abdullah Akıllıcasına, Tufanbeyli Kaymakamı Abdulhamit Küçümseme, Belediye Reisi Remzi Ergü ile davetliler de törene katıldı.

Share: