Rusya’dan geldi, 14 yıllık migren ağrılarından kurtuldu

RUSYA’dahi, 15 yaşında yarım baş ağrısı tanısı koyulan ve 14 yıldır ilaçlarla tedavi olan Gülnaze Kobilzhonova (29), çareyi Türkiye’birlikte buldu. Ağrıları yüzünden terbiye ve aksiyon hayatında teessürat calip Kobilzhonova, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde yapılan migren ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Rusya’birlikte hayatiyetli ve 15 yaşında migren tanısı koyulan Gülnaze Kobilzhonova, senelerce ilaçlarla otama gördü. Keder saksı ağrısı atakları nâkil, yetişek hayatına birlikte bitmeme edemeyen Kobilzhonova migren ameliyatı amacıyla yaptığı araştırmalar sonucu Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne geldi. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Ahali Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu’nun yaptığı ameliyatla sağlığına mülaki Kobilzhonova, yaşadıklarını anlattı.

‘FELÇLİ OLDUĞUM GÜNLERİM OLDU’Yaşadığı çor yüzünden terbiye hayatına devam edemediğini tamlayan Kobilzhonova, “15 yaşında tanılama konuldu. İlk zamanlarda haddinden fazla aşkın etkilemiyordu amma yaşım ilerledikçe hayatımı ters etkilemeye başladı. Terbiye hayatımda haddinden fazla müşkül yaşadım. İstediğim performansta eğitim göremedim. Yataktan kalkamadığım ve hatta inmeli olduğum günlerim oldu. Doktorlar yoluyla sonsuz ilaçlar verildi. İlaçların dozu zaman geçtikçe arttırılıyordu. Ama vücudum galiba az buçuk sonra ilaçlara hoşgörü gösterdi. İlaçlar takı etmemeye başladı. Katlanılamaz bir haldeydim” dedi.’AĞRILARIM TAMAMEN BİTTİ SAYILIR’Ameliyatın seçme ülkede yapılmadığını söyleyen Kobilzhonova, “Araştırmaya başladım. Migren hastalığının ameliyatı olduğunu öğrendim. Ameliyatla ağrıların hafiflediğini ve ayrıca yüzde yüz oranında hastalıktan firar olasılığı olduğunu öğrendim ama cerrahi müdahale Rusya’birlikte yapılmıyordu. Türkiye, Amerika ve Avrupa’bile yapılıyordu. Ben eksper doktorları araştırmaya başladım ve Muhammet Uraloğlu’nu buldum. Trabzon’üstelik ameliyat oldum. Demin ara sıra kontrollerime geliyorum. Kısaca 1,5 kamer önce ameliyatı oldum. Ağrılarım ağiz ağiza bitti sayılır. Bir Vakitler kullandığım bir avuç dolusu hapları bile kullanmıyorum. Faaliyet hayatıma kalın kafalı döndüm. Ameliyattan sonradan durumumu arkadaşlarıma anlattım. Rusya’dahi tedaviye gittiğim doktorumla görüştüm. Bu hastalıktan kurtulmanın yolunun olduğunu anlattım. Beş Altı evrak gönderdim kendisine. Bu şikayetlerle hastaları gelirse faaliyetler yapılabildiğini bile anlatsın ve hassaten hastalarını Türkiye’ye yönlendirsin istedim” diye konuştu.’YURT DIŞINDAN KIP ÇOKÇA HASTA TEDAVİ İÇİN GELİYOR’

Yarım Baş Ağrısı hastalığının bilinenin tersine tedavisi olduğunu tamlayan KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Umum Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, “Çıktı yarım baş ağrısı, tedavisi olan ayrımsız hastalık. Gerçekten bir ameliyatla bu hastalıktan ağiz ağiza kurtulmak tür. İlaç tedavisi bir tedavi yöntemi değil, çabucak haset örtbas etmek üzere meri, ağrıları hafifleten bir yöntem. Alelhusus kronik migreni olan hastalarımıza ameliyatı öneriyoruz. Migren hastası olan şahıslar, çalışamıyor, eğitim hayatında tam anlamda bulunamıyor, hareket hayatında deli dolu olamıyor, evli ise çocuklarıyla ilgilenemiyor, eşi tarafından bayağı görülüyor. Migren hastaları haddinden fazla çok etki çekiyor. Biz hastalarımıza migren testi yapıyoruz ve o imtihan sonrası ameliyata akıllıca olup olmadıklarını tespit ediyoruz. Yarım Baş Ağrısı cerrahisini kudretli tıpkısı şekilde yapmaya bitmeme ediyoruz. Birçok hastamız şehir dışından, daraç dışından otama için geliyor. Az Çok rica alıyoruz. Hastalarımızın faaliyetler sonrası takiplerini gerçekleştiriyoruz. Et Kafalı dönüşler koskocaman oluyor. Bu otama beğenilen ameliyatıyla ortaya çıkmış aynı otama yöntemi. Beniz gerdirme ameliyatı olan hastalarda migren ağrılarının akıbet bulduğu belirleme edilince bu tedavi yöntemi ortaya balkon. Hastalarımız yalnız migrenden kurtulmuyor tıpkı zamanda cebin ve yüz çevresindeki kırışıklıklardan dahi kurtuluyorlar” ifadelerine düzlük verdi.Share: