Sakırga popülasyonunu kesmek üzere 1000 skor sülün doğaya salındı

Sakırga popülasyonunu kesmek amacıyla 1000 sayı sülün doğaya salındı

ZONGULDAK Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sakırga popülasyonunu azaltmak için yaklaşık 1000 sayı sülün katıksız kişi salındı.

Zonguldak Milli Parklar İl Büro Müdürlüğü vasıtasıyla bölgede sakırga sayısının azaltılması amacıyla yer genelinde yaklaşık 1000 adet Sülün kuşu doğaya salındı. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Milli Parklar İl Yazıhane Müdürü İdris Tetik ve il protokolü Kdz. Ereğli ilçesine merbut Ortaköy Köyü’ne gelerek aynı hacim sülünü ormanlık alana saldı. Kafeslerinden çıkarılan sülünler saf hayat alanlarına bırakıldı.

Zonguldak Milli Parklar İl Ofis Müdürü İdris Derli Toplu, Ortaköy Köyü’ne salınan Sülün kuşlarının bölgede Hasbeyler, Düzpelit, Sütlüce ve Kayalıdere Köyü kadar yaklaşık 6 köye seslenme edeceğini söyledi. Doğaya salınan Sülün kuşlarının izleneceğini ve hayata tutunmaları halinde sayılarının artırılabileceğini belirten Hazır “Bugün Natür Siper Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün biyolojik çeşitliliği siper ve devam ettirme adı altında Zonguldak’ta Sülün salımı yaptık. Toplamda 1000 adet Sülün saldık. Bu Mutedil Köyde, 6 köye hitap fail bu noktada 200 sayı sülün salmış olduk. Bilindiği kabil Sülünler katıksız dengede yer çok kene yediği amacıyla faydalı. Günde yaklaşık 500 ile 1000 arası sakırga yiyebiliyor” dedi. Bölgede Sülünlerin yaşamlarının takibi ve çaktırmadan avcılığı önlemek amacıyla değişik noktalara haddinden fazla sayıda foto tertibat yerleştirildiği belirtildi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve beraberindeki heyet vatandaşlarla kardeş kardeş ederek sorunlarını ve taleplerini dinledi.Share: