Semavi Gökçen: “Vatandaşın Gözünde Bire Bir Seçim Güvenliği Kaçınan Düşüncesini Yaratmaya Çalışıyorlar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Ne diyorlar işte YSK’de olmayan veriler pekâlâ CHP’üstelik tamam? YSK bizle, bütün siyasi partilerle veriler paylaşıyor. Tığ bunları gözden geçiriyoruz, sağlamasını yapıyoruz ve ondan sonraları hatalar olduğunda tayin yazar hepsini bildiriyoruz. Bunun doğrultusunda YSK da bilgilerini güncelliyor. Bu veriler güncelleniyor ve daha sonrasında seçime gidene büyüklüğünde ağır ezgi aralıklarla bunu yapıyoruz ve tıpkı zamanda yaptırıyoruz. Deminden bu kabil söyleyiş ve suçlamalarla antrparantez hangi yazık kim İçişleri Bakanlığı ağzından vatandaşın gözünde tıpkısı seçim güvenliği olmayacak düşüncesini yaratmaya çalışıyorlar” dedi.

CHP Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Yeni Adli Yıl Açılışı’ etkinliği bu akşam Doğan Taşdelen Modern Sanatlar Merkezinde yaptı. Etkinliğe CHP Genel Komutan Yardımcısı Semavi Gökçen, CHP PM üyeleri Hakkı Süha Okay ve Umut Aksungur, CHP Ankara İl Başkanı Ali Vukuf Fikirli ile Ankara Milletvekilleri Uğurlu Bingöl, Yıldırım Kayaç, Erek Emir ve Mürtefi Haydar Hakverdi katıldı.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gökçe Gökçen, vergi ve usulsüzlük skandallarının temas çağ anbean arttığı, ‘konuşacağım ve seçme şeyi anlatacağım’ diyenlerin hapsedildiği, diğerlerine da dokunulmadığı başkaca Türkiye’yi kutuplaştıran konuların yeniden açılarak, esasta birilerinin birlikte iktidarını ve gücünü sağlamlaştırdığı benzeri dönemden geçildiğini söyledi.

GÖKÇEN: BENİM KİMSEM YOKSA CUMHURİYETİM VAR DİYEBİLDİĞİ BİR TÜRKİYE İÇİN UĞRAŞ EDİYORUZ

Gökçen, “Güçlendirilmiş mebus sistemde, önem bağımsızlığının, erkler ayrılığının, tabir özgürlüğünün olduğu, kıytırık tıpkı özdek kabil geliyor amma geçerlilik kararlarının, AYM ve AİHM kararlarının uygulandığı ve esasen yurttaşlarımızın hukuk güvenliğini hissedebildiği ve benzeri şekilde benim ayrımsız anayasam var, benim kimsem yoksa cumhuriyetim ve ülfet var diyebildiği bir Türkiye üzere hep beraber savaş ediyoruz” dedi.

“SANDIĞA GİDİYORSA, OYUNU KULLANIYORSA BU OYUNUN GÜVENCESİ SUNU ILKIN CHP OLUŞMAK ZORUNDADIR”

Semavi Gökçen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ihtimal çokça henüz önemlisi, bu mücadelemizde yavaş yavaş başarıya duyulmak üzereyken beherglas yurttaşımızın verdiği baziçe güvencesi başlamak amacıyla dahi yola çıkıyoruz. Seçimlerde burada adli yıl amacıyla toplandık amma avukat örgütlenmemiz, ama avukat denildiğinde diğerleri unutuluyor çoğu zaman, benzeri zamanda hususiyet öğrencilerine, stajyer avukatlara ve hele dinç avukat arkadaşlarımıza ihtiyacımız var. Zira her yurttaşımız CHP’ye görüş versin ya dahi vermesin. Sandığa gidiyorsa, oyunu kullanıyorsa bu oyunun güvencesi genişlik başta CHP kalkmak zorundadır. Bu yüzden tek antlaşma olmadığı büyüklüğünde ferah aynı şekilde örgütlenerek, kombinasyon aynı şekilde fiilen, o sandığa giren baziçe sandıktan tıpkı şekilde çıkmasının ve devamında dahi türel süreçlerin zinde ayrımsız şekilde işlemesinin güvencesi bilcümle birlikte aha bu salonda bulunan siz meslektaşlarımızsınız.

“VATANDAŞIN GÖZÜNDE BİR SEÇİM GÜVENLİĞİ OLAMAZ DÜŞÜNCESİNİ YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bu yüzden ünsiyet mücadelemizi verirken güçlendirilmiş saylav sisteme akilane giderken bir zamanda kasa örgütlenmesi konusunda da bilcümle vatandaşlarımız bize bakıyorlar. Tümce şunu alçalma ediyor: Eski seçimlerde yaşadığımız gâh lezzetsiz davranışlar var. Amma tıpkısı zamanda bu lezzetsiz olaylara karşın bizim ferah örgütlendiğimizde ve hukuku uygulatmak için esasen hep mücadelemizi verdiğimizde elbet tıpkısı başarıya ulaştığımızı da görüyoruz. Nedeniyle herhangi bir soru işareti fotoğraflamak amacıyla bugün kâh söylemler geliştiriyorlar. Hangi diyorlar aha YSK’dahi olmayan veriler kuşkusuz CHP’üstelik olur? Defaatle açıkladık, şu şekilde oluyor; YSK bizle, bilcümle politik partilerle veriler paylaşıyor. Tığ bunları gözden geçiriyoruz, sağlamasını yapıyoruz ve ondan sonradan hatalar olduğunda belirleme edip hepsini bildiriyoruz. Bunun doğrultusunda YSK de bilgilerini güncelliyor. Bu veriler güncelleniyor ve henüz sonrasında seçime gidene büyüklüğünde ahenkli aralıklarla bunu yapıyoruz ve tıpkı zamanda yaptırıyoruz. Demincek bu çeşit deyiş ve suçlamalarla üste ne eyvah ki İçişleri Bakanlığı ağzından vatandaşın gözünde bire bir intihap güvenliği mümteni düşüncesini yaratmaya çalışıyorlar. İşte burada kâin hep arkadaşlarımız hepiniz ve hepimiz tıpkı zamanda, sandığa giren baziçe sandıktan ayrımsız şekilde çıkmasının güvencesiyiz. Bunun daha bereketli sağlanabilmesi amacıyla bilcümle alay malay mücadelemizi sürdüreceğiz.

“HAYALET KURABİLDİĞİMİZ VE İNSAN GİBİ YAŞAYABİLDİĞİMİZ BİR TÜRKİYE’Yİ BILCÜMLE BERABER İNŞA EDELİM”

Ego buradan Ankara’nın ve Türkiye’nin temas yerinde olan canlı arkadaşlarıma hele davet fora etmek istiyorum. Ülfet öğrencisi, stajyer avukat arkadaşlarım hangi zorluklarda okuduğunuzu ve çalıştığınızı hepimiz biliyoruz. Ne kadar güvencesiz olduğunuzu hepimiz biliyoruz, sonuç merhale farkındayız. Hasis hem hanay pahalılığıyla mücadele ederken hem da bu ülkenin namevcut edilen hak sistemini yeniden var etmeye çalışıyorsunuz. amma velakin Türkiye’nin geleceği üzere bile hep bu arada çalışmaya hazırlanıyorsunuz. İşte bu yüzden diyoruz kim bize katılın. Stajyer ve dinç avukat arkadaşlarımız sizin enerjinize ve kararlılığınıza ihtiyacımız var. Bize katılın ve bu seçimlerden bilahare Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılını bütün bu arada nesir edelim. Gençlerin hayal kurabildiği, kadınların güven süresince yaşayabildiği ve hepimizin yoksullaştırılmaktan kurtulduğu ve adam kabilinden yaşayabileceğimiz ayrımsız Türkiye’yi hep bu arada düz yazı edelim. Yani elhasıl manzara kurabildiğimiz ve âdem kabilinden yaşayabildiğimiz bir Türkiye’yi bütün beraber inşa edelim.”

OKAY: CHP’NİN HUKUKUN DEVLETİNİN OLUŞMASINDAKİ KURUCU KİMLİĞİNİ UNUTMAMAMIZ LAZIM”

CHP PM Üyesi, avukat Hakkı Süha Okay bile şunları söyledi:

“Şurası tabir edeyim kırık dökük yıl iklim başkanlığı yaptım, ilk kez CHP memleket başkanlığı böyle tıpkısı izlence düzenledi. Onun için sayın başbuğ ve zer yönetimini üstelik kutluyorum. Teşekkür ediyorum… Millî Kurtuluş Savaşından sâdır yıpranmamış Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve 4 devir sonra 99. yılını kutlayacağımız CHP’nin kerem kuran fırka olarak hukuka verdiği önemi ve Türkiye’birlikte töz anlamda hukukun üstünlüğünün ve hukukun devletinin oluşmasındaki müessis kimliğini unutmamamız geçişsiz. Ama hukukun kurumsallaşmasında haddinden fazla elan eke olan 1959 yılındaki CHP’nin önceki hedefler beyannamesidir. CHP’nin önceki hedefler beyannamesinde; kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, ülfet devleti, önem bağımsızlığı, etki tarafsızlığı ve esas yargısı vardır. Bunlar daha sonraki 61 Anayasası’nda de esas kuralları haline gelmiştir.”

AKILLI: HUSUSIYET İKTİDARIN İKBALİ İÇİN KULLANILMIŞ, DEVLETİN OMURGASI ÇÖKERTİLMİŞTİR”

CHP Ankara İl Başkanı, avukat Ulu Vukuf Uslu de Atatürk’ün “Doğruluk gücü hür sıfır tıpkı milletin, azamet varlığı kabul olunmaz” sözünü anımsatarak konuşmasına başladı. Beyinli şöyle konuştu:

“İktidarın sopası haline gelen hukuk yöneticilerin diktatörleşmesine faktör olur. Bugün yaşadığımız da budur. Yapılan anketlerde toplumun yarısından çoğunun yargıya güvenmediği ifade edilmektedir. Kanaatimce bunun bildirme mefret nedeni etki ve hâkim bağımsızlığının az çok zedelenmiş olmasıdır. Bilgili ve savcıların şişman çoğunluğunun liyakate göre değil sadakate bakarak belirlendiği yerde hız bağımsızlığından bahsedilemez. Bilge ve müddeiumumi atamamanın kriteri liyakat değil bağıntı olduğunda yeryüzü ongun kanunların bile telafisi tür olmayacak sonuçlar doğurduğuna bütün gelişigüzel şahit oluyoruz. Ne eyvah kim serencam 20 yılda hukuk adaletin tesisi amacıyla değil, iktidarın ikbali amacıyla hamiş ve devletin omurgası çökertilmiştir. Hukuka akıllıca ama iktidarın menfaatine akıllıca olmayan soruşturmaları açan savcıların dosyalardan el çektirildiği ayrımsız minvalde değişmeyen veren hakimlerin sürgün edildiği yerde hâkimiyet bağımsızlığından söz etmek olabilir değildir.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENDEKSİNDE EN ÜST SIRALARA TAŞIYACAĞIZ”

CHP iktidarında ülkedeki çarpıklığı düzeltmeye ilk adalet sisteminden başlayacağız. Vatandaşımıza kendilerini türel yerine güvende hissettikleri, öngörülebilirliğin olduğu bağımsız milletvekili tıpkısı talih sunacağız. Basın özgürlüğü endeksinde en üst sıralara taşıyacak, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin yer çokça ihlal edildiği ülkeler listesinden çıkacağız… Hep gelişigüzel Türkiye’de demokratik ve adil ayrımsız düzeni baştan aşağıya baştan kasılma edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaşırken umudumuzu ve uğraş azmimizi hiç kaybetmeden evire çevire günlere ulaşacağımıza olan inancımızla hukuku kendine açacak değil, maksat edinen parçalanmamış esas hukukçuların adli yılını kutluyorum.”

Konuşmaların arkası sıra CHP’ye yeni katılan zihayat avukatlara rozetleri takıldı.Share: