SERİK’TE MEŞBU, TARIM ALANLARINI VURDU

Antalya’nın Serik ilçesinde, sabah saatlerinde koz kadar meşgul canlı olurken, ekincilik alanlarında zarara sefer açtı. Eskiyörük, Şatırlı ve Abdurrahmanlar mahallelerinde sabah tahminî 30 zaman aktif olan mahmul, seralarda ve ayan alandaki mahsule uymazlık verdi. Koz büyüklüğündeki mahmul, gâh seraların camını kırıp, plastik seraların örtülerini delerek, çilek seralarını etkiledi. Komple zımnında tarım alanlarında eskimemiş ekilen biber, domates, çilek ile peyda alanda ekili biber, patlıcan, karnabit ve zeytin üzere mahsuller uymazlık gördü. Eskiyörük Mahallesi’nin muhtarı Ramis Pir, Sabah namazı sırasında mahallemizde meşbu yağdı. Tarım alanlarında zararlarımız var. İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bildirdik. Kötülük belirleme çalışması yapılacak. Bizim mahallede yıldızlı alandaki mahsule zarar verdi. Ayrıksı mahallelerde seralarda uymazlık görmüş dedi.

Serasının camı kırılan ve mahsulü kötülük gören Ege Öztürk dahi Sabahleyin saat 06.00 civarında ansızın sıkıntı bundan sonra ve mahmul yağdı. Ben hakeza benzeri molekül görmedim. Sera camları ve biberler engel gördü. Birer dönümlük 2 seramda beis meydana geldi. Biberleri 1,5 kamer önceki dikmiştim diye konuştu.

Açık alanda patlıcan üreticisi Kortej Karabaş ise patlıcan çiçeklerinin döküldüğünü, fidelerin kırıldığını, oluşan sebzenin da zarar gördüğünü aktardı.

Kadirhan Ogaç ise ser muşambasının yırtıldığını ve çilek fidanlarının uymazlık gördüğünü dile getirdi.

Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hasar tespit çalışmalarına başladı.

Share: