Son an siyasa: Aydemir: ‘Yavi şehitlerinin hatıralarını hep kıpırdak tutacağız’

SELIM Parti Mebus Aydemir, Yavi Şehitlerini ve hainlere direnerek iki öğretmenin hayatını kurtarıp martir sakıt Aşırılmış Ulu Rahmani’yi rahmetle andıklarını belirterek, ‘Hainlere ebedi zillet ve ilenme, şehitlerimize yağmur olsun. Onların ermiş hatıralarını bütün aktif tutacağız. ‘ dedi.

Kanun Teklifi Komisyonda Akseptans Edildi

Mebus Aydemir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, cemevlerine yönelik düzenlemeleri bile içeren Idrak Asıllar Kanunu ile Bazen Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiğini bildirdi. Milletvekili Aydemir, “Biz milletin lehine ne varsa onun derdindeyiz, onun amacıyla çalışıyoruz.” dedi.

Aydemir’in Matbuat Toplantısı

Aydemir, basın toplantısında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti ve verdiği mesajları, Ekincilik Bakanı Birim Kirişçi’nin Erzurum’daki incelemeleri ve Yakutiye Ziraat Odası Başkanı İslam Yıldırım’ın milli feraseti kaydeden birikimi, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konularını gündeme taşıdı, Komisyondaki Yasa Teklifi görüşmelerinde Alevileri dışlayan, istismar eden ve Aleviliği ayrıksı bir diyanet kabil gösterenlere kaba reaksiyon verdi.

Aleviler Müslüman, Müslümanın Hası

Tasrif ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerde tartışma yaşandığını nâkil Aydemir, “Biz milletin lehine hangi varsa onun derdindeyiz, onun üzere çalışıyoruz. Alevi olmayanlar, Alevileri kullanmak amacıyla bu konu üzerinden yaptığımız bu güzelliği dahi nakız etmeye çalışıyorlar. Aleviliği ayrı bire bir dinmiş gibi önceleme etmeye çalışıyorlar, Aleviler Dindar, Müslümanın hası.” diyerek konuştu.

‘Biz budun lehine hangi varsa onun derdindeyiz’

Cemevleriyle ilgilendiren hükümler üstelik içeren kanun teklifinin Çekim ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde bazen kesimlerin Aleviliği istismar yazar ayrıksı tıpkısı din kabilinden göstermeye çalıştıklarını, kendilerinin buna aksülamel verdiğini açıklanan Aydemir, ‘Tığ kavim lehine hangi varsa onun derdindeyiz. Onun üzere çalışıyoruz, himmet sarf ediyoruz. Demincek Alevi diyerek tıpkı derdi olmayanlar, Alevi olmayanlar bakın Alevileri kullanmak üzere bu husus üzerinden yaptığımız bu güzelliği birlikte tağyir etmeye çalışıyorlar. Bunların işi hile beyan etmek, iftira atmak, olan doğruları yuvarlamak, yaptıkları bu. Traksiyon ve Bütçe komisyonunda bu ağız dalaşı yaşandı. Yarıcı diller kullanıldı, yazıklar olsun diyoruz. ‘ dedi

Kılıçdaroğlu’nun Gafı

Saylav Aydemir, ‘Aleviliği sanki ayrı aynı dinmiş üzere lanse etmeye çalışıyorlar, halbuki Alevi kardeşlerimiz Müslümandır ve Dindar’ın hasıdır. Bazı ateistler, gâh dinsizler Alevilik paravanın arkasına geçiyorlar. Oradan meşum niyetlerini aşikar etmeye çalışıyorlar. Alevi kardeşlerimiz da bunu başkaldırma ediyorlar. Aleviler, Müslümanın hasıdır diyoruz biz. Bakın ‘Hazreti Büyük Efendimiz yürüyen Kur’an’ diyor Hz Peygamberimiz. Onun amacıyla çok özel tarifler yapıyor Delege Efendimiz. Hazreti Mehabetli Efendimizin ismi geçtiğinde tüylerimiz ürperiyor, tevakki etmek pozisyonu alıyoruz. Hazreti Ulu Efendimizi yücelten benzeri anlayışı siz İslam dışında zahir gösterirsiniz? Hazreti Ulu Efendimizi bilmiyor koca. Bakın, Sayın Kılıçdaroğlu’na Hazreti Ali Efendimiz soruluyor, hangi diyor, ‘bire bir İslam bilginidir’ diyor. ‘Kitapları da vardır. Cebin okuyun’ diyor. Monitör programlarında bunları söylüyor. Demin bunların Alevi namına laf söyleme hakkı var mı Allah aşkına? Hazreti Ali Efendimizi tanımayan, bilmeyen insanların Alevilik üstüne söyleyecekleri ne olabilir? Çabucak şudur, paravan soldurmak. Buna kimesne müsaade etmeyecek Allah’ın izniyle. İşte bakın. Demin getirdiğimiz tıpkısı aranjman. Alevi kardeşlerimiz bizi arıyor. Müteşekkir olduklarını söylüyorlar.’ dedi.

Alevi Kardeşlerimize Minnettarız

Cazibe ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen düzenlemeyi SELIM Fırka İstanbul Milletvekili Abdullah Güler ve 72 Milletvekiliyle gelişigüzel hazırladıklarını belirten Saylav Aydemir, ‘Alevi kardeşlerimiz teşekkürname ediyorlar. Biz birlikte onlara minnettarız. Alevi kardeşlerimize minnettarız, Alevilik istismarına yönelenlerin önlerini kapatıyorlar zira. Alevilik birlikte tıpkı kürtlük gibi bizim canımız, ciğerimiz, yüreğimiz, gönlümüz. Kimesne birlikte aksini katiyen ve mezuniyet’a bize söyleyemez, etle keski gibiyiz.’ dedi.

‘Kürt undur, Türk sudur, aynı araya gelmiştir, soy olmuştur’

Millet irfanının ayrımsız olmayan eke tespitleri olduğu, bunun bire bir örneğinin üstelik Diyarbakır’üstelik yaşandığını kaydeden Saylav Aydemir, ‘Diyor ki, Kürt undur, Türk sudur, ayrımsız araya gelmiştir, asıl olmuştur. Bunu yarmak olabilir müdür’ diyor Benzeri kürt kardeşimiz irfanıyla söylüyor. Belki öğrenim görmemiş, darülfünun bitirmemiş, ama irfanıyla aynen bunu söylüyor. Diyarbakır’dahi söylüyor. Tıpkı madde aleviler için geçerli Sünni, Alevi ayrımsız o kardeşimizin dediği gibi un ve akarsu kadar benzeri araya mevrut, hamurlaşmış ve katiyen ayrım edilemez. Nedeniyle Alevilik İslam’ın kendiliğinden kendisidir. Kardeşlerimizi İslam dışı göstermeye çalışanlar bölücülerin ta kendileridir.’ diye konuştu

‘Kürt, Bizatihi Yurt Girmek, Vatanın Kendiliğinden Sahibi Gelmek’

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretine değinen Milletvekili Aydemir, ‘Cumhurbaşkanımız Diyarbakır’daydı. Diyarbakır’daki vatandaşlarımız Cumhurbaşkanımızı sarıp sarmaladılar yürekleriyle, buna şahit olduk bütün bu arada. Bizim ayrımız, gayrımız yok, temas miftah söyledik. Kürt bizim başımızın tacı, yüreğimizde. Kürt doğrusu diğer değil ki, kendiliğinden yurt buyurmak, vatanın kendiliğinden sahibi söylemek. ‘ vurgusunu paylaştı.

Saylav Aydemir, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı mitingde çokça açık söyledi. Kürt kardeşlerimizin ismini kullanıp haddizatında esasta kendisi kürt olmayanlar var. İşte demincek Edirne cezaevinde yatan Kürt da değil. Kürt imanlıdır, vicdanlıdır, acıma sahibidir. Kürt iftira atmaz. Kürt kardeşlerimizi istismara yeltenenler ise tamamen fassal, cümlesi şarlatan, kâffesi Sahtekar pozisyondalar. ‘ dedi

‘Kontratlı besicilik’

Basın Toplantısında Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin Erzurum temaslarına ilişik tespitleri kaydeden Milletvekili Aydemir, Bakanlık bütçe hacminin Cumhuriyet Altını tarihi kaydında bir evvel olduğunu belirterek, Icra Vekili Kirişçi’nin “Kontratlı Besicilik” projesi tanıtımı evvel etabını tarım sektörünün öncelikli olduğu Erzurum’de gerçekleştirdiğini aktardı.

Kirişçi’nin Verdiği Müjdeler

YANLIŞSIZ Fırka dönemiyle birlikte altyapıya sunulan önem ve bu alanda gerçekleştirilen yatırımlarla tarım alanında verimliliğin arttığı, çiftçinin toprağıyla barışık arkaç geldiğini anlatan Mebus Aydemir, Besicilere ilk defa teşvik pirimi verileceğini kaydetti. Aydemir, ‘Sayın Bakanımız Erzurum’da, 2023 yılı bandında zirai tutma bütçesinin 30 mezuniyet artışla 54 milyar TL, bitkisel üretim terviç bütçesinin yüzdelik 120 artışla 35,2 milyar TL, hayvanca sübvansiyon bütçesinin almanak yüzde 56 artışla 11,8 bilyon TL, su ürünleri destek bütçesinin yüzde 45 artışla, 222 milyon TL, tarımsal AR-GE destek bütçesinin yüzde 85 artışla 298 milyon TL’ye çıkarıldığı müjdelerini paylaştı. ‘ diye niteleyerek konuştu.

‘Tarıma hususi yaklaşım’

Aydemir, ‘Tarım sektörünü çok daha hususi şekillendiriyoruz. O sahada bulunan kardeşlerimizi destekliyoruz. Tarım sektörünün içerdiği umum alanlara hususi destek veriyoruz.’ dedi.

Milletin YANLIŞSIZ Fırka ve Cumhur ittifakı farkını özümsediği, yapılan yatırımlar ve hizmetlerin bilincinde olduğunu aktaran Milletvekili Aydemir, Bakan Kirişçi’nin Erzurum ziyaretinde yaşananları paylaştı.

Aydemir Başbuğ İslam Yıldırım’ı Denk Gösterdi

Milletvekili Aydemir, ‘Erzurum’üstelik Yakutiye Ziraat Odası başkanı İslam Yıldırım, ilin zirai durumu ve beklentileri odağında Sayın bakanımıza aydınlatıcı çok özel bilgiler verdi. ve bakanımız da kardeşimize teşekkürname etti. Ben bile bakanımıza teşekkürname ediyorum. Adalet teslimi yaptığı için. Kalifiye insanların şehridir Erzurum. Bakın Tarım Ekincilik Odası Başkanı Yıldırım o kadar buut anlatım ediyor kim, Sayın Tarım Bakanımız müşavirlik teklifinde bulundu orada. Ben bakanımıza teşekkür ediyorum. Yani şu hakikati gördüğü için, donanımı gördüğü için, birikimi gördüğü için. Bunu, insanlarımızın olanı biteni genişlik ücra noktada de takip ettiğini vurgulamak amacıyla paylaştım. Bakın Erzurum’birlikte Ziraat Odası Başkanı öylesine brifing yapıyor ki tarım bakanımız memnuniyetini tabir ediyor. Zira künhüne varmış güre ayrımsız kardeşimiz. Ihtilaf gerçekleri ötelemeye devam etsin dursun. Ama milletimiz hakikatleri biliyor, hakikatleri görüyor. ‘ diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan’ın Halk Oylaması Önerisi

Aynı gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başörtüsü teklifiyle ilişik plebisit önerisini anımsatması konusunda Aydemir, Erdoğan’ın, CHP’nin başörtüsü üstüne istismara yönelmesi ve candan olmaması zımnında hakeza bir öneride bulunduğunu söyledi.

Aydemir, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız, başörtüsü mevzuunu istismara yeltenen CHP ve şürekasına diyor ki, ‘samimiyseniz, biz doğrusu başörtüsü problemini çözdük. Şu anda böyle tıpkısı maslahat namevcut. Siz alelhusus müslüman kesimden görüş kurtarabilmek, görüş koparabilmek amacıyla hakeza tıpkı atraksiyon yapıyorsunuz. Eyvallah, yaptığınız tükenik mı? Kadın samimiyetinizi ortaya yere kucak, Anayasaya konu koyalım, Anayasayı yeğleme edelim. Siz da bunu kabul edin. Eğer yok, parlamentoya getiriyorsanız buyurun, Referanduma gidelim. Umum hangi diyorsa onu yapalım samimiyseniz. Hangi yapıyor Sayın Kılıçdaroğlu, gönülden olmadıkları, bu konuda maada alçak oldukları üzere izah yapıyor. Yani Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çokça kemiksiz ve çokça ayvaz açıklamasını tahvil etmeye çalışıyor. Milletimiz da bunları görüyor.’ dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Adaylığı

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgilendiren “Aynı dahi beni deneyin” ifadesine ilişkin soruya da Saylav Aydemir, “Kılıçdaroğlu bunu ortaklarına söylüyor, yalvarıyor ‘hangi peki beni aday yapın’ diyor.” yanıtını verdi. – ERZURUM

Share: