DOĞRU Parti’li Yayman: “Hatay Büyükşehir Şehremini SELIM Parti’nin kapısından de giremez”

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve YANLIŞSIZ Parti Hatay Saylav Hüseyin Yayman, Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Savaş’ın “AK Fırka’den aktarma teklifi aldığı” şeklindeki iddiasına, “Hatay Büyükşehir Belediye Reisi DOĞRU Parti’nin kapısından bile giremez.” sözleriyle karşılık verdi.

Yayman, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Hatay’ın sorunlarını çözmeyen ve Hataylıların taleplerini adına getirmeyen Lütfü Savaş’ın, gündemi değiştirmeye çalıştığını söyledi.

CHP’nin, Savaş’tan hoşnut olmamasının kendisini kullanılmamış bir öğür arayışına itmiş olabileceğini anlatan Yayman, YANLIŞSIZ Tümen’nin Savaş’a nakil teklifinde bulunmadığını bildirdi. Yayman, “Hatay Belediye Reisi’na çağrıda bulunuyorum: Sana teklifte mevcut ki? Nerede, ne zaman, ne teklifte bulundu? Hodri meydan, açıkla. Hatay Büyükşehir Belediye Reisi DÜRÜST Parti’nin kapısından dahi giremez. Gitsin Amerika’daki dostlarıyla namına bakir ayrımsız yer arasın.” diye niteleyerek konuştu.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sivas’ta domestik bir göstergeç programında cumhurbaşkanı adaylığını açıkladığını belirten Yayman, “Sayın Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın cumhurbaşkanlığı adaylığı ananızın ak sütü kabil helaldir. Helali leziz olsun. Tebrik ediyoruz. Bu tıpkı demokratik yarıştır. Milletimiz, hem Topluluk İttifakı’nın adayı Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı hem dahi Budun İttifakı’nın adayı Sayın Kılıçdaroğlu’nu ölçecek, biçecek, tartacak ve 2023 seçimlerde gerçekler ortaya çıkacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Hüseyin Yayman, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın TSK ile ilgili açıklamalarının kabul edilemeyeceğini, Reisicumhur Erdoğan’ın üstelik tabir ettiği kabilinden bu konunun yargıya taşınması gerektiğini belirtti. Yayman, “Siz, adında Türk olan Türk Tabipleri Birliği’nin mi ‘PKK tabipler birliğinin mi başkanısınız?” sorusunu yöneltti.

“Ne belediyeniz, hangi cemevini yapmış?”

DÜRÜST Fırka’li Yayman, TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda akseptans edilen cemevlerine ilişik düzenlemeleri dahi içeren yasa teklifinin görüşmeleri sırasında lezzetsiz tartışmalar yaşandığını söyledi.

Cemevlerine ilgilendiren düzenlemenin içeriğine bakmadan eleştiren, Alevi vatandaşları dip bahçesi yerine gören siyasi anlayışı kınadığını ve lanetlediğini anlatım eden Yayman, cemevlerinin yöntem üstü tıpkısı iş olduğunu dile getirdi. Yayman, “Soruyorum CHP ve HDP’ye, Alevi vatandaşlarımızın hislerini istismar etmenin dışında bugüne büyüklüğünde ne yapmışsınız? Belediyeler sizin elinizde. Hangi belediyeniz, hangi cemevini yapmış? Çıksın açıklasın.” ifadelerini kullandı.

Yayman, cemevlerine ait düzenlemelerin, cemevleri mülakat edilerek ve talepler alınarak oluşturulduğuna meni ederek, “Bunu beğenirsiniz beğenmezsiniz ama içeriğine bakmadan usul tartışması fethetmek sadece istismarcılıktır, bunun üzerinde tepinmektir.” şeklinde konuştu.

DOĞRU Tümen Hatay Milletvekili Yayman, matbuat mensuplarının sorularını üstelik yanıtladı.

Cemevlerine ilişkin düzenlemenin görüşmeleri sırasında AK Öğür’li benzeri milletvekilince HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan’a “dini üzerinden tıpkı tepki gösterildiği” belirtilerek, değerlendirmesinin sorulması üzerine Yayman, Paylan’ın hiçbir görüşüne katılmadığını ancak on paralık kimseye budunsal yahut dini kimliği üzerinden aynı söylemde bulunulmaması gerektiğini dile getirdi.

Amasra’da beyaz zehir ocağındaki patlamaya ait anket kapsamında herhangi bir görevden kabul etme olmadığı anımsatılarak görüşünün sorulmasına değer da Yayman, bu konuda devletin kurumları ile mutlak yargının görevini yaptığını; herkesin sabırla soruşturmanın sonucunu beklemesi gerektiğini rapor etti.

SELIM Öğür’li Yayman, eşi vefat etmiş kadınlara basamak desteği verilmesi üzere “3 yavru sahibi olma” şartı bulunduğunun anımsatılması üstüne, temas bilgi sahibi olmadığı, bu konuyu Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Yanık’a soracağını bildirdi. Yayman, gerekseme sahibi olunmasının, bu zümre aynı destek programının ana kriteri olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Share: