Tayvan, Cezire çevresinde Çin’e ilişik 21 kavga uçağı ve 5 gemi görüldüğünü bildirdi

Tayvan Defans Bakanlığınca, Çin’e ait 21 cidal uçağı ve 5 cidal gemisinin Cezire çevresinde görüldüğü belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 5’inin, Tayvan Boğazı’nda tarafların yük alanlarını sınırladığı kabul edilen çekicilik ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Albeni Savunma Tanımlama Bölgesi” ilan ettiği bölgenin güneybatı bölümüne uçtuğu anlatım edildi.

Açıklamada, Çin’e ilişik hava ve deniz araçlarının, elektronik izlem araçları, karakol uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ay başındaki ziyaretinin ardından Çin ordusu, Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı.

7 aktarılma süren tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Kaynak silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin temel karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi’nin ziyaretinden 12 dolaşma sonra Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığındaki kullanılmamış tıpkısı KUL Kongre heyeti, geçmiş aktarılma Tayvan’ı konuşma etmişti.

Çin ordusu, bu heyetin ziyaretinin arkası sıra birlikte Ada çevresinde “askeri karakol faaliyeti ve tatbikatlar yürüteceğini” açıklamıştı.

Ziyaretler, Ada’yı topraklarının parçası kendisine gören Çin’in tepkisini çekiyor. Pekin, “yegâne Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız milletvekili diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’de ve gayrı uluslararası kuruluşlarda temaşa edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini yiyecek koşuyor.

Share: