Tek gözü görmeyen köpeğe katarakt ameliyatı yapıldı

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde fako cihazı ile katarakt ameliyatı edilen Terrier cinsi 13 yaşındaki “Sammy” isimli köpeğin salim gözü yeniden görmeye başladı.

“Sammy”nin sahibi Bağlılık Erman, köpeğinin tıpkı gözünün görmediğini ayırt ettikten bilahare ilçedeki hususi ayrımsız hayvan hastanesine getirdi.

Burada fako cihazı ile katarakt ameliyatı yapılan “Sammy”, sağlığına kavuştu.

Köpeğin ameliyatını gerçekleştiren hastanenin Başhekimi Baytar Hekim Osman Aydınlık Kara, AA muhabirine, “Sammy”nin kendilerine getirildiğinde esen gözünün on paralık görmediğini tayin ettiklerini söyledi.

Köpeğe katarakt teşhisi konulduktan sonraları cerrahi müdahale için hazırlıklara başladıklarını belirten Kişmiri, yaklaşık 2 saat süren operasyonun 3 bilirkişi veteriner doktor aracılığıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Köpeğin iyi gözünün kalburüstü operasyon sonucu görmeye başladığını anlatan Esmer, şöyle konuştu:

“Hücre bildirme dokuncasız formül olan fako yöntemiyle ameliyatı yaptık. Çok kalburüstü geçen ameliyat sonrası köpeğimizi eski sağlığına kavuşturarak taburcu ettik. Sammy’nin sıhhatli gözünde görmeye bariyer olan kataraktlı lensi alarak, yerine bileşimli kontak lens yerleştirdik. Bu hastalık insanlarda hele nemli ve diyabet olanlarda tamam. Gözdeki tabii kontak lens saydamlığını kaybederek ışığın geçmesine bariyer olduğu bir boyut ortaya çıkabilir. Buna engelleme edilebilen farklı cerrahi teknikler vardır. Biz yeryüzü ileri uygulayım bilimi olan fako cihazı ile bu operasyonu yaptık. Bu cihazın ve tekniğin özelliği, küçücük deliklerden girerek özelliğini kaybeden lensin alınarak hesabına yenisinin konulmasıdır. Böylece ayn çarkıt sağlığına kavuşur. Bu cihazla yapılan ameliyatlarda antrparantez dikiş gerekmez.”

Bağlılık Erman ise ameliyatı gerçekleştiren ekibe teşekkür etti.

Share: