Trakya’da 11 bin 782 depremzede ağırlanıyor

“Asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerden sonra yaşadıkları bölgelerden boşaltma edilen afetzedelerden 11 bin 782 güç Trakya’birlikte mihman ediliyor.

Trakya illerinde afetzedelerin aynı kısmı otellerde, tıpkı kısmı mikro ve misafirhanelerde ayrımsız kısmı üstelik hayırseverlerin kendileri üzere tahsis ettiği evlerde kalıyor.

Edirne’birlikte, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentlerden gelen 2 bin 400 depremzede mihman ediliyor.

Yer Sarsıntısı bölgelerinden gelenlerin mecmu ihtiyaçları Mimar Sinan Spor Salonu ve Atatürk Hars Merkezinde kurulan sosyal marketlerde ücretsiz karşılanıyor.

Deprem bölgesinden getirilen yaralıların tedavileri Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Edirne Melik 1. Erek Izzet Hastanesinde sürüyor.

Kırklareli

Kırklareli’nde ise depremden etkilenen illerden mevrut 1137 depremzede konuk ediliyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler kentteki yakınları ile hayırseverler ve belediyelerce kira bedelleri karşılanan evlerde eğreti adına ağırlanıyor.

Depremzede iki hayat da Kırklareli Terbiye ve Araştırma Hastanesinde tedavisi sürüyor.

Tekirdağ

Tekirdağ’üstelik depremden etkilenen illerden gelen 8 bin 245 dirilik konuk ediliyor.

Vali Eren Yıldırım, yaptığı açıklamada depremzedelerin her çeşit ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti.

Depremzedelere aguş açan site sakinlerine teşekkür fail Sebep şöyle konuştu:

“Kente 8 bin 245 depremzede geldi. Gelenler ekseriyetle yakınlarının, arkadaşlarının ya birlikte akrabalarının birlikte kalıyorlar. Başka vatandaşlarımız ise amme misafirhanelerinde evet birlikte Büyükşehir Belediyemizin sağladığı otellerde kalıyorlar.

Tüm kaymakamlarımıza istek verdik. Adreslerini belirleme edebildiğimiz bütün depremzede misafirlerimizin ihtiyaçları olup olmadığını tayin ediyorlar. Depremzedelerin bazen afiyet sorunları türlü. Bunların tespitine çalışıyoruz.”

Share: