Veri insanları kanserle mücadelede tedavi yöntemleri üzerinde çalışıyor

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde (NKÜ) işyar vukuf insanları kanserle savaşım yöntemlerindeki çalışmaları sürdürüyor.

NKÜ tedrisat üyeleri, TÜBİTAK Marmara Araştırı Merkezi işbirliğinde lenfoma ve kan kanseri hastalıklarının hücresel otama yöntemi üstünde, 3 sene önce çalışmalara başladı.

Ekip, ilk fazında kalburüstü olunan tedavi üzere geliştirdikleri yöntemin ikinci aşamasına geçti.

Tekirdağ NKÜ Rektörü Prof. Dr. Inanlı Şahin, yaptığı açıklamada, lösemi hastalıklarında hücresel immün (bağışıklık sistemi) tedaviyi kullanılır kuzuluk ilam etmek amacıyla çalışma harcadıklarını söyledi.

Laboratuvar çalışmalarının tamamlandığını aktaran Atmaca, “Ampirik efsanevi çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu çalışmanın peşi sıra klinik çalışmalar başlayacak. Çalışmaların kalburüstü olması halinde hastalarımıza umut ışığı şeklinde hücresel immün tedavi kullanılabilir ayla ati.” dedi.

-“İmmün tedavi stratejisi konusunda araştırmalarımızı gerçekleştiriyoruz”

NKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Keleş Zatürre ise kanserin dünyanın bildirme önde mevrut ahiret yolculuğu sebeplerinden biri olduğu belirtti.

Batar, veri insanlarının kanserlerde yeni stratejilerin geliştirilmesi ya da var olan tedavi stratejilerinin güçlendirilmesine müteveccih klinik öncesi yahut klinik tetkikat gerçekleştirdiğini vurguladı.

İmmün tedavi yönetimiyle ilişik bilgiler veren Zatürre, şöyle bitmeme etti:

“İmmün otama yöntemi amansız hastalık tedavilerinin serencam ayağını oluşturmaktadır. Farklı immün otama yöntemleri bile vardır. Bu otama yöntemlerinden yeryüzü yeni, sunma çalışkan ve sunma geliştirilebilir yöntemlerden biri olan Car-T immün (kansere karşı mücadele etmek üzere hastanın muafiyet sistemini yeniden hedeflendirme tedavisi) yöntemidir. Tığ da ekip adına Car-T amansız hastalık immün tedavi stratejisi üstüne araştırmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Car-T yöntemi muafiyet sistemi hücrelerinin kanseri çok canlı bir şekilde tanıyıp, öldürmesini amaçlayan tıpkısı otama yaklaşımıdır. Günümüzde uluslararası onaylanmış 6 değişik Car-T otama yöntemi mevcut. İlaç geliştirilmiştir, 6 farklı umar onay almış durumda fakat haddinden fazla sayıda bilim kadını, hala günümüzde Car-T hücre tedavilerinde daha canlı, yan etkilerin, zararlı etkilerin henüz bağan düzeyde tutulması üzere önemli araştırmalar gerçekleştiriyor. Türkiye’üstelik alelhusus lenfoma ve kan kanseri hastalarının tedavisinde kullanılabilecek tıpkısı otama yöntemi imar etmek üzere çalışıyoruz.”

Share: