Yalova’da kurulan midye çiftliklerinde hasat başladı

Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle Yalova’da kurulan midye çiftliklerinde geçmiş hasat yapıldı.

Yalova Valisi Yaşamış Erol, Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Suat Parıldar ve gelgel müdürlerinin katıldığı programda, uzvi midye üretilen çiftlikler gezildi. Tören Düzeni üyeleri, çiftliğin ürünlerinden hazırlanan midye dolmaların tadına baktı.

Atalay, hasat sonrası yaptığı açıklamada, midyelerin ekolojik dengeyi korumadaki önemine dikkati çekti.

Midyelerin denizi temizleyen arz koca canlılar olduğunu belirten Atalay, şöyle bitmeme etti:

“Daha sağlıklı, hijyenik şartlarda üretilmiş midyelerin hem denizlere katkı sağlaması hem ekonomik alanda vatandaşımıza dirimlik sağlaması için bir proje başlattık. Bu proje çerçevesinde Yalova genişlik majör illerimizden biri. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl müsilaj problemi oluşmuştu. Bunu önlemede midyeler, koşa kabuklular haddinden fazla yüce canlılar. Hem ekonomiye hem halkımıza elan dolgunca, adamakıllı şartlarda midye vererek bütçelerine katkı sağlayarak ayrımsız zamanda denizi temizleyerek geliştirilen benzeri hep.”

Parıldar ise almanak 9 bin tonluk midye çiftliklerinin kamu kapasiteye eriştiklerinde dolaylı kendisine 400-500 milyon liralık munzam derece oluşturacağını anlattı.

Bunun da ildeki üretim alanlarının canlı kullanımı bakımından çokça muhteşem olduğunu vurgulayan Parıldar, “İyi tarım uygulamalarında, organik tarımda geçmiş ve tek midye çiftlikleri. Bu anlamda bizler üstelik şu anda yapmış olduğumuz hasatlarda hem gani tarım uygulamaları prensiplerine hem uzvi ekincilik prensiplerine akla yatkın kendisine istihsal yapıldığını ve bu üretimin mebzul ekincilik ve uzvi tarım sertifikalarıyla pazara sunulduğunu de müjdelemek istiyoruz.” dedi.

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli ise balıkçılık dahi yaptığını aktararak, tıpkısı midyenin günde 6-7 litre suyu temizlediğini dile getirdi.

Çınarcık açıklarında midye çiftliği kuran Kahraman Bingöl bile ati yıl hasat yapacaklarını, 2 sene içinde kapasitelerini 2 bin tona çıkararak tamamen organik midye üretmeyi hedeflendiklerini bildirdi.

Hasadın yapıldığı çiftlikte proje yöneticiliği görevini yürüten Ali Evsen da şu ifadeleri kullandı:

“Son tüketiciye sağlıklı midyeyi ulaştırmak üzere elimizden geleni yapacağız. 170 dönüm kayran konusunda yerleşmiş çiftliğimizin 2 bin 500 ton kapasitesi var. 4’üncü yılın böylecene birlik kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. Marmara Denizi birlikte bu konuda arz şanslı yerlerden biri. 4-5 yıl bilahare Marmara Denizi’nde midye üretimi ile ilişik haddinden fazla farklı konuşacağız.”

Share: